Z TOREBKĄ ZA PAN BRAT

Pomieści niemal wszystko i zawsze jest pod ręką. Chodzi oczywiście o torebkę, która nierzadko stanowi dopełnienie damskiego stroju. Jednak to mężczyźni zapoczątkowali jej noszenie.    


PIERWSZE TOREBKI

 

Torebki pojawiły się już w starożytnym Egipcie. Na początku przypinane były do pasa lub przedramienia i służyły do przenoszenia bardzo drobnych przedmiotów. W czasach, gdy torebka była „nowością” mogli sobie na nią pozwolić wyłącznie bogaci mieszkańcy Egiptu. Przedmiot podkreślał wówczas ich status społeczny. Niewielkich rozmiarów i bogato zdobiona stała się w starożytności symbolem dobrobytu. Do dziś możemy podziwiać te „modowe wynalazki” na reliefach.

 

REWOLUCJA (NIE TYLKO FRANCUSKA)

 

Rewolucja Francuska znalazła swoje odzwierciedlenie  nie tylko w przemianach politycznych, ale również w damskim stroju. W okresie panowania Ludwika XVI i jego małżonki modne były obszerne suknie, które skrywały liczne… kieszenie. Po obaleniu rządów króla do mody weszły skromne, proste kreacje, pojawiała się więc konieczność posiadania torebki. Wraz z niepohamowanym rozwojem mody, zwiększyła się również liczba akcesoriów damskich, w związku z czym lusterka oraz puderniczki w wersji podręcznej musiały znaleźć sobie nowe miejsce u boku dbających o wygląd dam. Na szczęście zajmowały one niewiele miejsca i wystarczyło włożyć je do tzw. śmiesznotki, czyli malutkiej torebeczki trzymanej w dłoni lub przyczepianej do nadgarstka.      
 

WSPÓŁCZESNOŚĆ PUKA DO DRZWI

 

Dynamiczny rozwój technologii sprawił, że zmienił się sposób produkcji – z ręcznego na fabryczny. Toteż większość dóbr stała się dostępna dla wszystkich. Torebki przestały być towarem luksusowym, na który mogła pozwolić sobie wyłącznie wybrana grupa. Pojawiały się coraz wymyślniejsze modele, zaś w II połowie XIX wieku na rynek wkroczyły dwie marki, które znamy również dziś – Louis Vuitton i Maison Hermés.

 

Dziś na rynku jest niezliczona ilość modeli damskich torebek. Czołowi projektanci modowi co roku prezentują swoje najnowsze dzieła, o których marzy wiele młodych dziewczyn. Jeżeli poszukujecie pięknych torebek na każdą okazję możecie je znaleźć na: 1but.pl