W zasadzie niezbędna każdemu, koszulka przeszła wieki i nie zmieniła formy. Dzisiaj nie ma chyba ani jednej szafy, która jej nie ma. Kiedyś ukrywana pod ubraniem, teraz jest pokazywana z dumą , co więcej, stała się środkiem wyrazu emocji, przekonań czy poglądów. Nie ma w zasadzie marki odzieżowej, która nie miałaby w swojej ofercie koszulek. Dziś możemy wybierać spośród koszulek Adidas czy Nike, są wielbiciele koszulek Diesel, a są też tacy, którzy wolą koszulki Tommy Hilfiger. Wymieniać można bez końca. A jakie są początki koszulki i jak to się stało, że podbiła nasze serca ?
Narodziny koszulki
T-shirt, jak często z angielska nazywamy dziś koszulkę, pojawił się po raz pierwszy na początku XX wieku, w czasie I wojny światowej.
Amerykańscy żołnierze US Navy mieli mundury, które sprawiały, że bardzo się pocili i które bardzo długo wysychały. W przeciwieństwie do nich żołnierze francuscy nosili koszulki z długimi rękawami wykonane z lekkiej bawełny, bardzo łatwe do prania. Zainspirowana nimi marynarka USA przejmuje koszulkę z krótkim rękawem i okrągłym dekoltem, wykonaną z lekkiej bawełny. W krótkim czasie staje się ona strojem regulaminowym.
Powinieneś wiedzieć, że od jej pojawienia się w latach dwudziestych koszulka była traktowana jako bielizna, a nie jak odzież. Jej użycie było wówczas czysto funkcjonalne i nie można było wyjść w samej koszulce.
Aby t-shirt został zaakceptowany jako ubiór wierzchni, będzie trzeba poczekać do początku lat 30-tych, czasów rozwoju i kina.
Koszulka wchodzi na piłkarskie boiska
Swoje wejście do świata ubioru
koszulka zawdzięcza przede wszystkim sportowi.
W 1932 roku trener piłki nożnej Howard Jones poprosił Jockey International Inc. o stworzenie pochłaniającej pot koszulki.
Koszulka męska, która powstała w wyniku tego zapotrzebowania została dobrze przyjęta przez piłkarzy, a chwilę później stała się modna wśród uczniów, którzy nosili ją jako
odzież wierzchnią, co miało być znakiem buntu.
Wojsko amerykańskie znacząco przyczyniło się do popularyzacji noszenia koszulki jako prawdziwej odzieży. W 1938 roku marka Sears stworzyła model o nazwie "gob shirt" ("gob" znaczy marynarz morski), który można było nosić jako podkoszulek lub jako ubranie wierzchnie. Jakie było hasło marki? "Nie musisz być żołnierzem, aby mieć swoją własną koszulkę!
Koszulka gości w Hollywood
T-shirt pojawia się na planie filmowym w latach 50. Największe gwiazdy tego czasu noszą go w swoich filmach. Marlon Brando w słynnym filmie "Tramwaj zwany pożądaniem" lub James Dean w filmie "Buntownik bez powodu”.
Koszulka męska staje się najmodniejszym ubraniem i gwiazdą męskiej szafy, panowie mają bowiem nadzieję, że ubierając ją mają ten sam seksapil, co ich idole.
Ale sukces koszulki na tym się nie kończy ...
Koszulka, to więcej niż ubranie
W latach 70-tych samo noszenie koszulki nie jest już niczym szczególnym, a młodzi ludzie chcą wyrazić swoją osobowość i wyróżnić się.
I tu pojawia się personalizacja tekstyliów! Dzięki temu koszulka staje się środkiem ekspresji dla tego pokolenia. Wyraża ona gusta muzyczne, aspiracje polityczne, na koszulkach widzimy dowcipy, imiona, postacie z bajek, a także reklamy.
To wtedy koszulka, już nie tylko męska, także
koszulka damska czy
koszulka dziecięca staje się wówczas wektorem komunikacji, który pozwolił jej stać się modową ikoną.
Zobacz więcejMniej