Złoty wiek szpilek

Jako pierwsi buty na wysokim obcasie nosili… rzeźnicy pracujący w masarniach starożytnego Egiptu, by nie brudzić stóp, brodząc w kałużach krwi. Natomiast wojownicy Czyngis-chana zakładali na nogi kozaki z wysokim obcasem, by te mocniej zaczepiały się w strzemionach. Jak potoczyły się dalsze losy szpilek?

 

Włoski wynalazek 

 

Kobiety umiłowały szpilki nieco później niż panowie. Dla historii mody przełomowy okazał się ślub Katarzyny Medycejskiej. Włoszka, która nie mogła „popisać się” spektakularnym wzrostem (mierzyła 155 cm) przywiozła nowość obuwniczą na francuski dwór – buty na obcasie. Od tego momentu szpilki stopniowo zaczęły podbijać serca dam.

 

W obuwniczym hicie Katarzyny Medycejskiej najpierw zakochał się dwór francuski, a potem cała Europa. Przez kolejne stulecia wyłącznie arystokracja wkładała 12-centymetrowej wysokości buty na czerwonych obcasach i czerwonych podeszwach. Wybór koloru nie był przypadkowy. Czerwień uchodziła za najtrudniejszą do uzyskania (więc najdroższą) barwę. Wśród XVIII-wiecznych arystokratek jedynie chód zdradzał, że pod długą suknią kryją się buty na koturnie. Mężczyźni natomiast paradowali w nich z odsłoniętymi nogami.

 

Na dworze Ludwika XIV dworska etykieta nie dopuszczała innego obuwia. Aby stanąć przed królem, każdy musiał mieć założone czerwone buty na obcasie. Sam Król Słońce miał ponad 120 par butów na koturnie. Obuwniczy rekord Ludwika XIV „pobiła” żona jego prawnuka – Maria Antonina. Samotna i niekochana przez męża, którego największą pasją było ślusarstwo i stolarstwo, oddała się manii nabywania butów i sukien. Niestety, gdy w 1789 roku przyszła rewolucja francuska, czerwone buty (symbol dobrobytu i nierówności) stały się najlepszą rekomendacją na gilotynę.

 

Pierwsza fabryka 

 

Dopiero w 1888 roku w USA powstała pierwsza fabryka szpilek. O ile jednak w purytańskim XIX wieku sam widok wystających spod sukni czubków szpilek budził fantazje, o tyle postępowy wiek XX z dekady na dekadę odsłaniał najpierw sam obcas, potem cały pantofelek, łydkę, kolano i dalej. Same szpilki stały się jednym z symboli wyzwolenia seksualnego i zajęły swoje miejsce w historii mody.