Współczesna elegancja
W szafie wiszą eleganckie koszule, obok stoją eleganckie buty, równie szykowne są dodatki. Dbamy o wygląd, a dobra jakość stroju, to sprawia, że czujemy się lepiej. Czy elegancja może dotyczyć także wnętrza? Jak wyglądają współczesne eleganckie wnętrza i czy pomysły z albumów, które prezentują najciekawsze wnętrza Paryża czy Nowego Jorku, da się wcielić w życie?
Meblościanka, kącik wypoczynkowy, dywan ze wzorem, boazeria – jeszcze 20-25 lat temu była to podstawa wystroju polskich mieszkań, która z dzisiejszej perspektywy wygląda raczej jak wycieczka do skansenu. Mając do dyspozycji Instagram, szereg mediów społecznościach i pękającą w szwach od ilości zdjęć globalną sieć, możemy stworzyć ciekawe i eleganckie wnętrze ze smakiem.
Czy stylowe wnętrza mogą inspirować nas do tworzenia bazujących na nich stylizacji? Sprawdzimy to, starając się dobrać do każdego zn nich outfitowe pomysły.
New Hampton – w szumie morskich fal
Styl ten wziął swoją nazwę od wypoczynkowego miasteczka Hamptons, niedaleko Nowego Jorku. Miejscowość zlokalizowana na Long Island od dziesięcioleci służy nowojorczykom za letnią miejscówkę na weekendowe wypady. Spokojna okolica, przyroda, piaszczyste plaże.
Jest jeszcze jedna cecha, która wyróżnia to miejsce – nienachalny luksus, który przejawia się przede wszystkim we wnętrzach, czy to hotelowych, czy to w prywatnych willach. Styl New Hampton bazuje przede wszystkim na barwach płynących z natury. Morze to główna inspiracja, dlatego elementy wyposażenia, kolory ścian, obicia głębokich kanap noszą barwy morskich fal, przytłumionych odcieni piasku, czy brązów drewna wytrawionego solą.
We wnętrzach w tym stylu mile widziane są dodatki mające coś wspólnego z morzem, ale tak naprawdę nie ma konieczności adaptowania ich na siłę. Wystarczy, aby kolory się zgadzały.
Wnętrza w stylu New Hampton są przestronne i dobrze doświetlone – duże okna, jasne ściany (często pokryte białym drewnem) to podstawa.
New Hampton to przede wszystkim wygoda – duże kanapy, miękkie fotele, w których można się zanurzyć z książką na wiele godzin. New Hampton to także naturalne materiały, takie, jak wiklina, drewno, len, bawełna, oraz dodające wnętrzu charakteru dodatki – muszle, ciekawe grafiki, poduszki.
Strój inspirowany stylem New Hampton:
-
Damski – idealne będą japonki lub lekkie letnie sandały, połączone z sukienką przed kolano. Zestaw uzupełni słomkowy kapelusz i modny koszyk zamiast torby. Kolorystyka: beże, piaskowe żółcie, niebieski oraz morski odcień zielonego
-
Męski – krótkie spodnie w ciemnym niebieskim kolorze oraz koszulka polo. Jasna góra, kontrastujący dól i do tego wsuwane mokasyny z miękkiej skóry.
Styl klasyczny, czyli antyk na nowo
Klasyka z dawnych czasów – oto, co często pojawia się w niektórych wnętrzach. Wśród popularnych loftowych pomysłów, czy wszechobecnej skandynawskiej bieli, styl klasyczny może sprawiać wrażenie nieco ciężkiego. Stanowi on bowiem swego rodzaju kontynuację estetyki wyjętej prosto z dworów i pałaców, choć złośliwi pewnie by powiedzieli, że jest to elegancja rodem z muzeum regionalnego. W tego rodzaju wnętrzach można spotkać meble, które przeszły gruntowną renowację – to małe arcydzieła sztuki stolarskiej – o obłych kształtach, nierzadko bogato zdobione, cieszą oko zapalonego kolekcjonera.
Pomieszczenia w stylu klasycznym to również tapicerowane krzesła często z czerwonym wypełnieniem, bibeloty np. repliki antycznych figur, kryształowe flakony. Brąz, czerwień, złoto, biel – to barwne wyróżniki klasycznego stylu.
Można sobie zadać pytanie, czy jest to styl funkcjonalny, czy stare meble, poza urokiem dawnych czasów, mogą być praktyczne. Mogą, pod warunkiem, że nieco się je unowocześni, np. montując specjalne systemy szuflad, robiąc przeszklenia lub zmieniając podstawowe zastosowanie poszczególnych mebli. To styl, w którym odnajdą się miłośnicy pchlich targów i internetowych okazji. Samodzielnie złowione okazy z pewnością dadzą nowemu właścicielowi sporo szczęścia przy renowacji i adaptacji w pomieszczeniu.
Strój inpirowany stylem klasycznym:
-
Damski – ołówkowa spódnica połączona z czarnymi szpilkami lub butami na obcasie w kształcie słupka. Do tego będzie pasować koszulowa bluzka, najlepiej z lejącego się materiału. Kolor bluzki powinien kontrastować z kolorem spódnicy – jeśli czarna spódnica to bluzka powinna być kremowa lub czerwona. Do tego sznur pereł i kopertowa torebka.
-
Męski – absolutna klasyka – spodnie w kant i koszula. Czerń z bielą plus do tego kontrastujące dodatki, jak złote spinki do mankietów lub czerwony krawat.
Elegancka kompozycja, czyli współczesny styl francuski
Jasność – tak można by określić styl francuski we współczesnych wnętrzach. Stylistka ta polega przede wszystkim na tym, aby łączyć w umiejętny sposób to, co nowe, z tym, co stare. Poza tym stawia się również na unikalność poszczególnych elementów i brak przeładowania. Co to znaczy? Jeśli mamy do dyspozycji zabytkowe krzesło, to należy ustawić je tak, aby się wyróżniło. Pośród innych podobnych mebli nie zrobi praktycznie żadnego wrażenia.
Niewskazane jest także przeładowanie ścian obrazami lub grafikami – jedna ściana pusta lub z obrazem na jej środku wygląda lepiej, niż obwieszenie jej wszystkimi zdjęciami z wakacji.
W stylu tym dominują nie kolory, a raczej światło. Wnętrza są jasne, choć meble wcale nie muszą – gładkie powierzchnia, lustra na ścianach, podświetlenia np. biblioteczek lub punktowe światła i oczywiście spore okna tworzą klimat wnętrza w nowoczesnym i eleganckim francuskim stylu.
Biel, szarości, drewno, miękkie materiały, obszerne żyrandole, kilka starych i zabytkowych elementów to wyróżniki wnętrzarskiej ekspresji po francusku. Jeśli chodzi o meble – mogę byc współczesne, stylizowane na stare; ważne, aby były stylowe i podkreślały upodobania mieszkańców.
Strój inspirowany współczesznym stylem francuskim:
-
Damski – dopasowana do sylwetki sukienka z delikatnie błyszczącego materiału – dobry będzie krótki rękaw oraz dekolt karo. Kolor – głęboka czerwień, butelkowa zieleń lub srebro. Szpilki – najlepiej czarne i matowe, aby stonować barwę sukienki. Mocno pomalowane na czerwono usta, lekki makijaż oczu oraz niewielka torebka dopełnią całości.
-
Męski – jeansy w niestandardowym kolorze, np. zielone lub czerwone, gładkie ciemne półbuty oraz jasna koszula plus do tego rozpinany sweter lub niezobowiązująca marynarka.
Stworzenie ciekawego wnętrza czy stylizacji to wspaniała zabawa, która może stać się pasją, dającą równocześnie ogromną satysfakcję.
Tekst: Ania Dąbrowska