Jak zachęcić dzieci do lekcji WF ?

Czy wiesz, jak ważne jest odpowiednie przygotowanie dziecka do zajęć WF? W większości przypadków jest to tak naprawdę pierwszy prawdziwy kontakt dziecka ze sportem. To właśnie na lekcjach WF będzie poznawać popularne gry zespołowe i inne dyscypliny. Może to mieć bardzo duży wpływ na to jak później będzie traktować aktywność fizyczną. Jak zachęcić dzieci do lekcji WF? Przede wszystkim, warto je dobrze do nich przygotować.
Dzieci bardzo łatwo mogą zniechęcić się do chodzenia na zajęcia wychowania fizycznego. Mówi się, że WF to najczęściej opuszczane zajęcia w szkole. Co może do tego prowadzić? Przyczyn może być bardzo wiele. Źle dobrana dieta oraz brak ruchu po szkole powoduje, że dziecko nie ma wystarczająco dobrej kondycji i zwyczajnie odstaje od grupy. Jeśli nie radzi sobie wystarczająco dobrze po prostu nie chce ośmieszać się przed kolegami i koleżankami z klasy. Dlatego tak ważne jest, aby rodzic zachęcał dzieci do wyłączenia komputera i aktywności. Może to być mecz piłki nożnej ze znajomymi, rodzinna wycieczka rowerowa czy dodatkowe zajęcia sportowe.

Duże znaczenie może mieć też źle dobrany strój. Właśnie dlatego warto zadbać o skompletowanie niezbędnych rzeczy, które trafią do worka na lekcje WF.
Koszulka
Odpowiednia koszulka na WF powinna sięgać za linię bioder i lekko się na nich opinać. Bluzka nie może być za ciasna, aby nie podkreślać zbyt mocno sylwetki. Za mała koszulka może przeszkadzać przy rozgrzewce czy wykonywaniu niektórych ćwiczeń poprzez podwijanie się do góry. Zbyt szeroka bluzka będzie za to za bardzo odstawać od ciała i przy ćwiczeniach gimnastycznych może zbyt dużo odsłaniać. Warto zdecydować się na ubrania z materiałów, na których nie będzie tak bardzo widać plam potu. Najważniejsze jest tu poczucie komfortu u dziecka. Zanim jednak zrobimy zakupy, warto upewnić się czy w danej szkole nie obowiązują jakieś specjalne zasady. Niektóre szkoły na przykład wymagają, aby T-shirty miały biały kolor. Na zimniejsze dni warto zdecydować się na koszulkę z długim rękawem lub sportową bluzę.
Spodenki
W tym przypadku warto przygotować oddzielne spodenki na ciepłe i zimne dni. Na wiosnę dla chłopaków można wybrać krótkie sportowe szorty, a na zimowe zajęcia cieplejsze spodnie dresowe. Dla dziewczynek na ciepłe dni fajnie sprawdzą się krótkie szorty, a na zimę sportowe leginsy lub wygodne spodnie dresowe. Spodenki na WF muszą być przede wszystkim wygodne. Nie mogą ograniczać ruchów. Podobnie jak w przypadku bluzki, warto upewnić się czy w danej szkole nie obowiązują konkretne zasady co do kolorystyki ubrań na zajęcia WF.
Buty
Buty na WF muszą być przede wszystkim lekkie. Warto wybrać modele z odpowiednio grubą podeszwą, która nie będzie ślizgać się na trawie, ani na parkiecie w sali gimnastycznej. Najlepiej jeśli buty będą po prostu uniwersalne. Muszą nadawać się na zajęcia gimnastyczne, ale też do biegania i grania w piłkę. W przypadku butów zazwyczaj jedynym wymaganiem jest to, aby miały białą podeszwę, dzięki czemu nie będą zostawiać śladów na szkolnej podłodze.
Aktywność fizyczna jest bardzo ważna dla zdrowia, dlatego tak istotne jest to, aby dzieci polubiły ją już od pierwszych chwil.

tekst: redakcja