Buty jak druga skóra

Buty leżące jak ulał od pierwszego założenia to często nierealne marzenie. Przeważnie wszyscy musimy przeżyć ten trudny etap, kiedy nowe obuwie ulega rozchodzeniu i nierzadko kończy się to otarciami i bąblami. Czy pantofelek Kopciuszka, który idealnie pasował na stopę książkowej bohaterki to rzecz, którą można śmiało włożyć między bajki? Otóż, nie do końca.

Włoska firma Vibram, którą doskonale znają miłośnicy górskiego obuwia (marka ta tworzy trwałe podeszwy do butów trekkingowych oraz odzież sportową) wpadła na pomysł, jak dostarczyć klientom buty, które będą idealnie zgrane z kształtem stopy. Ilu ludzi, tyle stóp i potrzeb z nimi związanych; nie ma jednych uniwersalnych butów, które spełnią je w 100%. Ale jest rozwiązanie, które nieco przybliża nas do tego, aby stąpać w dobrze dopasowanym obuwiu: chodzi o stworzoną przez markę Vibram obuwniczą linię Furoshiki.


Nazwa brzmi egzotycznie, ale już wyjaśniamy, o co chodzi. Furoshiki to tradycyjny japoński tobołek, w który niegdyś zawijało się różne przedmioty lub jedzenie na drogę. Zwykła chusta służyła jako praktyczna torba. W Japonii takiego zawiniątka używa się do dziś, co więcej przeżywa ono drugą młodość. Tracące na popularności plastikowe torby i foliówki są wypierane przez różne materiały (jedwab, wiskoza, bawełna), które funkcjonują jako furoshiki. Ale co to ma wspólnego z butami?

Projektanci z marki Vibram wymyślili buty działające na zasadzie tobołka furoshiki. Solidna “vibramowa”, a jakże, podeszwa stabilizuje stopę, i ona oraz usztywnione nosek i pięta są stałymi elementem buta. Wychodzą z niej dwie elastyczne ruchome poły, które można opleść wokół stopy tak, aby było jak najwygodniej, kombinując przy tym z fantazyjnym upięciem. Obie poły zakończone są rzepami, które przypina się z tyłu buta, na elemencie ochraniającym piętę.

Buty te dostępne są w kilku kolorach i wzorach. Poza tym firma wprowadziła do sprzedaży również wersję w postaci neoprenowych botków o niskiej lub wysokiej cholewce. Każdy model obuwia z linii Furoshiki wygląda zjawiskowo i kosmicznie. Poza tym są one bajecznie wygodne. Można je zakładać do typowo sportowych stylizacji, ale wpiszą się również bez problemu w miejską modę – zestawione z jeansami lub legginsami będą ciekawie wyglądać. Ponieważ podeszwa Vibram tłumi wstrząsy, zabezpiecza stopę przed urazami mechanicznymi, a także wykazuje działanie antypoślizgowe,  buty Furoshiki można zakładać na zajęcia na siłowni.

tekst: Ania Dąbrowska