Fińskie domki modułowe – mieszkaj tak, jak chcesz

Znamy je z powojennej historii – domki fińskie przyjechały wraz z radzieckimi budowniczymi i inżynierami, którzy zostali oddelegowani do pracy przy wznoszeniu Pałacu Kultury i Nauki. Przewidywano, że domki przetrwają tylko kilka lat, a po zakończeniu budowy zostaną rozebrane. Poza tym Związek Radziecki w 1945 roku przekazał ponad 400 takich domków w darze dla zniszczonej wojną Warszawy. Stoją one już ponad sześć dekad – niektóre z nich przez długi czas były akademikami, inne natomiast do dziś są miejscem zamieszkania dla wielu warszawiaków. Mieszkańcy stolicy mają do nich sentyment, a moda na modułowe domki fińskie w Polsce dopiero się zaczyna.
Fińskie domy modułowe to świetna alternatywa dla mieszkań w blokach czy dla klasycznych domów jednorodzinnych. Poza tym są one tańsze niż niejedno lokum na grodzonym osiedlu. Domek przyjeżdża do odbiorcy w częściach – są to gotowe prefabrykaty przygotowane według zamówionego projektu. Warto dodać, że domki takie na wstępie posiadają już okna i drzwi, a to przy budowie domu zawsze stanowi wysoki koszt. Dodatkowo mają one zaprojektowane miejsca na pociągnięcie kabli i zamontowanie włączników światła i wtyczek. Dzięki specjalnej konstrukcji zewnętrznych ścian i zastosowanym materiałom izolacyjnym, taki drewniany fiński dom doskonale utrzymuje wysoką temperaturę zimą, co znacznie wpływa na zmniejszenie kosztów ogrzewania. Niewątpliwym plusem jest możliwość ukształtowania przestrzeni wewnątrz budynku na etapie zakupu projektu. Drewniane domy z północy Europy cechują się przyjemną i przytulną atmosferą oraz tym, że rozmieszczenie okien oraz ich duża ilość pozwalają na maksymalne doświetlenie wnętrz. Poza gotowymi projektami można również kupić domek przygotowany w oparciu o indywidualne preferencje. Zbudowanie domowej sauny czy pokoju kąpielowego to żaden problem.


Dom modułowy na gotowych i utwardzonych fundamentach można postawić w kilka dni. Potem konieczne są prace wykończeniowe i podciągnięcie wszystkich mediów. Jednak własnym domem można się cieszyć znacznie szybciej niż ma to miejsce w przypadku budynków tworzonych tradycyjnymi metodami.
Mogłoby się wydawać, że drewniany dom nie jest trwały. Ale domy modułowe powstały w trudnych warunkach, gdzie zima trwa długo i jest naprawdę solidna. Egzamin zdały na dalekiej Północy, więc spokojnie można stawiać je także w Polsce, gdzie klimat jest bardziej łagodny.
Poza trwałością domki te cechują się także pięknym i dopracowanym dizajnem. Można wybrać sobie dowolny kolor ścian zewnętrznych – popularna w krajach skandynawskich czerwień lub łagodny błękit. Do tego dochodzą ganki, werandy, spadziste dachy, spiżarki, przedsionki etc.
Ile kosztuje taki dom? Za budynek o powierzchni do ok. 90 mkw zapłacimy mniej więcej 150 tys. złotych. To atrakcyjna cena w porównaniu z o połowę mniejszym mieszkaniem w nowym budownictwie w dowolnym dużym polskim mieście za ogromne pieniądze. Do domku większego o 50 mkw trzeba dołożyć dodatkowo ok. 40-50 tys. złotych.

Tekst: Ania Dąbrowska