Tenis ziemny – historia, ewolucja sprzętu i zbiór ciekawostek.

Historia tenisa

Gry przypominające tenis miały początki już w czasach starożytnych. Na wielu historycznych płaskorzeźbach widoczni są ludzie odbijający między sobą piłeczkę rękoma. W rzymskich łaźniach znajdowały się specjalne miejsca do gry w tak zwany “trigon”. Osoby grające odbijały piłkę wypełnioną ziarnami figi ciężkimi drewnianymi pałkami. We Włoszech natomiast była znana gra “pallone”, która miała system liczenia punktów podobny do tego, który stosuje się we współczesnym tenisie. W grudniu 1873 roku dzięki staraniom majora Waltera Cloptona Wingfielda powstała współczesna wersja gry. major opatentował ją i nazwał “lawn tennis”. Grano w nią w ogrodzie jego walijskiej posiadłości podczas spotkań i przyjęć.

Ewolucja sprzętu do tenisa

Pierwsze piłki tenisowe były robione z tkaniny lub z baraniej skóry, a wypełniano je sierścią zwierząt lub wełną. Z czasem, by piłka miała większą prędkość, do jej środka wsypywano piasek lub inny sypki materiał, aby ją dociążyć. To przyczyniło się do częstych i poważnych kontuzji u osób grających. W 1480 roku z rozkazu Ludwika IX wprowadzono nakaz produkcji piłek o należytej jakości. Ponadto, mając na względzie siłę z jaką uderzała piłka i powstające w wyniku tych uderzeń kontuzje, wprowadzono obowiązek noszenia skórzanych rękawic w trakcie gry.

Z upływem czasu rękawice ustąpiły miejsca drewnianym packom, które podlegały ciągłej modyfikacji. Drewnianą płaszczyznę próbowano zastąpić pergaminem, lecz nie zdawało to egzaminu, ponieważ ciężka piłka z łatwością przebijała materiał. Pergamin został więc wymieniony na plecionkę z nici, z której powstała siatka ułożona na ukos, a packa zaczęła bardziej przypominać współczesną rakietę do tenisa.

Przełomem w rozwoju tenisa było wprowadzenie w XIX wieku nowej piłki wykonanej z kauczuku oraz rakiety z siatką ze strun równoległych produkowanych z jelit baranich. Wraz z rozwojem przemysłu, na rynku pojawiły się metalowe rakiety do tenisa. Gra z użyciem takiej rakiety nie była prosta, ponieważ pomimo że była wytrzymalsza od drewnianej, to sporo ważyła i przenosiła drgania strun na ramę, czyli także na rękę tenisisty bardzo obciążając stawy.

Próbując rozwiązać ten problem skonstruowano rakietę wykonaną z grafitu, która była o wiele lżejsza, bardziej sztywna i nie przenosiła tak bardzonieporządanych drgań. Chcąc ją udoskonalić, z upływem czasu zaczęto stosować domieszki włókien szklanych i kevlarowych. W obecnych czasach rakiety do tenisa ziemnego są wykonywane z grafitu, tytanu i włókna węglowego. Cechuje je mała waga, właściwa sztywność ramy oraz dobre pochłanianie drgań strun.

Aby uprawiać ten piękny sport niezbędne są: rakieta tenisowa, piłki oraz buty do tenisa. Najczęściej stosowane są buty tenisowe, które posiadają szerokie i płaskie podeszwy zapewniające utrzymanie stabilnej pozycji na korcie. Co prawda strój nie jest aż tak ważny i można w tenisa grać w dowolnych spodenkach lub koszulce, jednak wytrawni gracze twierdzą, że specjalna koszulka do tenisa oraz spodnie do tenisa sprawdzają się dużo lepiej.

A to ciekawe – czego nie wiesz o tenisie ziemnym.

– Rocznie jest produkowanych około 300 milionów piłek tenisowych.

– Najważniejszymi rozgrywkami tenisa są: Australian Open, Roland Garros, Wimbledon i US Open, które tworzą Wielki szlem.

– Osobą uważaną za tenisistę wszechczasów jest Szwajcar – Roger Federer.

– Najbardziej znaczące, a zarazem najtrudniejsze uderzenie w tenisie to “serwis”.

– Wimbledon to najstarszy turniej, który jest rozgrywany w Anglii od 1877 roku.

– Gem jest najmniejszą częścią rozgrywki w meczu tenisa ziemnego, jest to część seta.

– Na Wimbledonie w 2009 roku zarejestrowano najgłośniejszy okrzyk, którego siła wyniosła 105 decybeli. Był to okrzyk Marii Sharapovej.

– Każdy pierwszy poniedziałek marca, to Światowy Dzień Tenisa.

– Podczas Wimbledonu w 2010 roku zużyto 54250 piłek.

– W 1922 roku został rozegrany najkrótszy finał na Wimbledonie pomiędzy Suzanne Lenglen i Mollą Mallory. Trwał dokładnie 23 minuty. Wygrała Suzanne Lenglen z wynikiem 6-2, 6-0.

– Wśród największych rozgrywek tenisa ziemnego, gra na trawie jest możliwa tylko na Wimbledonie.

– W 1316 roku życie na korcie stracił król Francji – Ludwik X. Przyczyną śmierci była zbyt wyczerpująca gra.

– W 2012 roku Samuel Groth ustanowił rekord najszybszego serwisu. Prędkość piłki wyniosła 263 km/h.

– Najdłuższy mecz tenisowy odbył się w 2010 roku na Wimbledonie. Pojedynkowali i się John Isner i Nicolas Mahut. Mecz trwał 11 godzin i 5 minut. John Isner pokonał Nicolasa Mahuta 6:4, 3:6, 6:7, 7:6, 70:68

– Najstarszym i zarazem najwyższym, aktywnym tenisistą jest Ivo Karlovic. Ma 36 lat, mierzy 2,08 metra.

– Osoby niewidzące mogą grać w tenisa. To za sprawą specjalnej piłki z metalowym brzęczykiem w środku, który sprawia że niewidomi mogą słyszeć piłkę.

– Największym kortem na świecie jest Arthur Ashe Stadium w Nowym Jorku. może on pomieścić 22547 osób. To właśnie na nim rozgrywają się mecze US Open.

– Najmłodszy finalista Wimbledonu, który wygrał ten turniej miał 17 lat. Było to w 1985 roku, a zwycięzcą był Boris Becker.

– Tenis ziemny zadebiutował jako dyscyplina na igrzyskach olimpijskich w 1896 roku.

– Pełna nazwa Wimbledonu jest nieco dłuższa – “The lawn tennis championships upon the lawns of the All England Club Wimbledon”.

 

Tekst: Redakcja