Jakie czapki nosić zimą?
Od kilku sezonów wiadomo, że mocne uderzenie zimy zaczyna się zwykle w styczniu. W tym czasie sklepy wprost pękają w szwach od akcesoriów zimowych, ale wybór nakrycia głowy zawsze wiąże się z pewnymi trudnościami. Czapka poza tym, że musi być ciepła i chronić przed wiatrem, powinna być też twarzowa.
Czapki dla dzieci – ciepłe i trwałe
Najmłodsi są najbardziej podatni na zimowe przeziębienia. Aby im zapobiegać, ważna jest nie tylko dobrze zbilansowana dieta, ale także ubiór. Dobrym wyborem dla malucha jest czapka z polaru. Materiał ten ma doskonałe właściwości grzewcze, zaś te najgrubsze polary doskonale sobie radzą nie tylko z izolacją cieplną, ale także chronią przed wiatrem. Czapka z polaru, której część okalająca czoło i uszy, została wzmocniona membraną Windstopper sprawdzi się nie tylko w wietrze dni, ale również podczas wyjazdu na narty lub zabaw na śniegu. Szczególnie cenione przez rodziców są czapki znanego producenta odzieży i akcesoriów: Columbia. Czapki dla dzieci z polaru są trwałe, dobrze się piorą i zachowują fason, a producenci coraz częściej oferują modele pochodzące z materiałów z recyklingu.
Innym zimowym wyborem może być klasyczne włóczkowa czapka z fantazyjnym splotem, zakończona pomponem. Czapeczka może pod względem kolorystycznym korespondować z szalikiem i rękawiczkami (kto pamięta rękawiczki na sznurku przeplecionym przez kurtkę? Ten system wciąż się sprawdza!). Małą elegantkę na pewno ucieszy czapa w ulubionym kolorze, albo taka, w której barwy ulegają fantazyjnemu wymieszaniu, tworząc tym samym piękny gradient. Niektórzy oddają sprawy czapek w ręce utalentowanych babć, inni szukają w Internecie, który odkrywa mnogość fasonów i kolorów. Aby mieć pewność, że pociecha nie zmarznie, warto poszukać czapki, która łączy w sobie walory techniczne (polar jako warstwa spodnia) i estetyczne (włóczkowe zewnętrze). W tego rodzaju czapce nie można zmarznąć.
Czapki dla kobiet – i jak tu nie popsuć fryzury?
W przypadku pań wybór czapki na zimę nie jest łatwy. Tutaj poza podjęciem właściwej decyzji dochodzi jeszcze jeden istotny aspekt – fryzura. Czapki nie dają jej szans – przyklapnięte włosy rozczarują każdą kobietę, która spędziła sporo czasu na ich układaniu. Co zrobić, aby spanie w papilotach lub zaciekła walka z lokówką nie poszły na marne? Ciekawą alternatywą dla klasycznej czapki może okazać się obszerny polarowy kaptur połączony z ciepłym szalem. Dla miłośniczek przyrody – kaptur z wilczymi lub kocimi uszami powinien rozwiązać sprawę zachowania idealnej fryzury. Takie nakrycie głowy jest wyjątkowe i przyciąga spojrzenia, a poza tym wchodząc np. do sklepu, czyli do miejsca, gdzie jest na tyle ciepło, że czapkę się przeważnie ściąga z głowy, wystarczy go zsunąć do tyłu. Kaptur zakłada się i zdejmuje przez głowę i w razie konieczności szybkiego zdjęcia, nie trzeba go ani chować do kieszeni, ani trzymać w ręce.
Czapki zimowe damskie eleganckie to kolejne wcale niełatwe zagadnienie. Wspomniany polar odpada, babcine sploty też. Jak pogodzić komfort cieplny z elegancją? Wybrać czapkę możliwe jak najbardziej gładką – bez feerii barw lub błyskotek. Czarna czapa o spokojnym splocie zakończona subtelnym pomponem ze ekologicznego futerka lub gładka, ale otulona delikatną woalką, albo szara czapka bądź pudrowo-różowa obszyta perełkami – oto propozycje dla zimowej elegantki. Jednak jeśli czapka to za mało, a zimowy wełniany płaszcz wymaga innej oprawy, pozostaje kapelusz. Taki z całkiem sporym rondem, kolorystycznie nawiązujący do okrycia wierzchniego, wykonany z filcu, będzie ciekawym uzupełnieniem zimowej stylizacji.
Czapki męskie – zgodnie z trendami
Przyjmując taki klucz, że kobiety boją się zniszczenia fryzury pod czapką, panowie nie powinni mieć z wyborem zimowego nakrycia głowy większych problemów. Ciekawie wyglądają modele w szerokie i mocno zarysowane prążki, czasami z naszywką z imitacji skóry jak u Tommy Hilfiger. Taka czapka jest mięsista i zdecydowanie bardziej obszerna niż przyklejona do głowy czapeczka typu beanie. Ta druga, zwłaszcza jeśli jest wykonana z materiałów technicznych z przeciwwiatrowymi wzmocnieniami, nadaje się do biegowych treningów na zewnątrz lub do każdego innego wysiłku outdoorowego (narty, górskie spacery). Wartym uwagi „czapkowym” trendem jest czapka z daszkiem w wersji zimowej.
Gruby materiał, wzór, np. w szkocką kratę, oraz ruchomy element, który można opuścić na uszy. Tego rodzaju czapki męskie to świetne rozwiązanie dla aktywnych i na słoneczne dni spędzane np. na snowboardzie. Zasłonią nos i oczy przed słońcem i podkreślą charakter stylizacji.
Zdjęcie: https://s7d1.scene7.com/is/image/MoosejawMB/10035237x1045334_zm?$thumb225$
tekst: Ania Dąbrowska