Jak przechowywać buty w domu?

Dla każdego sneakerheada nie tylko najnowsze czy kolekcjonerskie modele butów są oczkiem w głowie. Równie ważny jest sposób ich przechowywania, a raczej należałoby powiedzieć, eksponowania.

 

Buty należące do fascynata przeważnie nigdy nie leżą w pudełkach, w których zostały kupione, ale mają swoją specjalną przestrzeń. Jak ją zaaranżować, aby stała się ciekawym elementem domowego wnętrza? Mamy kilka propozycji.

Trzymanie sneakersów zamkniętych w szafie w przedpokoju to jedna z najgorszych rzeczy, jaka może przydarzyć się zapalonemu sneakerheadowi. Osoba, której ulubionym zajęciem jest kolekcjonowanie butów z pewnością urządzi mieszkanie tak, aby mieć w nim miejsce na wyeksponowanie swojej fantastycznej kolekcji.

 

Nie trzeba jednak wydawać majątku na specjalistyczną szafę czy drogi regał – da się zaaranżować przestrzeni tak, aby buty rzucały się oczy, a same regały czy półki nie stanowiły ogromnego wydatku.

Postarzane skrzynie, czyli oldschoolowe przechowywanie butów

Interesującą opcją dla przechowywania butów męskich, czy obuwia damskiego mogą okazać się drewniane skrzynki, które kupimy w Internecie, sklepach meblarskich lub w marketach budowlanych.

 

Są wykonane ze względnie dobrze oszlifowanego litego drewna, które jest podatne na modyfikacje koloru. Łatwo takie skrzynie postarzyć, korzystając z bejcy, a sama praca nie powinna zająć wiele czasu.

 

Niewątpliwym plusem jest to, że układ skrzyń można modyfikować, tworząc np. szafę przypominającą schody. Pozwoli to też na wykorzystanie przestrzeni nad skrzynkami na wieszaki, półki lub ciekawą grafikę.

 

Szafkę łatwo zdemontować, przestawić, przemalować. To idealne rozwiązanie dla tych, którzy jeszcze nie znaleźli swojego lokum na zawsze i muszą liczyć się z częstymi przeprowadzkami.

Buty w rurach z PCV

…czyli w rurach z polichlorku winylu, na które popularnie mówi się PCV. To kolejny tani sposób na ekspozycję kolekcji obuwia, tym razem bezpośrednio na ścianie.

 

Rury są dostępne w każdym sklepie z artykułami remontowo-budowlanymi i dają się łatwo pociąć. Z białych rur, dociętych tak, aby zmieściły jedną parę butów można stworzyć różnego rodzaju kreatywne wzory.

 

Interesującym pomysłem jest stworzenie z odpowiednio dociętych rur wzoru ślimaka, rozety lub plastra miodu. To idealny pomysł dla kreatywnych osób, które lubią zmiany w swoim otoczeniu. Bezcenna kolekcja sneakerów Nike będzie prezentowała się idealnie

Buty w klasycznej witrynie

Ulubione buty Adidas za szkłem i to nie w muzeum? Można! Drewniana witryna ze szklanymi drzwiczkami od dołu do góry doskonale wpisze się w nieco bardziej klasyczne wnętrze.

 

Wszystko będzie na widoku i równocześnie schowane. Jedna półka może odpowiadać wybranemu odcieniowi butów i wtedy stworzymy przyjemny dla oka gradient. Taka klasyczna szafka, jeśli już znudzi się jako szafka na buty, może posłużyć w kuchni lub w łazience.

Buty na drabinie

Modne półki – drabiny są przeważnie wykorzystywane do wyeksponowania książek, bibelotów lub biżuterii. Drabinę warto także wykorzystać na buty.

 

Jedyny mankament to taki, że drabinka ma zróżnicowaną szerokość półek – im wyżej, tym półki stają się węższe. W związku z tym to rozwiązanie raczej dla początkującego kolekcjonera, który dopiero startuje i jego kolekcja jest niewielka.

 

Podpowiadamy, że na drabinie najlepiej będą prezentować się buty od jednego brandu, np. zawsze świetne wyglądające obuwie New Balance, albo z jednej linii (jako przykład możemy zasugerować kolorowe Adidas Superstar).

Pojedyncze półki na buty

Taka opcja jest dla osób, które są w stanie przeznaczyć na buty prawie całą ścianę. Pojedyncze półki na sneakersy montuje się z maskowaniem uchwytów, co daje ładne wrażenie optyczne.

 

Półki można ustawić jedna nad drugą, w regularnych odstępach zarówno w poziomie, jak i w pionie, i cieszyć oczy symetrycznym układem. Plusem takiego rozwiązania jest możliwość szybkiego przearanżowania ustawienia obuwia, ułożenia go kolorami, rocznikami, bokiem, przodem lub tyłem etc. Można pobawić się w ten sposób kolekcją butów Adidas Pharrell Williams.

Klasyczny regał na buty

Od tego przeważnie się zaczyna ustawianie kolekcji obuwia. Regał pozwala przede wszystkim na zebranie ulubionych modeli w jednym miejscu i zapanowanie nad nim. To najprostsze rozwiązanie, które sprawdzi się nawet w małych wnętrzach.

 

Regał bez tylnej ściany, o grubych ściankach działowych i równie grubych półkach będzie nawiązywał nieco do sklepowego wystroju.

Jeśli zależy nam, aby przestrzeń dookoła regału nie została zawłaszczona wyłącznie przez buty, w sklepach z meblami są niższe szafki przypominające trochę te biblioteczne, tylko, że bez szuflad. Wierzch takiej szafki można wykorzystać na postawienie tam książek, a jeśli regał stoi w przedpokoju to jego blat będzie świetną przedpokojową szafką na drobiazgi, jak klucze, torebka czy okulary.

Która z powyższych opcji podoba się Wam najbardziej?

Tekst: Ania Dąbrowska