Kurtka puchowa – jak wybrać i jak o nią dbać

Choć od kilku lat zima nie obdarza nas puszystym śniegiem, a przypomina raczej przydługi listopad, to temperatury potrafią zaskoczyć. Dobrym pomysłem na wierzchnie okrycie w takim pogodowo niepewnym czasie są kurtki puchowe. Ciepłe, lekkie i ładne zapewnią poczucie termicznego komfortu przez wszystkie zimne miesiące.

Puchowe kurtki to nie jest już tylko domena himalaistów. To odzież codziennego użytku, która sprawdza się w niskich temperaturach. Wybór takiej kurtki wiąże się z kilkoma zagadnieniami, które wpływają na jakość, trwałość i estetykę produktów.

 

Pewne jest to, że porządna kurtka posłuży przez wiele sezonów, a w przypadku znudzenia się fasonem, można ją łatwo przerobić, w przeciwieństwie do klasycznego płaszcza.

Jaka kurtka dla kogo?

Kurtki puchowe można kupić w różnego rodzaju fasonach. Modele krótkie są świetne dla osób aktywnych, które także zimą uprawiają sporty na świeżym powietrzu, jeżdżą w góry lub po prostu lubią nie krępującą ruchów odzież. Takie modele można znaleźć wśród kurtek marki The North Face, kurtek Jack Wolfskin czy kurtek Columbia.

 

Plusem typowo sportowych kurtek puchowych są praktyczne rozwiązania, takie jak dając się ściągnąć kaptur, rękawiczki bez palców umieszczone w rękawach, kieszenie z suwakami i specjalnymi tulejkami na słuchawki od telefonu.

Z kolei puchowy płaszcz to zimowy hit, który zadowoli osoby starające się utrzymać elegancki wygląd na co dzień. Pasek optycznie wyszczupli figurę, więc nie ma zagrożenia, że kurtka upodobni się do śpiwora lub kołdry. Dodatkową zaletą są głębokie kaptury, idealne dla tych, którzy nie przepadają za noszeniem czapki.

 

Wypełnienie kurtki – puch, pierze, syntetyk

To, co w środku kurtki jest niezwykle istotne. Są kurtki wypełnione pierzem, kurtki z puchem, mieszanki tych dwóch albo kurtki wypełnione poliestrowym włóknem silikonowym. Czym różnią się te wypełnienia?

 

Zacznijmy od końca – wypełnienie poliestrowo – silikonowe nie jest najlepszym rozwiązaniem. Taka kurtka na pewno będzie tańsza, ale słabo grzeje. Nie dajcie ciepła, ale oddaje to, które przyjęła od ciała użytkownika. Dobre wiadomości są takie, że te kurtki są łatwiejsze w pielęgnacji i odporne na pleśni. Dodatkowo nie alergizują.

Pierze to wypełnienie pochodzenia naturalnego. Są to przeważnie kacze lub gęsie pióra wraz z puchem, czyli dolną częścią piór. Tego typu kurtki mają dobre właściwości izolacyjne, ale nie tak wysokie jak sam puch.

 

Puch natomiast to bardzo drobne piórka, które świetnie ocieplają. Dodatkowo w takiej kurtce się nie przegrzejemy, bo puch ma doskonałe właściwości oddychające.

Mówiąc o puchu i pierzu warto nieco zagłębić się w pochodzenie tych materiałów. Jeden puchowy płaszcz to puch z ok. 4 zwierząt. Dziś poważne marki zabiegają o klienta nie tylko dając świetny jakościowo towar, ale również dbając o zaplecze etyczne.

 

Dlatego kurtka z pierzem/puchem ze sprawdzonego źródła ma przeważnie znaczek certyfikatów Traceable Down Standard, Global Traceable Down Standard czy Advanced Global Traceable Down Standard. Co to oznacza?

 

Pozyskanie przez producenta odzieży puchowej takiego certyfikatu mówi, że pochodzenie puchu jest monitorowane i można prześledzić cały proces produkcji. Włącznie z tym, jak były traktowane zwierzęta, od których materiały pobrano. Od farmy, na której mieszkają ptaki, po kontrolowanie procesu produkcji. Ptaków nie karmi się na siłę i nie skubie żywcem.

 

Puch pochodzi z farm, gdzie hoduje się ptaki na mięso. Nie prowadzi się hodowli ptaków na puch. Ten pozyskiwany jest w procesie produkcji mięsa, to w pewnym sensie produkt uboczny, odkupowany z rzeźni. Brzmi słodko-gorzko. Kurtka puchowa nie jest produktem wegańskim, jest swojego rodzaju kompromisem, który na pewno nie usatysfakcjonuje każdego.

Kurtka puchowa – ile puchu w puchu?

Kurtki puchowe są grubsze i cieńsze, a ich walory grzewcze bezpośrednio zależą od tego, ile mają wypełnienia. Puch cechuje się sprężystością, którą wyraża się w calach sześciennych na uncję – cuin (z angielskiego: cubic inch).

 

Kurtki przeważnie są opisane poziomem sprężystości puchu, a im wyższa jest ta wartość, tym cieplejsza odzież. Kurtki ciepłe zaczynają się od ok. 550 cuin. Modele na srogą zimę charakteryzują się wartościami od 750 cuin. 900 cuin to już przysłowiowy mercedes.

Jak dbać o kurtkę puchową?

Kurtka z wodoodpornego materiału wierzchniego oraz z przeszyciami zapobiegającymi przemieszczaniu się wypełnienia to najlepszy zimowy przyjaciel. Warto o nią dbać.

 

Kurtkę można prać w pralce, najlepiej w takiej, która ma specjalny program do prania odzieży puchowej. Pranie i suszenie w pralce to sposób najbezpieczniejszy. Aby puch zachował swoją sprężystość zaleca się prać taką odzież wraz z 2-3 piłkami do tenisa.

 

Pranie powinno odbywać się w płynie, nie w proszku, na ok. 30 stopniach. Kurtkę można suszyć, kładąc ją na płasko na domowej suszarce. Ważne, aby nie oddawać jej do pralni chemicznej, nie traktować mocniejszymi środkami czyszczącymi i nie wyżymać.

Kurtka puchowa to doskonały wybór na jesień i zimę. Otuli przyjemnym ciepłem i nie pozwoli zmarznąć przez długie godziny spędzone poza domem.

Tekst: Ania Dąbrowska