Recipe box – gotowanie dla opornych

Trudno zaprzeczyć temu, że moda na gotowanie i zdrowe odżywianie się w dalszym ciągu jest jednym z najmodniejszych trendów. Książki kulinarne pisane przez gwiazdy, kanały na portalu You Tube (profesjonalne i amatorskie) oraz blogi to już nasza codzienność. Można gotować z dowolnym mistrzem kuchni albo zapisać się na fachowe warsztaty.


Do niedawna doskonałą opcją dla tych, którzy chcą jeść dobrze, ale nie mają czasu na gotowanie, był catering. Dietę pudełkową rozpowszechnili celebryci i szybko stała się ona dla wielu osób sposobem na regularne spożywanie posiłków. Alternatywą dla pudełek są tzw. recipe boxy, czyli… inne pudełka, ale ze wszystkim produktami składowymi, z których należy przygotować posiłek. Normalnie, zakupy, wybieranie produktów i gotowanie zajmuje mniej więcej dwie i pół godziny każdego dnia. To sporo czasu, jeśli brać pod uwagę inne codzienne wyzwania. Z pomocą takiego pudełka, który właściwie jest gotowym zestawem do gotowania uda się zaoszczędzić mnóstwo czasu, a dostawa do domu dodatkowo się do tego przyczyni. Na połączenie wszystkich składników i przyrządzenie ich potrzeba przeważnie ok. 30 minut. Innymi plusami “gotowania z pudła” jest oszczędne gospodarowanie produktami spożywczymi bez marnowania ich (wszystkiego jest dokładnie tyle, ile trzeba) oraz możliwość spotkania z egzotyczną kuchnią, np. koreańską czy tajską. Nie trzeba się też martwić o takie drobiazgi jak przyprawy, ponieważ je także wliczono w skład recipe boxu. Pudełko posiada też instrukcję, jak krok po kroku przygotować danie, żeby wyglądało jak z Instagrama. Choć pomysł na posiłek przychodzi wraz z pudełkiem, to satysfakcja, że stworzyło się ciekawą potrawę, pozostaje.
Ciekawym pomysłem na usprawnienie gotowania jest idea promowana przez sklep IKEA. Marka w ramach akcji “Ugotuj tę stronę” wprowadziła do sprzedaży arkusze papieru do pieczenia z nadrukowanymi składnikami posiłków oraz ich ilością. Wystarczy ułożyć je na wskazanych polach, doprawić, polać oliwą z oliwek i zawinąć, a całość włożyć do piekarnika lub garnka. I już. Zrobione!
Gdyby jeszcze ktoś wymyślił samolepiące się pierogi lub automatyczną roladkę, to byłoby pięknie.

Tekst: Ania Dąbrowska
Zdjęcia: IKEA