Codzienny trening w domu – co wybrać, jak się przygotować?

Nie każdy lubi siłownię i nie każdy będzie się dobrze czuł, ćwicząc na trawie w parku. Domowa, znana i oswojona przestrzeń także nadaje się do codziennych ćwiczeń.

 

Warto jednak pamiętać o dobrze dobranym stroju treningowym, bo to on gwarantuje nam wygodę i bezpieczeństwo.

Strój do ćwiczeń w domu nie musi różnić się od tego na siłownię, ale też nie musi być taki sam. Odpada pogoń za modą albo poczucie rozczarowania, kiedy inna osoba ubierze się tak samo.

 

Trening w domu daje luz, nie musi mieć sztywnych ram godzinowych i nie trzeba tracić czasu na dojazd np. do centrum miasta. Warto zaopatrzyć się w kilka podstawowych elementów garderoby i przedmiotów, które taki domowy trening ułatwią.

Mata treningowa

Bez maty jest trudniej się ćwiczy – łatwo się poślizgnąć na podłodze. Dobra mata rozkłada się zupełnie na płasko, przywiera do podłoża, dzięki czemu można po niej pewnie stąpać.

 

Nie poślizgniesz się także ćwicząc bez obuwia. Mata to nie jest mały wydatek, ale dobra, wysokiej jakości starczy na lata. Warto wybrać taką, która została wykonana z biodegradowalnych materiałów. Kiedyś się rozłoży bez krzywdy dla środowiska naturalnego.

 

Mata odgradza od podłogi i dzięki temu znacząco wpływa też na higienę treningu.

Dresy – w tym lepiej oglądać serial

W domu do ćwiczeń nie sprawdzą się dresy. Solidny splot to nie jest sprzymierzeniec codziennego wysiłku. Bluzy czy spodnie dresowe lepiej potraktować jako ubranie po domu, do relaksu na kanapie, ale nie do ćwiczeń.

 

Dres to ubranie zwyczajnie za grube, a ściągacze, kaptur czy gumki w pasie utrudniają trening. Poza tym, nie przylega do ciała, a to już stanowi poważny problem.

 

Ubranie treningowe powinno być blisko ciała, wspierać i przylegać, bo w ten sposób minimalizuje ryzyko urazów lub otarć. Te ostatnie potrafią wyjątkowo uprzykrzać życie.

 

Innym aspektem przemawiającym za tym, aby dresy zostawić na inną okazję jest to, że na pewno przejdą zapachem spoconego ciała i trudno będzie się go pozbyć. Nierzadko są to po prostu zniszczenia tkaniny, których nie odwróci żaden proszek czy płyn do prania.

Odzież treningowa dopasowana do ciała

Każdy jest inny, nasze ciała różnią się od siebie. Nie ma dwóch takich samych. Dlatego tak ważnym jest, aby odzież treningowa była dobrze dopasowana. W czasie ćwiczeń wykonuje się wiele dynamicznych ruchów. Ubranie ma te ruchy wspierać, a nie je utrudniać.

 

Jeśli koszulka nieustannie przesuwa się do góry, legginsy rolują w pasie, a sportowy stanik niczego nie podtrzymuje to znaczy, że to nie jest właściwy strój. Warto także sprawdzać szwy w ubraniach sportowych i wybierać te, które mają ich jak najmniej albo są to szwy bezpieczne.

 

Podrażnienia skóry przez szwy może doprowadzić do powstania tymczasowych dolegliwości bólowych, a skrajnych przypadkach do zranień. Te z kolei będą podatne na szybkie zakażenia.

Postaw na lekki strój do treningu

Trening w domu, nawet zimową porą, szybko nas rozgrzeje. Jeśli dodamy do tego włączone kaloryfery, to szybko odnotujemy wzrost temperatury ciała.

 

Dlatego warto wybrać takie koszulki, legginsy czy krótkie spodnie treningowe, które nie zatrzymują wilgoci, są przewiewne oraz nie kumulują zapachów.

 

Trening w domu wcale nie musi się różnić intensywnością od tego na siłowni, dobrze o tym pamiętać ubierając się do kolejnego wyzwania.

Buty do treningu

W domu nie ma przymusu chodzenia w butach. Niektórzy całe życie chodzą po domu na bosaka, inni z kolei muszą nosić kapcie. Jeśli chodzi o trening to lepiej obuwie mieć, gdyż jego zadaniem jest ochrona stawów przed urazami.

 

Wiele z ćwiczeń często wymaga szybkich zmian pozycji, podskoków, dynamicznych ruchów. W takich sytuacjach łatwo o kontuzję. Można też niechcący uderzyć się w jakiś mebel.

 

Wystarczą buty do biegania lub te, w których przeważnie używasz na siłowni. Bez butów i bez skarpetek można ćwiczyć jogę lub pilates, gdyż nie wymagają one żadnych agresywnych ruchów.

Czas na ćwiczenia!

Regularne ćwiczenia przyniosą nie tylko zaskakujące efekty w wyglądzie, ale także zapewnią nam zdrowie. Wielu z nas wykonuje pracę siedzącą, która fatalnie wpływa na kręgosłup i osłabia mięśnie.

 

Wybierz dogodny czas w ciągu dnia i weź się do ćwiczeń. Jeśli dopiero zaczynasz, zrób coś prostego, nie forsuj się. Trening przyniesie ci wiele satysfakcji, trochę zmęczy i pomoże się motywować do kolejnego. Pamiętaj o odpowiednim nawodnieniu.

 

Po dobrze spełnionym obowiązku w nagrodę możesz przebrać się w wygodne dresy i obejrzeć ulubiony serial. Powodzenia!

Tekst: Ania Dąbrowska