Historia marki Vans rozpoczęła się w marcu 1966 roku, kiedy to niejaki Paul Van Doren wraz z trzema wspólnikami - Jimem Van Dorenem, Gordym Lee i Sergem d’Elia, otworzył pierwszy sklep obuwniczy w Kalifornii. Początki były bardzo skromne – trzy modele butów produkowane na miejscu, gdzie odbiór zamówienia możliwy był już tego samego dnia. Priorytetem firmy była produkcja obuwia wykorzystującego najtrwalsze materiały oraz zapewnienie klientom możliwie najwyższej jakości. W ten sposób, po latach powstał projekt z wykorzystaniem wulkanizowanej podeszwy oraz nisko-profilowej cholewki wykonywanej z płótna w wielu różnorodnych wzorach i kolorach.
Marka Vans – od niewielkiego, lokalnego sklepu po potęgę światowego rynku modowego
Bardzo szybko okazało się, że
buty Vans, z uwagi na dużą przyczepność, idealnie nadają się do jazdy na deskorolce.
To spowodowało, że marka trafiała zarówno do zagorzałych fanów mody stale śledzących aktualne trendy, jak i amatorów
skateboardingu.
W latach 70-tych marka posiadała już 70 butików w słonecznej Kalifornii, a jej produkty były rozprowadzane również w innych stanach w USA. Z biegiem czasu właściciele zaczęli rozglądać się za możliwością wejścia na rynek zagraniczny.
Obecnie szacuje się, że
buty Vans produkowane są w ilości od 70 do 85 milionów par rocznie.
Modele butów Vans
Pierwszym modelem butów, który zdecydowanie wpisał się w historię marki jest model
Vans Authentic, od którego wszystko się zaczęło.
Niedługo później, bo już w roku 1976 powstał kolejny flagowy produkt marki -
Vans Era. Do współpracy przy tym projekcie zaproszono znanych i cenionych skaterów.
Tony Alva oraz Stacy Peralta byli odpowiedzialni za wygląd i funkcjonalność butów. Znawcy tematu najbardziej trafnie mogli ocenić, co powinny posiadać buty idealne do skateboardingu.
Tak powstał absolutny obuwniczy hit - dzięki antypoślizgowej podeszwie oraz miękkiej wyściółce model nie miał sobie równych. Każdy kto jeździł na desce, musiał zaopatrzyć się w parę butów Vans Era.
Po tym sukcesie marka nie zwalniała tempa. Zaledwie rok później na rynku pojawiły się dwa nowe modele –
Vans Old Skool oraz
Classic Slip-On. Obydwa modele, które na rynku pojawiły się w 1977 roku, cieszyły się wysokim uznaniem wśród skaterów.
W kolejnym roku
buty Vans wystąpiły w nieco innej odmianie. Stworzony w 1978 roku model
Sk8-Hi charakteryzował się wyższą cholewką, co zdecydowanie wyróżniało go na tle innych dotychczasowych projektów.
W latach 80-tych, pomimo wycofania się z działalności firmy założyciela – Paula Van Dorena, współpraca pozostałych wspólników zaowocowała utworzeniem modeli butów do kolejnych dyscyplin sportowych.
Od tego czasu butami firmy Vans mogli cieszyć się nie tylko skaterzy. Buty doskonale sprawdzają się dzisiaj w takich sportach jak: surfing, motocross, jazda BMX, wrestling,
koszykówka, a nawet snowboard.
Vans - filmowe akcenty
Rozważając historię firmy Vans, nie sposób nie wspomnieć o pojawieniu się marki na szklanym ekranie w roku 1982.
Charakterystyczne Vansy Slip-On w czarno białą kratę miały swoje pięć minut w amerykańskim filmie w reżyserii Amy Heckerling. „Beztroskie lata w Ridgemont High” to komediodramat traktujący o dorastaniu uczniów ze szkoły średniej na południu Kalifornii.
W jednej ze scen aktor Sean Penn, jako postać Jeff Spicoli wystąpił w kultowych
butach firmy Vans, co znacznie podniosło prestiż marki i przyczyniło się do wzrostu sprzedaży. Każdy chciał posiadać tak popularny ówcześnie model.
Dodatki i akcesoria Vans
Dziś Vans to już nie tylko buty - to także wysokiej jakości dodatki i akcesoria, takie jak
czapki Vans,
plecaki Vans oraz
koszulki Vans.
Czapki Vans to szeroka gama produktów. W ofercie marki można znaleźć nie tylko
czapki z daszkiem, ale również nakrycia, które idealnie nadawać się będą do noszenia typowo zimową porą.
Wszystkie czapki występują w wielu wariantach kolorystycznych. W dużej mierze odpowiadają one również poszczególnym modelom butów, co sugerują znajdujące się na nich napisy:
Authentic, czy
Old Skool.
Plecaki Vans to również pełna gama kolorystyczna. Zaczynając od odcieni kremowych przez czerń, po ciekawe printy jak kwiaty czy krata.
Koszulki Vans to przede wszystkim klasyka w połączeniu z nazwą marki. Choć w większości przypadków w kolorystyce króluje biel, każdy może odnaleźć również swój ulubiony kolor.
Niesłabnąca popularność Vans
Choć od powstania marki Vans minęło już przeszło 5 dekad, jej popularność zdaje się nie gasnąć. Wystarczy zwrócić uwagę na fakt, iż na początku nowego millenium w roku 2000 i 2001 magazyn „Forbes” uznał markę za jedną z najlepszych małych firm w Ameryce.
Kolejne kolekcje w ostatnich latach powstają przy współpracy ze światowej sławy projektantami, osobowościami i markami, takimi jak Mark Jacobs, Karl Lagerfeld, członkowie zespołu Metallica oraz firma Disney.
Aktualnie zauważalny jest również powrót do mody z lat 90-tych, co równie mocno wpływa na wzrost zainteresowania produktami Vans - niezależnie, czy są to buty, plecaki, koszulki, czy też
czapki Vans.
,br>
Wszystko to za sprawą umiejętności uzyskania kompromisu pomiędzy zamiłowaniem do sportu i wygodnego stylu ubierania się, a nadążaniem za aktualnymi modowymi trendami, co w połączeniu z niezwykłą jakością daje produkt premium.
Zobacz więcejMniej