Czy wiesz, że… ciekawostki o marce Dr. Martens

Jeśli cenisz sobie niebanalny styl, lubisz się wyróżniać w tłumie a dodatkowo liczy się dla Ciebie wygoda i komfort na pewno dobrze znasz buty Dr. Martens.

 

A jeśli słyszysz o nich po raz pierwszy, koniecznie przeczytaj artykuł, żeby przekonać się, czy te oryginalne buty są idealnym wyborem dla Ciebie 🙂

HISTORIA BUTÓW DR. MARTENS

Historia martensów (bo tak potocznie nazywa się buty marki Dr. Martens) sięga 1945 r. Niemiecki lekarz, dr Märtens, doznał urazu stopy podczas pobytu w Alpach. Ten wypadek zainspirował go do stworzenia butów, które będą chronić przed kontuzjami oraz ustabilizują kostkę.

 

Na początku nic nie wskazywało na sukces, jaki miał nadejść. Szansa na rozpropagowanie tych butów pojawiła się dopiero w 1949 r., kiedy dr Märtens wraz z kolegą ze studiów, dr Herbertem Funckiem założyli spółkę i rozpoczęli produkcję na szerszą skalę.

 

Kluczową rolę dla marki odegrał również Brytyjczyk Bill Griggs – biznesmen, który po nabyciu praw do produkcji, zmienił nazwę spółki, by nie brzmiała zbyt „niemiecko”.

 

Buty zostały dodatkowo zaopatrzone w poduszkę powietrzną na pięcie. Ma ona zwiększyć komfort noszenia i zapewnić amortyzację. Griggs wprowadził również charakterystyczną żółtą nić, która do dzisiaj stanowi rozpoznawalny znak oryginalnych martensów.

DR. MARTENS – OBUWIE DLA NIEPOKORNYCH?

Glany często kojarzone są z butami noszonymi przez osoby z pogranicza różnych subkultur. Ze względu na swoją wytrzymałość, początkowo renomę zdobywały wśród osób pracujących w takich zawodach jak listonosz, budowlaniec, czy policjant.

 

Stanowiły też charakterystyczny element ubioru subkultur, dlatego długo panowało przekonanie, że martensy to obuwie dla osób związanych ze środowiskami punkowymi czy skinheadowymi.

 

Dzisiejsza moda nie ogranicza się już jednak do stereotypowego myślenia. Ciężkie buty noszone są nawet do letnich sukienek przez gwiazdy takie jak Rihanna, Christina Aguilera oraz wiele innych osób ze świata show-biznesu.

 

Oferta butów męskich Dr. Martens, butów damskich Dr. Martens oraz butów dziecięcych Dr. Martens jest imponująca.

NAJWAŻNIEJSZE CECHY BUTÓW DR. MARTENS

Nie bez powodu glany Dr. Martens są najczęściej wybieranym obuwiem na festiwale oraz jazdę na motocyklu. Dzięki martensom szalejący, dziki tłum na koncertach przestanie być groźny ponieważ wytrzymały nosek stanowi idealną ochronę przed urazami mechanicznymi stopy.

 

NIEZAWODNOŚĆ I WYTRZYMAŁOŚĆ BUTÓW DR. MARTENS

Dlaczego martensy zyskały tak dużą popularność a moda na nie ciągle wraca? Z pewnością ich niepodważalną zaletą jest odporność na zniszczenie połączona z wygodą chodzenia.

 

Buty dr Martens produkowane są z naturalnej skóry oraz posiadają kauczukową podeszwę, wykonaną z mieszanek żywicy oraz plastyfikatów, która zapewnia elastyczność i wyjątkową przyczepność.

 

DR. MARTENS – BUTY NA KAŻDĄ OKAZJĘ

Mroźna zima lub upalne lato dla fana butów Dr. Martens to nie problem. Producent w swojej ofercie posiada buty w wersji zimowej, zaopatrzone w ciepłe futerko oraz letnie wygodne sandały, ze specjalną „zębatą” podeszwą.

Każdy, kto chce się wyróżnić, wyrazić swój styl i podnieść pewność siebie, może wybierać wśród różnych dostępnych modeli. Od klasycznego czarnego glana do połowy łydki poprzez lakierowane kolorowe trapery a kończąc na butach z krótką cholewką, które podkręcą i nadadzą modowego sznytu każdej stylizacji.

JAK ROZPOZNAĆ ORYGINALNE MARTENSY

Obuwie Dr. Martens to przede wszystkim gwarancja trwałości oraz wytrzymałości, a jak wiadomo dobra jakość ma swoją cenę. Dlatego przed zakupem glanów warto upewnić się, czy wybieramy dokładnie ten produkt, o który nam chodziło.

 

Ponieważ martensy zyskują ogromną popularność, warto wiedzieć jak rozpoznać oryginalne buty produkcji Dr. Martens.

 

PUDEŁKO MA ZNACZENIE

Oryginalne buty Dr Martens powinny być zapakowane w porządne tekturowe pudełko z żółtym logiem producenta. Logo można łatwo porównać z oryginalnym znakiem na stronie marki. Ułożenie liter oraz czcionka powinny być identyczne.

 

ZNAKI CHARAKTERYSTYCZNE

Chociaż buty Dr. Martens kojarzą się przede wszystkim z żółtą nicią, którą dookoła obszyty jest but, oryginalne glany Dr. Martens powinny również posiadać dodatkowe oznaczenia.

Przede wszystkim na wewnętrznej przedniej stronie buta (tzw. języku) powinna znaleźć się informacja o rozmiarze, kraju pochodzenia i numerze seryjnym.

 

Na wkładce wewnątrz oraz na podeszwie producent umieścił swoje logo lub wyraz „Original”. Również metka wszyta z tyłu, z odwzorowanym pismem jednego z założycieli marki, to znak rozpoznawczy butów.

 

Dr. Martens to buty z historią, które przetrwają nie jedno.

 

Tekst: redakcja