W KALOSZACH PRZEZ HISTORIĘ

Choć początkowo były elementem eleganckiego stroju i nie zdejmowano ich nawet podczas uroczystych spotkań, to w drugiej połowie XV wieku używano ich już tylko do chodzenia po zabłoconych ulicach. O czy mowa? Oczywiście o… kaloszach, które swoją popularność zawdzięczają bohaterom spod Waterloo.

 

Wygląd współczesnych kaloszy zawdzięczamy Amerykaninowi Henry’emu Lee Norrisowi.  W 1856 roku w Szkocji założył firmę North British Rubber Company, która produkowała obuwie z gumy. Zapotrzebowanie na nowy model wzrosło w trakcie I wojny światowej. Brytyjską armię wyposażono wówczas w milion par tak zwanych  wellingtonów. Nieprzemakalne obuwie doskonale zdało egzamin w niesprzyjających warunkach bojowych.

 

Założona przez Norrisa firma, najpopularniejszy model wyprodukowała dopiero w… 1955 roku, a był nim Green Hunter. Co je odróżniało od innych kaloszy? Nie były czarne, lecz zielone. Początkowo Anglicy traktowali je z pewną dozą nieufności, ale błyskawicznie zakochała się w nich wiejska arystokracja.

 

KALOSZE NA ZIEMIACH POLSKICH

 

Kalosze, jak każda modowa nowinka dotarły również na ziemie polskie. Najpopularniejsze modele sprowadzano przede wszystkim z Rygi oraz Szwecji. Nierzadko obuwie to stawało się iskrą wywołującą społeczne spory. Jeden z najpopularniejszych dotyczył znanego w XX wieku malarza – Wojciecha Kossaka, który zrezygnował z bywania na wszelkich przyjęciach. Utarł się na nich zwyczaj, że po zakończeniu zabawy mężczyźni klęcząc wkładali kalosze na buty starszym damom. Kossaka to bardzo irytowało i miał podobno powiedzieć: „Szkoda mnie na to, abym starym babsztylom miał zapinać kalosze!” Jak potwierdzają liczne źródła (oraz córka artysty), Kossak już nigdy nie pojawił się na jakimkolwiek przyjęciu.

 

Dziś kalosze to must have. Każda kobieta powinna mieć chociaż jedną parę w swojej garderobie. Są nie tylko praktyczne, ale także modnie prezentują się w zestawieniu z jeansami i zwykłym T-shirtem. Jeżeli zaś pragniemy aby nasza stylizacja się wyróżniała, możemy kalosze połączyć z długim swetrem lub zwiewną sukienką. Wszystko zależy od naszej wyobraźni!

 

Zainteresował Was nasz artykuł? Zapraszamy do sklepu po nowe kalosze:

https://1but.pl/qxq-playshoes 
https://1but.pl/buty/damskie/uniwersalne/kalosze