Od momentu pojawienia się koszuli mężczyzna nosi ją w zasadzie cały czas. W pracy, podczas uroczystości, w szczęśliwych, jak i w najciemniejszych chwilach ... Koszula towarzyszy w codziennym życiu.
Większość z panów ma jedną lub więcej koszul. Często jest filarem garderoby, który ratuje w momencie, kiedy nie wiadomo, co na siebie włożyć.
Mimo, że towarzyszy na na co dzień, jednak niewiele wiemy o historii koszuli: z bielizny zamieniła się ona w prawdziwy strój wyjściowy pokazujący nie tylko klasę społeczną, lecz także poglądy polityczne.
Odkryjcie z nami niesamowity los prostego kawałka tkaniny w kształcie litery T, który przetrwał wieki.
Koszula w Średniowieczu
Narodziny koszuli sięgają czasów starożytnych, ale tak naprawdę dopiero w średniowieczu zaczyna mieć znaczenie. I właśnie w tym okresie widzimy pierwsze koszule z guzikami. W tym czasie nie jest to elegancki ubiór, ale wręcz przeciwnie, ponieważ nosi się
koszulę jako ubiór do spania lub jako bieliznę, aby chronić się przed szorstkimi ubraniami, które nieprzyjemnie pocierają skórę.
Wykonana z bawełny lub lnu,
biała koszula nie ma wariantów kolorystycznych, może być tylko biała, ponieważ jest wielokrotnie gotowana ze względów higienicznych (czystość była wówczas dużym problemem). Długość koszuli nie jest bez znaczenia: im jest dłuższa, tym bardziej mężczyzna, który ją nosi, jest bogaty i ma wysoką pozycję społeczną.
Kwiaty i ozdoby na koszuli męskiej
Z czasem
koszula męska staje się mniej skromna i prezentuje się ją publicznie. W epoce renesansu widzimy koszule w męskich szafach, także w tej epoce wymyślono odpinany kołnierz, który pozwala na umycie się podczas noszenia ubrania.
Ułożony w kryzę kołnierz koszuli jest wiązany za pomocą sznurka, podobnie jak rękawy wykonane w ten sam sposób. Koniec wojny stuletniej i epidemia wielkiej zarazy to także początek nowych technik tkackich i farbiarskich pochodzących z Flandrii. Popularne stają się hafty, a także ozdobne żaboty i koronki na mankietach rękawów.
W XVIII wieku
koszula staje się cieńsza i bardziej szlachetna, szyta z delikatnych materiałów, takich jak jedwab. Nadal jest oznaką statusu społecznego, a określenie „biały kołnierzyk” sięga tego czasu, ponieważ tylko najbogatsi mieli środki na noszenie czystej białej koszuli z białym kołnierzykiem. Robotnicy nosili kolorowe koszule, często bez kołnierzyka. Określenie „niebieski kołnierzyk” odnosi się do pracowników fizycznych.
W tej epoce rodzi się zawód krawiecki, ponieważ koszula musi być nieskazitelna, szyta na miarę i przylegająca dla ciała. Tutaj znowu odróżniamy bogatych od biednych, ponieważ Ci pierwsi noszą koszule z luksusowych tkaninami.
Koszula w XIX wieku
Około 1850 roku, w epoce edwardiańskiej, na koszulach pojawiają się fałdy i plisy. W tych czasach światło dzienne ujrzała również pierwsza koszula z seryjnej produkcji zrobiona przez firmę Brown, Davis & Co. of Aldermanbury z Londynu, która w 1871 roku złożyła patent na masową produkcję.
Jednocześnie pojawiają się pierwsze kolorowe koszule w pastelowych barwach. Noszone przez Garibaldczyków szkarłatne koszule, miały sprawiać, że ich poglądy polityczne będą widoczne na pierwszy rzut oka. I tak po raz kolejny koszula wykracza poza zwykły ubiór, aby stać się symbolem.
Koszula: mityczne ubranie XX wieku
Do tej pory znaliśmy jednolitą koszulę, teraz pojawiają się motywy! To dzięki demokratyzacji ubiorów, które schodzą na niższe klasy. Pasiasta, w kratkę, żółta we wzory lub niebiesko-granatowa, koszula schodzi z piedestału i pojawia się jako rodzaj munduru w różnych branżach, od armii po korporacje.
Lata dwudzieste, okres międzywojenny, potocznie nazywany „Szalonymi latami dwudziestymi”, dają miejsce lekkości, emancypacji kobiet i świętowaniu po pierwszej wojnie światowej.
Damska koszula i kapelusz są ulubionymi atrybutami ówczesnej kobiety, tej, która po pracy biegnie do klubu na koncert jazzowy.
W latach 30-tych odpinane kołnierze w koszulach męskich stopniowo znikają. Dwadzieścia lat później pojawiają się koszule nylonowe, a także koszule z krótkimi rękawami, które ze względu na owe krótkie rękawy były postrzegane jako ubranie rozpustne.
II wojna światowa: wiele koszul wojskowych wyposażono w praktyczne kieszenie, które później zostały przeniesione na klasyczną koszulę.
Lata 60-te były początkiem stylu casual, pojawiła się kieszeń na piersi koszuli, przestano nosić kamizelkę, która ustąpiła miejsca marynarce.
W latach 80-tych w centrum zainteresowania projektantów znalazł się
sweter. Jeśli przyjrzymy się koszulom, zauważymy powrót do haftów i żabotów w żywiołowych wzorach.
Koszula w XXI wieku
Obecnie koszula jest podstawowym ubraniem noszonym zarówno przez mężczyzn, jak i kobiety, przy różnych okazjach, zarówno w świecie zawodowym, jak i w życiu codziennym. Wielu projektantów przekształca klasyczną koszulę, modernizuje ją i dostosowuje do wymogów współczesności. Niezależnie od stylu, fasonu, czy koloru wydaje się nam, że jest to niezbędny element ubioru.
Zobacz więcejMniej