Dieta tancerza

W dzisiejszych czasach mało kto jest zadowolony ze swojej wagi i figury. Większość ludzi nie akceptuje swojego wyglądu. Na nasze postrzeganie siebie wpływa ideał piękna prezentowany przez media. Chcąc nie chcąc porównujemy się ze znanymi osobami, które katują swój organizm dietami, by spełniać kryteria niskiej wagi. Dotyczy to prezenterów, modelek i innych celebrytów.


Ale czy tancerze powinni w równym stopniu koncentrować się na swojej wadze?  Nie dla każdej tancerki, tancerza jest to warunek, bo też nie każdy z nich bierze udział w konkursach czy zawodach na skalę międzynarodową.  W tym artykule podpowiemy, jaką dietę powinien stosować  tancerz, który nie jest amatorem, należy do zespołu, bierze udział we wszelkiego rodzaju warsztatach itp. , ale jego umiejętności nie pozwalają jeszcze na dokonanie czegoś bardziej ambitnego.

Przy układaniu diety można skorzystać z rad specjalistów do spraw żywienia, którzy pomogą dostosować jadłospis do potrzeb stawianych przez nasz organizm. Od nich dowiemy się, na co powinniśmy zwrócić uwagę dobierając produkty żywnościowe. Podstawa to pełnoziarniste pieczywo i makarony, oraz te gatunki ryżu, które pomogą nam dłużej utrzymać uczucie sytości. W spożywanych produktach szukamy węglowodanów złożonych, które stopniowo trawione, uwalniają energię. Również częste jedzenie owoców i warzyw wpływa na zmniejszenie łaknienia.

Nie zapominajmy także, że powinniśmy spożywać około pięciu posiłków dziennie,  co trzy godziny, z tym, że ostatni powinien mieć miejsce, nie jak większość podaje przed godziną 18-tą, ale trzy godziny przed snem.  Najlepiej aby, posiłki były przygotowywane przez nas samych i aby były lekkostrawne. W naszej diecie nie powinno zabraknąć nabiału i mięsa, które dostarcza naszemu organizmowi nie tylko pełnowartościowego białka, ale jest też bogatym źródłem składników mineralnych, w tym, niezbędnego do syntezy hemoglobiny, żelaza. Odnośnie ilości jedzenia – powinniśmy jeść przynajmniej tyle, by nie towarzyszyły nam odgłosy, będące oznaką buntu naszego żołądka. Poza tym, będąc głodnym nie koncentrujemy się na wykonywanej czynności, ale na jedzeniu,  a wtedy nawet proste proste zadania mogą wydać się nie do przejścia.

Zwracajmy uwagę również na to, by nie wchodzić na parkiet zaraz po jedzeniu. Wysiłek fizyczny często doprowadza do tego, że zaczynają towarzyszyć nam dolegliwości żołądkowe. Lepszym rozwiązaniem jest więc zjedzenie czegoś na godzinę do dwóch przed planowanym wysiłkiem fizycznym , a wtedy bez przeszkód możemy dać z siebie wszystko. . . Planując dietę, nie zapominamy o napojach. Wysokoenergetyczne niekoniecznie dobrze wpływają na nasze zdrowie, nie tylko pobudzają ale również szkodzą -często zawierają taurynę, która negatywnie wpływa na nasze serce. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest woda. Dorosły człowiek powinien spożywać  około trzech litrów napojów dziennie, pijąc je w niewielkich ilościach, ale dość często.

Dobrym wyznacznikiem naszej wagi może być współczynnik BMI określający, czy mieścimy się w normach dotyczących masy ciała.  Specjaliści do spraw żywienia dysponują też urządzeniami do pomiaru składu naszego ciała, dzięki czemu dowiemy się również jak wygląda struktura naszych mięśni, czy też ile wody znajduje się w naszym organizmie.
Podsumowując, dobry tancerz nie powinien być zbyt szczupły. Odnosi się to zwłaszcza do tancerzy hiphopowych – tu trzeba mieć siłę i energię, by podkreślić swoje ruchy. Oczywiście nie należy popadać w skrajność, bo nadwaga uniemożliwi nam ukazanie naszej zwinności i elastyczności. Jak we wszystkim, najważniejsza jest równowaga.

Tekst: Paula Wojtkowiak
Zdjęcia: health.com, modelsalbum.blogspot.com, shambossy.com