Słownikowa definicja paska jest możliwie najbardziej zwięzła: taśma z tkaniny lub skóry, która jest zamocowana wokół talii, aby podtrzymać odzież, stosowany też jako ozdoba.
Pasek jest często najważniejszym dodatkiem do stylizacji. Nawet jeśli niekoniecznie to zauważamy, pasek męski to podstawowy element stanowiący o harmonii ubioru. Paski damskie to sprzymierzeńcy kobiecych sylwetek – podkreślają wcięcia i tuszują niedoskonałości, a przy tym świetnie uzupełniają strój.
Sposobów na użycie paska jest bez liku - wsuwamy je w szlufki spodni i dżinsów, nakładamy je na sukienki i spódnice, owijamy płaszcze, a nawet nasze i poncza ... Krótko mówiąc, paski nadają się do wszystkich strojów! Cienki lub szeroki, pleciony, z gładkiej skóry, zamszu lub tkaniny, do zawiązania lub z klamrą, ozdobiony haftem, frędzlami, kryształkami lub nitami, w żywych kolorach lub bardziej klasyczny, pasek zawsze się przydaje.
Początki paska - obiekt dekoracyjny
Najstarsze modele pasków znalezione przez archeologów, datowane na epokę brązu, nie służyły do związywania lecz do ozdoby. Były one bardzo ciężkie i składały się z dziesiątek misternie wykonanych i ułożonych elementów. Ich wartość była głównie symboliczna – świadczyły o statusie społecznym właściciela.
Wartość symboliczną
paska przekazuje też mitologia grecka, szczególnie w historii opowiadającej o dziewiątej pracy Herkulesa. Zadanie w tym wypadku polegało na zdobyciu pasa królowej Amazonek – Hipolity.
Również dynastia Merowingów hołdowała tej ostentacyjnej tradycji. Merowingowie wzbogacili paski o olbrzymie, bogato zdobione klamry wykonane z żelaza lub brązu.
Od średniowiecza - pasek jako przedmiot praktyczny
Około X wieku, pasek znajduje zastosowanie praktyczne dzięki pielgrzymom wędrującym do Compostela. Do przewiązanego w talii paska przywiązywali oni woreczki z zebrana w drodze jałmużną.
Wyrażenie "zaciskać pasa" pochodzi właśnie z tego okresu, w tych czas pasek bowiem kojarzył się z żebractwem.
W XVI wieku, za panowania Franciszka I, do pasków z jedwabiu lub skóry przywiązywano różnego rodzaju przedmioty.
Dzieje paska w czasach nowożytnych
O ile w czasach baroku pasek był „szyty na miarę” i ponownie w swej historii stał się wyznacznikiem statusu społecznego, o tyle po rewolucji przemysłowej, w XIX wieku, jego rola się zdemokratyzowała i był używany we wszystkich warstwach społecznych.
Co ciekawe, aż do II wojny światowej, paski były używane przez żołnierzy jedynie w celach ozdobnych, były one elementem poprawiającym i budującym sylwetkę.
Pasek dzisiaj
Od końca drugiej wojny światowej podwójne zastosowanie paska, szczególnie w Europie wydaje się być związane z obyczajami: służy zarówno jako modny dodatek, jak i praktyczny przedmiot.
Jak dobrać pasek dla siebie?
Rozmiar
Po wybraniu modelu, który najbardziej Ci odpowiada, pierwszą rzeczą jest wybór odpowiedniego rozmiaru.
Ponieważ tradycyjne modele zwykle mają pięć dziurek, najlepiej, żeby zapinać pasek na środkową, trzecią dziurkę, wygląda to najbardziej harmonijnie.
Szerokość
Aby określić idealną szerokość paska, stosujemy następującą zasadę: w przypadku okazji formalnych, do spodni garniturowych, wybieramy dość wąski model (od 2,5 do 3,5 cm). Dobrym wyborem jest w takim przypadku
pasek ck(Calvin Klein). Do dżinsów lepiej wybrać pasek o szerokości 4 lub 5 cm, sprawdzi się tutaj
pasek Tommy Hilfiger.
Materiał
Materiał paska, powinien być dostosowany do stroju, który chcesz nosić. Oznacza to, że nie dobieramy bawełnianego czy parcianego paska do garnituru, a zbyt formalny pasek nie wygląda dobrze w połączeniu z chinosami.
Zobacz więcejMniej