Współpraca Adidas i Pharrell Williams — najnowsze pomysły zgranego duetu

Z pewnością nietuzinkowy – Pharrell Williams to artysta wszechstronny, który nie ogranicza się wyłącznie do muzyki, ale sięga znacznie dalej ze swoimi ambicjami. Wystarczy rzucić okiem na niedawną, bo pochodzącą sprzed zaledwie kilku miesięcy, współpracę z marką Adidas i efekty tego pełnego kreatywnych rozwiązań procesu.

Boksersko i artystycznie

Wielkie marki, zarówno te mainstreamowe, jak i te z górnej półki, często i chętnie łączą swoje siły z artystami różnego kalibru. Doskonale wiadomo, że znana twarz, popularne nazwisko i połączenie doświadczenia z nowym spojrzeniem to dla firmy o ugruntowanej rynkowej pozycji nie tylko możliwość odświeżenia wizerunku, ale także opcja pozyskania nowych odbiorców, którzy podążają za trendami i chcą mieć w szafie rzeczy niezwykłe.

 

Pharrell Williams do tej pory łączył swoje siły z takimi kolosami jak Chanel i Louis Vuitton oraz Uniqlo czy G-Star. W ostatnim czasie zaangażował się we współpracę z marką Adidas, nie po raz pierwszy zresztą.

Williams, jako ikona mody i stylu, wokalista, który ma na koncie wielki przebój „Happy” i który przez lata chodził w kapeluszu z szerokim rondem, (stworzonym przez najprawdziwszą punkową projektantkę mody Vivienne Westwood).

 

Na przełomie 2018 i 2019 roku wykreował linię obuwia Adidas Crazy Byw Lvl X PW Gratitude/Empathy. Dwa ostatnie słowa oznaczają odpowiednio wdzięczność i empatię, i w dosłownej formie zostały umieszczone na tych dość niezwykłych pod względem formy butach.

 

Model został wypuszczony w dwóch kolorach cholewki-czarnym i białym. Sięgające za kostkę obuwie na pierwszy rzut oka przypomina buty bokserskie. Williams postawił na kolor i udziwnioną konstrukcję – główną barwę buta przełamują kolorowe panele, a podeszwa stworzona z kauczukowych segmentów wychodzących znacznie poza obrys cholewki, także wyróżnia się soczystymi barwami.

 

Taką samą konstrukcję ma inny model z tej serii – Adidas PW X Byw Chinese New Year w kolorach nawiązujących do flagi Chińskiej Republiki Ludowej z napisem AMBITION (ambicja) na cholewce.

Adidas Holi Hu — w hołdzie przeszłości i równości

Jednym z projektów Williamsa i niemieckiego obuwniczego kolosa jest seria Adidas Hu Holi Stan Smith, nawiązująca do legendarnych modeli Adidas Stan Smith, klasyków z lat 70., które początkowo były obuwiem przeznaczonym do gry w tenisa.

 

Swoją nazwę wzięły oczywiście od imienia i nazwiska słynnego tenisisty, który w 1972 roku wygrał w nich turniej Wimbledonu. „Hu” w nazwie to skrót od „Humanity”, czyli ludzkość. 

 

Najnowsza kolekcja obejmuje kolorowe modele o nieregularnym zabarwieniu cholewki. Piękne pastelowe barwy, które sprawiają wrażenie poprzecieranych lub niedostatecznie dobrze ufarbowanych, to celowe działanie. Dlaczego?

 

Inspiracją, którą wybrał Pharrell Williams były Indie, a dokładnie festiwal Holi, czyli święto kolorów, miłości, równości i przyjaźni. Barwienie butów odbywało się więc w taki sposób, aby dawały one wrażenie pokolorowanych przez kapryśny festiwalowy proszek.

Prawie równocześnie artysta zaprojektował model Holi Tennis Hu, który został również poświęcony ludzkości.

 

W przypadku tej serii także mamy do czynienia z mnóstwem nieregularnie nałożonych barw – według piosenkarza ma się to odnosić do równości wszystkich ludzi bez względu na przynależność rasową.

 

Według Williamsa, obuwie dzięki swojej palecie kolorystycznej miało za zadanie podkreślić różnorodność między ludźmi i jej piękno. Obie wspomniane serie stały się ważnymi elementami większego przedsięwzięcia, czyli mega-serii Human Race.

Modele z linii Holi Tennis Hu zostały wykonane z dbałością o najdrobniejsze szczegóły i w oparciu na najnowsze technologie, jakimi dysponuje marka Adidas.

 

Mamy więc wytrzymałą podeszwę z pianki Eva, którą doskonale znają wszyscy miłośnicy sportowych butów. Cholewka jest elastyczna i przepuszcza powietrze-to zasługa materiału Primeknit, który pozwala na tworzenie siatkowatych struktur o zróżnicowanych wielkościach prześwitów. Zintegrowany z butem język ozdabia zamszowa metka. Z tyłu doszyto specjalne logo z nazwą serii i nazwiskiem projektanta.

Minikolekcja Windbreaker Holi — ubrania jak posypane proszkiem

Pharrell Williams zaprojektował także ubrania dla marki Adidas. To bluzy oraz kurtki Adidas Pharrell Williams HU Holi Hood, które wyglądają jak sypnięte proszkiem.

 

Na świecie co jakiś czas odbywają się biegi masowe pod nazwą Holi, podczas których uczestnicy są obsypywani kolorowymi proszkami. Po takiej przebieżce ubranie jest nie do wyczyszczenia, ale wygląda ciekawie i inspirująco, a na pewno niepowtarzalnie.

 

Tak też właśnie jest w przypadku miniserii Windbreaker Holi – pastelowe kolory łączą się, tworząc artystyczny miszmasz. Nie trzeba brać udziału ani w biegu, ani w walce na obsypywanie się kolorowym pyłkiem, aby wprowadzić do swojej garderoby ciekawie wyglądający sportowy strój.

Co łączy wymienione kolekcje? Otwartość na świat, spojrzenie, które każe się zastanowić, zatrzymać, pomyśleć o drugim człowieku, może tym z innego końca planety, który żyje zupełnie odmiennym życiem od naszego.

 

Trzeba przyznać, że podejście do kreowania rzeczy niby codziennego użytku, jakimi są buty, u Pharrella Williamsa idzie zupełnie niekonwencjonalną ścieżką, a jej celem jest świadome podejście do akceptacji różnorodności, która zamiast dzielić, może nas łączyć. Z niecierpliwością czekamy na kolejne pomysły utalentowanego rapera, nie tylko te powiązane z muzyką.

Tekst: Ania Dąbrowska