Fakty i mity na temat odżywiania

Bardzo często do naszych uszu docierają informacje na temat szkodliwości spożywanych produktów. Równie często słyszy się, że z kolei inne produkty warto spożywać w dużych ilościach, ponieważ są zdrowe dla organizmu. Co warto jeść, a czego nie, trudno zdecydować. Co kilka lat nowe badania wywracają do góry nogami całą teorię na temat wartości danego pokarmu.


Tak było w przypadku jajek. Jeszcze nie tak dawno temu wszyscy dietetycy stanowczo odradzali ich spożywanie w nadmiernych ilościach. Główną przyczyną był cholesterol, który rzekomo niebezpiecznie podnosił się po spożyciu dużej ilości jajek. Całkiem niedawno zostały opublikowane badania, które całkowicie obalają jajeczną teorię. Naukowcy są zgodni, że jedzenie jajek nawet w dużych ilościach nie powoduje podnoszenia się cholesterolu.
A czy sól jest szkodliwa? Każdy lubi jeść potrawy dobrze przyprawione solą. Wiele osób twierdzi, że jeśli danie nie jest słone, to jest bez smaku. Niestety nie należy przesadzać z soleniem potraw, ponieważ sól jest bardzo szkodliwa. Wielu lekarzy nazywa ją wręcz białą śmiercią, ponieważ powoduje wiele groźnych chorób choćby takich jak nadciśnienie i miażdżyca. Tak wiece pamiętajmy – dla własnego zdrowia warto ograniczyć spożywanie soli.
No dobrze, a co z kawą? Czy jej picie też jest szkodliwe? W ograniczonych ilościach i odpowiednio zaparzonej (z użyciem filtrów) wręcz przeciwnie. Ograniczonych ilościach, czyli nawet od 2 do 4 filiżanek dziennie. Dzięki zawartej w kawie kofeinie zwiększa się sprawność myślenia, znika uczucie senności oraz zmęczenia. Wiele osób lubi kawę i docenia jej pobudzające właściwości. Jednak tak jak w przypadku spożywania soli – należy zachować umiar.

tekst: luk
zdjęcia: zabawyzesmakiem.pl, wikimedia.org, www.ericcressey.com