Wiosenne buty i ubrania w dobrze zorganizowanej szafie

Pierwsze promienie słońca skłaniają do wiosennych porządków. Domowa garderoba na pewno wymaga przeglądu po zimie, a ubrania odświeżenia. Po kilku miesiącach szarości i zimna można wreszcie wyjąć z dna szafy zapomniane lżejsze stroje. Czekamy na ten moment bardzo!

 

Wiosna. Ta pora roku przeważnie motywuje do sprzątania. Zewsząd płyną dobre rady, jak przeprowadzić wiosenne porządki. My mamy także kilka sposobów, aby na nowo zorganizować szafę z ubraniami. Ma być świeża i idealnie ogarnięta. Podwijamy rękawy i ruszamy na spotkanie z górą ciuchów.

 

Japońskie porządki w ubraniach

Od kilku lat triumfy święci metoda KonMari stworzona przez Japonkę Marie Kondo. Jej bestsellerowa książka pt. “Magia sprzątania” stała się biblią czystego domu dla wielu osób.

 

Dzięki zawartym w niej poradom można nie tyle posprzątać, co skutecznie odgracić dom, a zwłaszcza szafy, ze zbędnych ubrań.

 

Jak przeprowadzić porządki z japońską królową sprzątania? Wszystko trzeba najpierw wyjąć z szafy i ułożyć na stosie. To pozwala zwizualizować problem nadmiaru nieużywanej często w ogóle odzieży.

Każdą część garderoby należy dokładnie obejrzeć i zdecydować, czy jeszcze sprawia radość, czy już nie. Jeśli nie, to trzeba jej podziękować i położyć na stos ubrań, które mają zniknąć z domu (można je np. oddać potrzebującym).

 

To, co zostaje wraca do szafy, ale w określonym porządku. Marie Kondo zaleca przechowywanie w pionie. Co można powiesić na wieszakach, niech wisi, a do tego część ubrań możemy poukładać do pudełek-organizerów, ustawiając je w pionie w środku wspomnianych pudełek.

 

Efekty niezwykle estetyczne i wszystko łatwo znaleźć. Poza tym, odzież tak przechowywana nie gniecie się i łatwo odnaleźć potrzebny ciuch. Poszczególne stroje np. koszulki czy bluzy nie leżą jeden na drugim.

Buty do szewca marsz!

Po zimie warto przyjrzeć się kondycji butów, zwłaszcza, jeśli mamy skórzane botki, kozaki czy trapery. Obuwie, które nie uległo zniszczeniu należy wyczyścić zgodnie z zaleceniami producenta i wypastować. Dopiero czyste i zadbane schować do pudełek lub do szafy.

 

Dobrze pamiętać o prawidłach, w przypadku obuwia, które może się łatwo zdeformować. Obuwie, które wymaga naprawy, oddajemy do szewca. To pozwoli być dobrze przygotowanym przed kolejnym zimowym sezonem.

Zimowe ubrania – pranie i konserwacja

Po zimie czapki, szaliki czy rękawiczki wymagają prania. W końcu służyły nam dzielnie przez kilka miesięcy.

 

Te delikatniejsze lepiej prać ręcznie w ciepłej wodzie. Te, które nadają się do prania w pralce – na specjalnym programie do delikatnych tkanin.

 

Po praniu konieczne jest dokładne wysuszenie naszych akcesoriów, zanim trafią z powrotem do szafy.

 

Jeśli chodzi o kurtki zimowe – je można także prać w pralce na dobrze dobranym programie, np. do puchu lub syntetyków. Płaszcze wełniane lepiej oddać do pralni chemicznej, bo tam zajmą się nimi profesjonaliści.

Jeśli zaś mowa o ubraniach, które w naszych garderobach leżały bezczynnie od końca lata to w zależności od ich stanu należy się im albo porządne pranie, albo odświeżenie. Czyste ubranie, pozbawione zapachu, który świadczy o tym, że długo się z niego nie korzystało, to także etap pozimowego sprzątania szafy.

Pięknie pachnące ubrania

Szafa po wyczyszczeniu i włożeniu do niej ubrań z powrotem powinna nie tylko błyszczeć ale i ładnie pachnieć, możliwie jak najbardziej naturalnie.

 

Można kupić gotowe zestawy, albo zrobić zapachy samemu – wystarczą lniane lub bawełniane woreczki i np. suszona lawenda, która w formie naturalnej ma znacznie ładniejszy zapach niż ta syntetyczna. I dodatkowo odstrasza mole.

Kolorowe pudełka na buty i ubrania

Wnętrze naszej szafy może być przyjemne i ładne nie tylko wtedy, kiedy idealnie w niej posprzątamy, ale również wówczas, jeśli zadbamy o jej wystrój.

 

Jeśli część ubrań i buty przechowujemy w kartonowych pudełkach, zadbajmy o to, aby były ładne, możliwe w tym samym stylu lub o takim samym wzorze.

 

Tył szafy można wyłożyć piękną tapetą – do zmiany co sezon, a półki obłożyć trwałym, grubszym papierem. W taki sposób tanim kosztem wyczarujemy przyjazną i miłą oku przestrzeń dla naszych ubrań i obuwia.

Przejrzysty układ ubrań i obuwia

W szafie, poza idealnym porządkiem, warto także zaprowadzić układ, który pozwoli szybko sięgać po najpotrzebniejsze rzeczy. Tyczy się to zwłaszcza ubrań do pracy, które niełatwo znaleźć rano i po ciemku.

 

Jeśli na półkach układamy w dwóch rzędach – z przodu powinno znaleźć się to, co najpotrzebniejsze i najważniejsze – koszule, spodnie, marynarki, spódnice. Takie podejście do układu w szafie na ubrania pozwoli także na w miarę szybkie stwierdzenie, czego nie nosimy często lub wcale.

Szafa z ubraniami i obuwiem, szczególnie jeśli dzielona z drugą osobą to ta przestrzeń, w której bałagan robi się sam. Powyższe porady z pewnością nieco pomogą nad nim zapanować.

 

Tekst: Ania Dąbrowska