Rodzaje czapek z daszkiem

Czapka z daszkiem to obecnie jedno z najpopularniejszych nakryć głowy. Dawniej kojarzyła się głównie ze sportem, ponieważ tego rodzaju akcesoriów używali przede wszystkim zawodnicy różnych dyscyplin. Czapki z daszkiem jednak przenikały do ulicznej mody, zahaczając po drodze o muzyków i aktorów, by w końcu stać się istotnym dodatkiem do miejskich stylizacji.

 

Czapki z daszkiem poza walorami modowymi posiadają też praktyczne zastosowanie – świetnie chronią twarz i oczy przed słońcem, co jest szczególnie istotne właśnie teraz, kiedy lato w pełni. Tego rodzaju nakrycie głowy świetnie posłuży jesienią i wczesną wiosną – izolacja przed chłodem i wiatrem jest wówczas wskazana.

I w końcu, to ponadczasowy jak się okazuje dodatek, po który coraz chętniej sięgają ludzie ceniący sobie na co dzień lekką elegancję i spójny causalowy look. Dla kogoś, kto nie ma nic wspólnego z czapkowym tematem, czapka z daszkiem to po prostu czapka, ale zagadnienie jest znacznie bardziej obszerne, niż może się wydawać.

Czapek z daszkiem jest wiele. Poniżej prezentujemy krótki przegląd najpopularniejszych rodzajów.

Trucker — czapka z siatką

Czapki typu trucker zostały stworzone z myślą o kierowcach ciężarówek. W Polsce były niezmiernie popularne w latach 90-tych, nosili je wtedy niemal wszyscy.

 

Widok starszego pana zdążającego autobusem z działki do domu z siatkami pełnymi warzyw i owoców, i z głową odzianą siatkową czapką z wielkim napisem Kawasaki lub Toyota nikogo nie dziwił.

 

Dziś modele te wracają do łask. Ich walory są nieocenione – łatwa w obsłudze regulacja, przewiewna siatka, która odprowadza wilgoć z głowy i pozwala skórze oddychać. I w końcu miękki piankowy panel z przodu z fajną naszywką, napisem czy nadrukiem to świetne dopełnienie stylizacji na luzie. Praktyczna, lekka, niezmieniająca z czasem fasonu, przyda się i na wakacjach w ciepłych krajach i na polskich ulicach.

Fullcap — pełna głowa

Czapki z daszkiem typu fullcap nie posiadają regulacji i stąd ich nazwa. Wybór rozmiaru nie jest w tym przypadku taki oczywisty. To model dla osób, które są w stanie zaakceptować konieczność dopasowania czapki domowymi sposobami.

 

Najlepiej kupić czapkę fullcap nieco mniejszą niż obwód głowy i rozciągnąć ją na kolanie. Za duża może po prostu nie pasować. I jeszcze szczypta historii.

Czapki z daszkiem typu fullcap przed ponad dwudziestu laty chętnie nosili muzycy. Cały świat raperski posiadał fullcapy. Ta moda trwa do dziś, a znani hiphopowcy nie mogą się bez nich obejść.

 

A, jeszcze jedno – płaski daszek. Dziś jest w modzie, ale w latach 90-tych był szczytem złego smaku i nieznajomości trendów.

Snapback — uniwersalna czapka dla każdego

Historia modelu snapback sięga lat 50-tych ubiegłego stulecia. To, co wyróżnia tę czapkę to regulacja z tyłu. Każdy z pewnością kojarzy wycięty w materiale półksiężyc i plastikowe paski z zatrzaskami. Dzięki temu czapkę można sobie przyczepić do plecaka lub do szlufki w spodniach, jeśli w danym momencie akurat nie jest potrzebna.

 

Poza tym charakteryzują ją prosty daszek oraz nieco wyższy przedni panel, co równocześnie sprawia, że czapka staje się głęboka i dzięki temu można nosić ją z daszkiem nieco uniesionym do góry. Z czystym sumieniem można też nosić tył na przód.

Bejsbolówka — powrót do przeszłości

To, co łączy bejsbolówkę ze snapbackiem to właśnie manualna regulacja z tyłu czapki. Poza tym przedni panem nie jest wyższy od pozostałych, a więc czapka w każdym miejscu solidnie przylega do głowy.

 

Każdy ją zna – w ostatniej dekadzie zeszłego stulecia kojarzyła się nie ze sportem, a z modą dresiarską. Dlatego też zasłużyła na dodatkową nazwę, której nie będziemy tu przytaczać ;).

 

Bawełniana, z wygiętym daszkiem, który można dogiąć wedle uznania, dobra na wakacje i do miasta. Dziś jej dresiarskie pokrewieństwo jest coraz mniej zauważane, co więcej staje się ona nośnikiem ważnych i ciekawych treści. Łatwo ją przerobić (dodać np. naszywki lub piny), co stwarza pole do popisu dla wyobraźni.

Czapka typu 5-panel – nie tylko dla kolarzy

Czapkę z daszkiem tworzy przeważnie sześć trójkątnych paneli, które spotykają się u jej szczytu. Są jednak wyjątki od tej reguły, a należą do nich modele z pięcioma panelami.

 

Czapki tego rodzaju powstały z myślą o profesjonalnych kolarzach – w tym sporcie liczy się lekkość i szybkość, a czapka musiała doskonale przylegać do głowy, nie irytować zawodnika i nie wymuszać na nim żadnym niepotrzebnych ruchów. Raz założona miała za zadanie trzymać się na głowie do końca wyścigu.

 

Czapka tego rodzaju sprawia wyraźnie czapki dla dziecka. Daszek jest krótszy i bardziej zaokrąglony na brzegach, a dopasowanie do głowy reguluje gumka wszyta w materiał z tyłu czapki.

Czapka z daszkiem to zdecydowanie coś więcej niż tylko nakrycie głowy. To ważny element stroju, efektowne wykończenie stylizacji, manifestacja własnych upodobań i poglądów. Warto zaopatrzyć się w kilka fajnych modeli na wakacje.

Tekst: Ania Dąbrowska