Styl skandynawski – moda na jasne wnętrza

Styl skandynawski staje się w Polsce coraz bardziej popularny. Cechuje go prostota, przywiązanie do natury i jasna paleta barw. To styl pełen spokoju, zaś wnętrza urządzone zgodnie z jego założeniami, dają wytchnienie i dobrze się w nich odpoczywa.
Styl ten jest przejrzysty, poukładany i czysty pod względem formalnym. Dominującą barwą jest biel, ale także szarości, błękity czy kolory pastelowe znajdują w nim swoje zastosowanie. Prostota, czyli uporządkowana przestrzeń, meble nadające pomieszczeniom wyjątkowego uroku, i w końcu stonowana kolorystyka sprawiają, że wnętrza w stylu skandynawskim są miłe dla oka i bardzo przytulne. Skandynawskie wnętrze można wzbogacić rożnymi dodatkami w postaci figurek lub bibelotów, drobiazgów oraz obrazów. Dzięki temu, że dominują jasne kolory, styl ten doskonale sprawdzi się w niewielkich mieszkaniach, w których metraż jest mocno ograniczony. Jasne barwy dodają przestrzeni, poszerzają ją optycznie, a także pozwalają się skupić. Wnętrze tego typu wpływa pozytywnie i kojąco na nastrój. Jak stworzyć takie wnętrze? Wcale nie trzeba od razu robić wielkiej rewolucji, wystarczy trochę cierpliwości i pomysł.


Podłogę można przemalować na biało. Nie trzeba jej wymieniać na nową, wystarczy wycyklinować i pomalować farbą o odpowiednim odcieniu. Może to być błyszcząca kryjąca biel albo np. matowa przecierana farba, dająca efekt szarej bieli – bardzo efektowna. Ściany w stylu skandynawskim są głównie białe, ale w większym pomieszczeniu można trochę zaszaleć i jedną z nich pomalować na szaro. Dodatkowym atutem będzie prosta w formie sztukateria umieszczona tam, gdzie szczyt ściany łączy się z sufitem. Dobrym i ciekawym pomysłem jest także szkło na ścianach. W ten sposób można wykończyć kuchnię. Mleczne szkło zamiast płytek świetnie sprawdzi się nad blatem roboczym. Łatwo się je czyści, a duże tafle nie wymagają takiej pracy montażowej jak klasyczne płytki.
Jeśli chodzi o umeblowanie to najlepiej wyposażyć wnętrze w sprzęty nawiązujące do kolorów natury, czyli naturalne drewno. Jako ozdoby ożywiające mieszkanie posłużą np. kolorowe poduszki umieszczone na białej sofie, dodatki i barwne akcenty (plakat, obrus, kontrastowe ramy) oraz biblioteczka z książkami, które dla zabawy można ułożyć według kolorów grzbietów. W ten sposób powstanie ciekawa książkowa mozaika, której tworzenie będzie doskonałą zabawą.
Warto pomyśleć także o świetle we wnętrzu. Abażury współgrające z charakterem mieszkania, ciepłe przyjazne światło żarówek oraz girlandy świecących kul do ozdobienia wezgłowia lóżka lub komody czy ściany to pomysły, które wpisują się w ideę tego stylu.
Styl skandynawski ma to do siebie, że łatwo go ożywić, przerobić, zaaranżować na indywidualny sposób. Jest lekki, nieprzytłaczający, zostawia wiele miejsca na własną inwencje twórczą. Może właśnie w tym tkwi jego siła?
Tekst: Ania Dąbrowska