Technologie stosowane w butach Brooks

Amerykańska marka Brooks powstała w 1914 roku i jest ściśle związana ze sportami biegowymi. Brand tworzy obuwie do biegania dla profesjonalistów i amatorów, a jego działania koncentrują się wokół rozwijania technologii mających na celu poprawić wyniki zawodników.

 

Ponad sto lat doświadczenia w branży i nieustanna pogoń za ideałem tworzą z tego przedsiębiorstwa czarnego konia technologicznego wyścigu wśród producentów sportowych butów.

Marka Brooks rozwija swoje technologie w oparciu o doskonałą znajomość ludzkiego ciała i jego motoryki, lata doświadczeń i wnioski płynące z przeszłości.

 

Twórcy obuwia przykładają uwagę do każdego elementu buta, a nowoczesne rozwiązania wprowadzane są w obrębie cholewki oraz podeszwy wewnętrznej i zewnętrznej. Takie podejście sprawia, że buty idealnie współgrają ze stopami, pomagając osiągnąć biegaczowi wymarzone wyniki. Przyjrzyjmy się więc technologiom wykorzystywanym w butach marki Brooks.

Super DNA – amortyzacja indywidualna w butach Brooks

Osoby zainteresowane butami do biegania, które dzień zaczynają od 10 kilometrów na dobry początek, zawsze zwracają uwagę na to, jak działa amortyzacja w ich obuwiu.

 

Jest to ogromnie ważne, gdyż amortyzacja wspiera pracę stawów i chroni nogi przed potencjalnymi kontuzjami wynikającymi z przeciążeń.

 

System Super DNA został stworzony tak, aby w indywidualny sposób dopasowywał się do potrzeb właściciela obuwia. Brzmi ciekawie, ale jak to działa?

 

System opiera się na tzw. cieczy nienewtonowskiej, która w przypadku butów Brooks jest wysokowłóknista i działa jak niewielkie sprężynki w trudnej do policzenia ilości. To daje amortyzację zwiększoną o około 25% w stosunku do butów, w których nie wykorzystano tej technologii (modele z pianką EVA, modele z żelowym wypełnieniem).

 

Biegacz już od pierwszego kroku ma wrażenie ogromnej miękkości i elastyczności obuwia, które wykazuje również świetne walory ochronne. Ciecz nienewtonowska reaguje na siłę nacisku – gdyby obejrzeć ją pod mikroskopem można zauważyć swego rodzaju siatkę (stąd też nazwa DNA), która dopasowuje się do nacisku stopy, rozpraszając amortyzację i dopasowując ją do wagi osoby biegającej, prędkości czy też podłoża, po którym się biegnie w danym momencie.

Bio-podeszwa – ekologiczne rozwiązanie w butach Brooks

Bardzo dużo mówi się obecnie o zmianach klimatycznych oraz o plastiku, który trafia do naszej przestrzeni życiowej. Życie zero waste czyli prawie bez produkowania śmieci jest trudne, ale warto wdrożyć w życie kilka zasad, także tych dotyczących odzieży.

 

Marka Brooks wyszła naprzeciw potrzebom tych odbiorców, którym los przyrody nie jest obojętny i stworzyła buty z biodegradowalną piankową podeszwą.

 

BioMoGo DNA, bo tak nazywa się wspomniana technologia, to pierwsza taka biodegradowalna pianka podeszwowa, po której prawie nic nie zostaje. Czas rozkładu przewidziany dla tej podeszwy wynosi ok. 20 lat, czyli znacznie krócej niż czas przewidziany dla standardowych pianek (średnio 50 lat).

 

Podeszwie wystarczy kontakt z glebą – żyjące w niej bakterie rozłożą piankę na szereg związków organicznych. Przy okazji podeszwa BioMoGo DNA jest wytrzymała w czasie użytkowania – nie rozłoży się od samego noszenia czy biegania.

 

Dzięki takiemu rozwiązaniu każdy but z tego rodzaju pianką zmniejsza produkcję odpadów plastikowych o 33% na jednym bucie. W podeszwie tej oczywiście wykorzystano technologię DNA w oparciu o płyn nienewtonowski.

Buty Brooks – doskonała dynamika i ochrona przed wstrząsami

Każdy krok w bieganiu to konkretna sekwencja ruchów – najpierw jest lądowanie na pięcie, potem do akcji wkracza śródstopie, a następnie odbijamy się z palców.

 

Podeszwa musi więc wytrzymywać sporą ilość następujących po sobie ruchów i przy każdym z nich zachowywać odpowiednią dynamikę.

 

Inżynierowie marki Brooks opracowali technologię Segment Crash Pad, która cechuje się segmentową budową z nacięciami w odpowiednio dobranych punktach. Sprawia to, że każdy krok zachowuje idealną płynność, dzięki reakcji łańcuchowej zachodzącej między poszczególnymi segmentami.

 

Zaczynają one współpracę w momencie kiedy stopa zaczyna opierać się o podłoże – pierwsze aktywizują się segmenty z tyłu buta, by potem przekazać pałeczkę kolejnym. Zapewnia to maksymalną amortyzację oraz swobodne i lekkie przejście od chwili oparcia się na pięcie, aż do wybicia z palców. To zaledwie ułamki sekund, ale doskonale precyzyjne.

Buty Brooks – praktycznie bez szwów

Cholewka buta powinna być lekka i przewiewna, a także solidnie wykonana, aby zabezpieczać skórę przed otarciami. Źle dobrane buty, zbyt ciasna cholewka, niedopasowanie do kształtu stopy – tego można uniknąć wybierając obuwie Brooks, którego cholewki są zgrzewane.

 

Oczywiście, nie w całości. Zgrzewaniu podlegają te elementy, które zgrzać można bez wpływu na dynamikę buta. Co zyskujemy dzięki takiemu zabiegowi?

Przede wszystkim lepszą elastyczność, znacznie bardziej precyzyjne dopasowanie buta do kształtu stopy i jej bieżącej pracy w czasie biegania oraz zredukowaną możliwość wystąpienia otarć lub odcisków. Szwy w dalszym ciągu łączą elementy składające się na nosek oraz zapiętek buta, pojawiają się także w panelu sznurówek.

 

Buty męskie marki Brooks i buty damskie Brooks, to obuwie przeznaczone dla zaawansowanych biegaczy, którzy każdego dnia przebiegają solidne kilometry oraz startują w biegach i maratonach. Warto się do nich przymierzyć po kilku miesiącach treningów, znając już swoje potrzeby i możliwości. Bieganie w takich butach będzie przyjemne, bez względu na rodzaj nawierzchni, pogodę czy dystans.

 

Tekst: Ania Dąbrowska