Bluzka z długim rękawem to klasyk, który powinien znaleźć się w każdej szafie. Niezwykle wygodne, są wyjątkowo wdzięcznym materiałem do komponowania z innymi częściami garderoby. Tzw. longsleeve'y, czyli bluzki z długimi rękawami, świetnie sprawdzają się zarówno jako punkt centralny stroju, jak i baza dla wyszukanej stylizacji. Na rynku dostępne są bluzki damskie eleganckie, a także bluzki młodzieżowe, czy też bluzki o charakterze sportowym.
Skąd się wzięły bluzki z długim rękawem?
Zasadniczo ich genealogia łączy się ściśle z pochodzeniem
koszulek, a sięga... bielizny. Początkowo w tym charakterze występowały albo bardzo długie koszule, albo rodzaj jednoczęściowego stroju, czasem żartobliwie nazywanego "śpioszkami".
Pod koniec XIX i w pierwszej połowie XX wieku obcisłe bluzki noszone były głównie przez mężczyzn pod
koszule i mundury. Wersja z długim rękawem upowszechniła się na początku ubiegłego stulecia jako element piżamy. W czasach I wojny światowej dla amerykańskich i europejskich żołnierzy zaczęto szyć podkoszulki z bawełny, co stanowiło małą rewolucję, bowiem ich wełniane poprzedniczki były wyjątkowo niekomfortowe – jak wiadomo, wełna lubi czasem ugryźć.
Początkowo tego typu
odzież noszono jedynie jako spodni element garderoby, producenci nie przywiązywali więc uwagi do jej wyglądu. Gdy jednak w latach 50-tych, za sprawą kultowej stylizacji Jamesa Deana w "Buntowniku bez powodu" nastolatki oszalały na punkcie t-shirtów, stały się one pełnoprawnymi obiektami zainteresowania projektantów. Z czasem ten sam los spotkał ich kuzynów z dłuższym rękawem.
Bluzki damskie i
bluzki młodzieżowe pojawiły się niedługo po swoich męskich odpowiednikach.
Dziś bluzki to już nie tylko podkoszulki z długim rękawem, nie są też po prostu "lżejszymi bluzami". To samodzielna część garderoby, posiadająca własny charakter i rzesze zwolenników.
Bluzki jako część stylizacji
Oczywiście o pochodzenie bluzek z długim rękawem można się spierać, bowiem niektórzy twierdzą, że są one raczej następczyniami cienkich sweterków, czy golfów lub koszulek polo. Pewne jest jednak, że odkąd się pojawiły, projektanci i użytkownicy nie mogą się nimi znudzić.
Nie ma się co dziwić tej popularności. Bluzka doskonale sprawdza się jako element codziennego stroju.
Bluzki damskie doskonale komponują się ze
spodniami damskimi,
dresami oraz
sportowym obuwiem. Z drugiej stronie idealnie pasują do jeansów, nadając stylizacji lekki, casualowy wygląd. Bluzki damskie eleganckie z długim rękawem doskonale wypadają również w połączeniu ze spódnicami – najlepiej wpuścić je wtedy do srodka i przewiązać
paskiem.
Prosta bluzka bez nadruków będzie wygodną alternatywą dla koszuli do stroju biurowego. Także w bardziej zobowiązujących stylizacjach, w połączeniu z marynarką i eleganckimi
czółenkami, sprawdzi się idealnie. Dobrze jest zaopatrzyć się w kilka kolorów takiej koszulki, bo jak widać, zastosowań jest nieskończenie wiele.
Bluzki młodzieżowe nieprzerwanie święcą swoje tryumfy wśród nastolatków. Producenci dostarczają im co sezon mnóstwo niebanalnych wzorów, dzięki którym mogą wyrażać siebie na wiele różnych sposobów. Jednak podstawową zaletą tego typu koszulek w tym wypadku jest – znowu – wygoda i możliwość błyskawicznego skomponowania modnego stroju z udziałem tej części garderoby.
Czy warto kupować bluzki od projektantów?
Wydawałoby się, że bluzki są tak prostymi elementami ubioru, że nie ma sensu wydawać na nie więcej niż kilka złotych. Nic bardziej mylnego. Jak już wyżej wspomniano, to bardzo często noszona część ubioru, bluzka powinna być więc dobrej jakości, w innym wypadku dość szybko ulegnie zużyciu. Niskiej jakości ubrania narażone są na rozciągnięcia i wyblaknięcie, niejednokrotnie przy intensywnym użytkowaniu szwy rozluźniają się. W przypadku bardzo tanich bluzek, dekolt już po kilku praniach będzie wyglądał nieestetycznie i pofaluje się.
Dobra bluzka jest zrobiona przynajmniej w części z bawełny. Materiał musi mieć solidny splot, dzięki któremu odzież nie ulegnie zniekształceniu. Szwy powinny być mocne, a ewentualne ściągacze muszą być dobrze zawinięte do środka i wszyte dokładnie w wewnętrzną stronę rękawa.
Wszystkie te cechy mają
bluzki z kolekcji Tommy'ego Hilfigera. Część modeli jest wykonana ze 100% bawełny, w innych występuje ona w 50%w połączeniu z poliestrem, który nadaje materiałowi gładkość i elastyczność. Długość tych bluzek sprawia, że można je z powodzeniem nosić wpuszczone do spodni, czy spódnicy lub wyciągnięte na przykład na legginsy. Doskonale sprawdzą się również noszone pod sweter czy bluzę w mroźne dni.
Zobacz więcejMniej