Zwiedzanie świata z butami Adidas

Marka Adidas to jedna z najbardziej popularnych marek obuwia i odzieży sportowej na świecie. Jest ona na tyle wpływowa, że potocznie obuwie sportowe określane jest jako adidasy. Jaka jest historia samej marki i skąd wzięła się ich ogromna popularność? Czym jest City Series?

 

Historia marki Adidas

Na samym początku marka Adidas była znana pod inną nazwą. Założyciele, bracia Adolf oraz Rudolf Dassler otworzyli firmę produkującą obuwie w roku 1924 pod nazwą Gebrüder Dassler Schuhfabrik.

 

24 lata później, w roku 1948 firma została podzielona na dwie części. W kolejnym roku Adolf Dassler zmienił nazwę swojej części firmy na Adidas – nazwa pochodzi od pierwszych liter jego imienia i nazwiska.

 

W tym samym czasie, część firmy kierowana przez drugiego brata – Rudolfa Dasslera zmieniła nazwę na Ruda, a po pewnym czasie została nazwana Pumą. Ciekawostką jest więc, że dwie słynne na świecie marki obuwia i odzieży sportowej mają wspólne pochodzenie.

Warto również dodać, że Adidas sprzedaje buty nie tylko pod swoją marką. W skład grupy wchodzi również inna wielka marka obuwia sportowego Reebok (przejęta w roku 2006) oraz mniej znane marki Taylor Made i Rockport.

 

Buty Adidas Hamburg z kolekcji City Series

Marka Adidas wypuściła na rynku wiele słynnych serii swoich butów. Jedną z nich jest linia obuwia Adidas City Series. W jej skład wchodzą między innymi słynne buty Adidas Hamburg, Adidas New York, Adidas Los Angeles czy też Adidas Munchen, a to tylko niektóre z nazw znajdujących się w kolekcji. Poszczególne buty różnią się pomiędzy sobą detalami.

 

Oryginalnie linia butów City Series powstawała na przełomie lat 70-tych i 80-tych. Buty Adidas Hamburg wprowadzono do produkcji w 1982 roku.

Zyskały one popularność dzięki kojarzeniu ich głównie z modą na buty piłkarskie, przez co stały się symbolem dekady.

 

Obecnie buty posiadają cholewkę z zamszu, z 3 słynnymi paskami, a także widoczną, odróżniająca się zewnętrzna podeszwę z gumy, dzięki czemu przypominają pierwowzór. Wyściółka buta jest wykonana ze skóry syntetycznej, a na cholewce (na panelu bocznym) znajduje się nadrukowane złote logo.

 

Buty Adidas New York

Kolejna ikona lat 80-tych, czyli model butów Adidas New York powrócił obecnie w bardzo zbliżonej konstrukcji. Pierwotnie buty produkowane były w latach 1983-1086, jednak na rynku europejskim zostały zaprezentowane dopiero w 1984 roku.

 

Początkowo buty Adidas New York stworzono z myślą o treningach i zawodach. Jednak model ten, podobnie jak pozostałe buty serii bardzo szybko przeniknął na ulice.

Obecnie obuwie Adidas New York posiada siateczkową cholewkę, z nakładkami w nubuku wysokiej jakości, dzięki czemu zapewniona jest przewiewność buta. Całość uzupełniona jest przez 3 paski na bokach buta.

 

Ciekawym elementem tego modelu butów jest piankowa podeszwa owinięta ‚siatką’. W butach wykorzystano system Ortholite. Jest to specjalna pianka posiadająca właściwości odprowadzające wilgoć o działaniu antygrzybicznym zapewniająca stopom odpowiednie środowisko. Dzięki zastosowaniu tego systemu, obuwie charakteryzuje się znacznie większa odpornością na zużycie.

 

Buty Adidas Los Angeles

Buty Adidas Los Angeles zostały zainspirowane życiem tego miasta. Linia tych butów treningowych stworzona została z myślą o siłowniach i klubach fitness. Jednak bardzo szybko przeniosła się ona na ulice miast.

 

Obecnie jest jednym z chętniej wybieranych modelów butów codziennych. W aktualnym wydaniu posiada prostą i tekstylną cholewkę z płaskimi szwami. Charakteryzuje się ciekawym wzornictwem, co sprawia że ciężko przejść koło tych butów obojętnie.

Model butów Los Angeles posiada miękką podeszwę środkową wykonaną z pianki EVA, przez co zapewnia duży komfort noszenia. Zewnętrzną podeszwę buta wykonano z gumy Continental, dzięki której możliwe jest zapewnienie optymalnej przyczepności nawet w przypadku mokrych nawierzchni.

 

W stosunku do modelu zaprezentowanego w latach 80-tych, obecne buty Adidas Los Angeles zostały poddane lekkiemu liftingowi. Zmniejszeniu uległa ilość szwów na cholewce, pozostały tylko te niezbędne. Klasyczne materiały zastąpiono nowszymi,o lepszych parametrach technicznych.

 

Buty Adidas Munchen

Historia butów Adidas Munchen sięga aż 1976 roku. Model ten został wówczas zaprezentowany światu jako obuwie halowe. Miał zapewnić piłkarzom poczucie większej kontroli nad piłką dzięki zamszowej cholewce.

 

Jednak buty te, podobnie jak wcześniej opisywane modele również przeniknęły bardzo szybko z hal sportowych na ulice i stały się niezwykle popularnym modelem w kategorii lifestylowej. Mimo że  pierwotnie zaprezentowane jako piłkarskie obuwie treningowe, obecnie traktowane są jako buty miejskie.

Model Adidas  Munchen to buty produkowane z elementów skóry naturalnej i syntetycznej. Cholewka wykonana z nubuku bardzo dobrze dopasowuje się do stopy i zapewnia prawidłową cyrkulację powietrza. Wykonana z wysokiej jakości gumy podeszwa zapewnia przyczepność do podłoża i zwiększa bezpieczeństwo.

 

Adidas City Series jest jedną z najbardziej znanych oraz pożądanych serii butów tej marki. Każdy model posiada inny fason i gamę kolorystyczną. Zazwyczaj nawiązuje do barw danych państw, miast czy też przedmiotów, które są szczególnie charakterystyczne dla danego regionu. W całej serii wyróżnić można ponad 20 modeli, miedzy innymi Adidas Oslo, Adidas Bern, Adidas London, Adidas Roma, Adidas Manchester, Dublin, czy Adidas Stockholm.

 

Największą popularność seria ta zdobyła dzięki igrzyskom olimpijskim w 1984 roku, gdzie reprezentanci wyposażeni przez firmę Adidas zdobyli największą ilość złotych medali.

 

Warto wspomnieć, że w reklamie, która promowała igrzyska znalazły się między innymi buty Adidas Munchen, przez co ich popularność w tym czasie w znaczny sposób wzrosła.

 

Tekst: Redakcja