Jak wybrać buty do biegania?

Bieganie to dyscyplina sportu, którą od kilku lat można nazwać nie tylko bardzo popularną, bo uprawiają ją rzesze ludzi na całym świecie, ale i demokratyczną.

 

Dlaczego demokratyczną? Bo, aby biegać nie trzeba praktycznie żadnego specjalistycznego sprzętu. Wystarczą buty do biegania, które są potrzebne, aby amortyzować wstrząsy i zapewniać właściwe podparcie intensywnie pracującym podczas biegu stopom.

Biegają wszyscy. Biegał Tom Hanks w filmie “Forrest Gump”, biegają znani i nieznani, a każdy ma cel i marzenia – zrzucić zbędne kilogramy, popracować nad sylwetką, wystartować w maratonie, udowodnić coś sobie i innym.

 

Moda na bieganie trwa, a zewsząd płyną informację o tym sporcie – blogi, kanały na Youtube, fachowe czasopisma sprawiają, że o bieganiu wiadomo już prawie wszystko.

 

A jak wybrać buty, aby sport ten był czystą przyjemnością? Obecnie każda znana marka ma w swoich kolekcjach specjalistyczne obuwie biegowe. Mamy więc buty dobiegania Nike, buty do biegania Adidas, buty dobiegania New Balance, buty do biegania Reebok… można by tak wymieniać i wymieniać.

Brandy prześcigają się w tworzeniu coraz to nowszych rozwiązań i unikalnych technologii, które pozwolą na osiąganie coraz lepszych wyników. Jest jednak kilka przykazań każdego biegacza, o których warto pamiętać przy wyborze i zakupie obuwia biegowego. Oto one.

Buty do biegania – test wodny to podstawa

Ile ludzie, tyle stóp, ale można wyróżnić trzy zasadnicze typy. Wyróżniamy więc:

 

1. Stopę pronującą, czyli innymi słowy taką o niskim podbiciu lub z płaskostopiem. Z tym problemem czy raczej budową, boryka się większość miłośników biegania.

 

W praktyce oznacza to, że stopa pronująca styka się z podłożem praktycznie na całej swojej szerokości, a co za tym idzie gorzej radzi sobie z pochłanianiem wstrząsów w sposób naturalny.

 

Osoby, które mają tak zbudowane stopy powinny wybrać buty wspierające od wewnętrznej strony, z dobrą amortyzacją.

 

W takiej sytuacji trzeba wybrać buty motion-control, czyli takie, które posiadają systemy podtrzymujące. Wpływa to na dość wysoką sztywność buta, ale także jego masę, bo cechują się one nieco wyższą wagą.

 

2. Stopę neutralną, czyli taką, która ma prawidłową budowę i podczas biegania nie stwarza specjalnych problemów. Ciężar ciała obciąża wtedy stopę w sposób naturalny i równomierny, nie dochodzi do przeciążeń.

 

Osobom z tak zbudowanymi stopami można polecić buty z amortyzacją, ale bez dodatkowego stabilizowania pięty.

 

Buty typu stability będą w tym przypadku najlepszym rozwiązaniem. Wyróżniają się przeważnie delikatnie zakrzywionym kształtem, dobrą amortyzacją oraz wysokim poziomem tłumienia wstrząsów.

 

3. Stopę supinującą, której budowa sprawia, że obciążana jest zewnętrzna krawędź stopy. Innymi słowy jest to tak zwane wysokie podbicie, w którym brakuje wystarczającej pronacji.

 

Może to prowadzić do przeciążeń i zwyrodnień stawów podczas biegania. Tego rodzaju stopy wymagają butów z bardzo solidną amortyzacją. Buty typu cushioned to rozwiązanie dla stóp z wysokim podbiciem. Są miękkie, bardzo elastyczne, posiadają wkładki amortyzujące.

 

Test wodny ma za zadanie sprawdzić rodzaj stopy i na tej podstawie dobrać obuwie biegowe. Wystarczy zwilżyć stopy i odcisnąć je na kartce papieru lub na gazecie, a następnie porównać odbity kształty z poniższą ilustracją:

To wystarczy, aby w domowy sposób zdecydować o rodzaju butów do biegania.

Wybór rozmiaru butów do biegania

Warto pamiętać o tym, że stopa podczas biegania porusza się, a więc buty muszą być nieco dłuższe niż standardowe obuwie, w jakim chodzimy na co dzień. Warto kierować się zasadą kciuka, czyli but powinien być dobry wtedy, jeśli za piętą zmieścimy w nim swój kciuk. Kupując przez internet, trzeba doliczyć do ok. 1 cm do swojego standardowego rozmiaru.

Płeć ma znaczenie przy wyborze butów do biegania

Kobiety i mężczyźni różnią się pod względem budowy stóp, inaczej rozchodzi się obciążenie w czasie biegu. Dlatego kolejnym istotnym aspektem jest wybór obuwia w oparciu o płeć. Oto o czym warto pamiętać:

Buty damskie do biegania – są przeważnie wąskie, a to bardzo istotne bo dzięki temu lepiej dopasowują się do stopy, i są lekkie.

Buty męskie do biegania – wyróżniają się dość agresywnym i dynamicznym designem i w porównaniu do modeli damskie są znacznie szersze.

Buty do biegania to zagadnienie, które mocno rozpala wyobraźnię i skłania do dyskusji. Wystarczy posłuchać wymiany zdań dwójki biegających osób, aby zrozumieć, że jest to temat szeroki i wymagający, a rynek obuwia biegowego pełen technologicznych nowinek, kolorów przyprawiających o zawrót głowy i opinii ekspertów. Ale to od dobrze dobranych butów zależy biegowy sukces i zdrowie naszych stóp.

Tekst: Ania Dąbrowska