Nike SB i Stefan Janoski

Wielkie marki streetwearowe przyzwyczaiły nas do tego, że chętnie nawiązują współpracę ze sportowcami i artystami. Brand, jakim jest Nike jest na to najlepszym dowodem, bowiem na swoim koncie ma liczne tego rodzaju kooperacje.

 

Nike to firma, która wsłuchuje się w to, czego potrzebują odbiorcy i robi tak, aby byli jak najbardziej zadowoleni i nikt nie czuł się pominięty. Jedną z takich kolaboracji jest współpraca Nike ze Stefanem Janoskim.

Jazda na desce to sport wyczynowy, który praktykowany jest w warunkach miejskich. Deskorolkarze zachwycają precyzją, stylem jazdy, lekkością i finezją. Za takimi efektami stoją nie tylko naturalne predyspozycje, ale też regularny trening i odporność na strach przed odrywaniem się od ziemi.

 

Z wyczynami dokonywanymi na desce łączy się też skateboardingowy styl, który obejmuje przede wszystkim odpowiednie buty skate, ale też ubrania na deskę oraz akcesoria, takie jak na przykład czapki czy koszule.

 

Nike, który ma swoją linię skateboardową Nike SB, chcąc poszerzyć portfolio sławnych nazwisk, których na dotychczasowej liście nie brakuje, zdecydowało się na interesującą współpracę ze Stefanem Janoskim.

Kim jest Stefan Janoski?

To jeden z najbardziej znanych skateboarderów na świecie, który jazdę na desce traktuje tylko jako jedno ze swoich zajęć. Urodzony w 1978 roku w Kalifornii zawodnik, z deskorolką zapoznał się na początku lat 90. I tak już zostało.

 

Poza tym jest on miłośnikiem sztuki, sam także zajmuje się jej tworzeniem – robi rzeźby. Janoski nagrywa muzykę, maluje, pisze książki. Człowiek – orkiestra. Wysoki, szczupły mężczyzna, z długimi włosami wyróżnia się nonszalanckim ubiorem, w którym łączy subtelne sportowe aspekty z wielkomiejską elegancją w luźnym ujęciu.

Buty na deskorolkę od Janoskiego i Nike

Seria Nike SB – czyli linia butów skateboardowych pojawiła się na rynku w 2002 roku. Z czasem brand uznał, że potrzebuje kogoś, kto ten produkt pomógłby wypromować. Powinien być to ktoś znany i równocześnie poważany w środowisku, z osiągnięciami i błyskotliwą karierą.

 

Wybór padł właśnie na Stefana Janoskiego, który swoim nazwiskiem sygnował najnowsze obuwie kolosa z Oregonu. Janoskiemu dano szansę na stworzenie autorskiego buta.

 

Nike SB Zoom Stefan Janoski, bo o nim mowa okazał się modelem wybitnie wygodnym, o klasycznym designie i nieprzemijającej sylwetce, i przeszło 10 lat po premierze nie stracił na popularności.

 

Janoski był niebywale zaangażowany w cały proces, pilnował każdego szczegółu, bo chciał mieć pewność, że to co podpisuje swoim nazwiskiem, jest bliskie doskonałości.

W pracach nad obuwiem Janoskiemu pomagał projektant James Arizumi. Współpraca nie należała do najłatwiejszych, ale nie należy przypuszczać, że obie strony czyniły sobie jakieś złośliwości.

 

Stefan Janoski do projektu wnosił przede wszystkim wielkie doświadczenie w jeździe na deskorolce i w ewolucjach, wiedział więc, co takie buty powinny mieć, aby usatysfakcjonować każdego deskorolkarza.

 

Dla przedstawicieli brandu na początku nie wszystko wydawało się możliwe do zrealizowania, ale Janoski skutecznie przeforsował swoje pomysły. Jego założeniem były proste i płaskie buty – bez wypchanego języka, bez żadnych dodatkowych ozdobników, bez widocznie zarysowanej technologii. Opłacało się.

 

Nike SB Zoom Stefan Janoski to model, który został zaprojektowany, aby odzwierciedlić wyluzowany, dyskretny i minimalistyczny styl deskorolkarza. Również aby wytrzymał upływ czasu dzięki prostym materiałom i uniwersalnemu projektowi. Sam Janoski pierwszą prototypową parę nosił przez okrągły rok i nigdy nie oddał jej Nike z powrotem.

Komercyjny sukces i obuwniczy następca – Janoski Remastered

W skateboardowej serii od Nike we współpracy z Janoskim, modelem o ponadczasowej stylistyce okazały się czarne tenisówki z białą podeszwą przełamane czarnym paskiem i kontrastowym białym swooshem.

 

W 2019 roku Nike postanowił uhonorować Janoskiego i 10 rocznicę współpracy, wprowadzając na rynek model Janoski Remastered (RM), czyli zremasterowany pierwowzór sprzed dekady.

 

Janoski Remastered jest dostępny w czterech różnych rodzajach: jako buty wsuwane, zapinane na rzepy, sznurowane z niską cholewką i sznurowane z cholewkę średniej wysokości. Wykonane z zamszu z odsłoniętymi szwami w przedniej części stopy i perforowanym logo Nike Swoosh po bokach stanowią wariację na temat wielkiego poprzednika.

Aby uczcić dekadę sygnowanego własnym nazwiskiem modelu buta z serii SB i wypuszczenie na rynek linii RM, deskorolkarz otworzył Garage Janoski, darmowy zadaszony skatepark ukryty w zaułkach Paryża.

Czasem upór i niechęć do wszelkiego rodzaju udziwnień sprawia, że w efekcie trudnej współpracy otrzymujemy naprawdę fajny produkt. Model zaprojektowany przez Stefana Janoskiego to potwierdza. To wyjątkowe, a zarazem zwykłe tenisówki, które podbiły serca deskorolkarzy na całym świecie.

Tekst: Ania Dąbrowska