Olej kokosowy – cud, miód i orzeszki w jednym

Olej kokosowy powoli wkracza do polskich kuchni. Nieśmiało, bo jest egzotyczny i znacznie droższy niż zwykły olej. Jego zastosowanie nie ogranicza się jednak tylko i wyłącznie do gotowania. Olej kokosowy bywa stosowany jako lek oraz kosmetyk.


Olej ma postać stałą i dzięki temu śmiało można smarować nim pieczywo, stosować zamiast masła w ciastach i innych wypiekach, a przede wszystkim smażyć. To olej, który się nie przypala. W tej najpopularniejszej postaci ma jedynie bardzo lekki zapach kokosa. Praktycznie niewyczuwalny. Jest także zdecydowanie zdrowszy od zwykłych olejów, stosowanych powszechnie w polskiej kuchni.

Olej kokosowy dba o naszą linię. To jedyny olej, który nie przyczynia się do powstawania tkanki tłuszczowej, a wspomaga jej spalanie, przede wszystkim u osób z nadwagą.

Olej kokosowy zawiera m.in. kwas laurynowy, ma działanie wspierające odporność organizmu, bakteriobójcze, zwalcza drobnoustroje. Olej ma właściwości antywirusowe i antygrzybiczne. Jeśli chodzi o pielęgnację skóry, to wyżej wymienione właściwości oleju kokosowego mają duże pole do popisu.
Olej pomaga w zwalczania infekcji skórnych, wysypek i egzem, a także wspomaga leczenie drobnych skaleczeń i mikrourazów skóry oraz łagodzi świąd i ból po ukąszeniach owadów. Wspiera leczenie uciążliwych trądzików młodzieńczych – wówczas zaleca się stosowanie oleju zarówno w codziennym żywieniu, jak i bezpośrednie na skórę.

Jako kosmetyk olej kokosowy sprawdzi się w roli balsamu nawilżającego do ciała (stosowany po kąpieli na lekko wilgotną skórę), odżywczego serum na włosy  i cerę; wmasowywany w skórę głowy wzmacnia cebulki włosów.

Kokos rośnie w wielu krajach tropikalnych. Ponieważ unosi się na wodzie i dzięki temu może się przemieszczać, szybko rozprzestrzeniał się między egzotycznymi ciepłymi wyspami. Nienaruszony i zdolny do kiełkowania jest w stanie przemierzać bardzo duże odległości. Kokos ma same zalety. Aż dziw, że Hiszpanie, ochrzcili go „duchem”, czyli „coco”. Może wpływ na to miały trzy wgłębienie kiełkowe w skorupie kokosa. Jedno jest pewne – kokos, jego miąższ, sok i mleczko oraz olej pomogą w zachowaniu zdrowia i urody.

Tekst: Ania Dąbrowska
Zdjęcia: theapplediaries.com, chatelaine.com, sunwarrior.com