Ulubione
Twój koszyk
menu
Wybierz rodzaj Rodzaj
Kategoria
Sezon
Cena
Kolor
Wyczyść filtry

Ostatnio oglądane
    ładowanie

Puma – firma z dzikim kotem w logo

Promocje

Puma nie od zawsze była Pumą. Firma funkcjonuje od niemal stu lat i może się pochwalić niezwykle interesującą historią.

Wszystko zaczyna się w roku 1924, kiedy to bracia – Rudolf i Adolf Dassler – zakładają firmę obuwniczą w niemieckim miasteczku Herzogenaurach na terenie malowniczej Bawarii. Nazywa się standardowo, jak na tamte czasy, „Gebrüder Dassler Schuhfabrik”, a więc po prostu fabryka obuwia braci Dassler. Początkowy profil jej działalności znacznie odbiega od dzisiejszego. Najpierw wspólnie produkują obuwie wojskowe dla żołnierzy Wehrmachtu.

Wojenna rzeczywistość niejako wymusza na przedsiębiorcach pracę dla wojska, jednak obaj panowie Dassler zainteresowani są raczej branżą sportową. Jeszcze w czasie trwania II Wojny Światowej rozpoczynają produkcję butów o zupełnie innym charakterze niż wytrzymałe obuwie za kostkę.


Stopniowo zyskują sławę, która potęguje się jeszcze, gdy projektują buty dla sportowców z Niemiec i Stanów Zjednoczonych. Sportowcy występują w nich na igrzyskach olimpijskich w 1936 roku w Berlinie. Dzięki temu firma staje się popularna i rozwija się nawet w niespokojnym okresie II Wojny Światowej. Po wojnie, w 1948 roku, bracia podejmują decyzję o podziale firmy między siebie. Przyczyny są nieznane. Niektórzy spekulują, że powodem był romans, inni – że była to kwestia finansów. Rudolf nazywa swoją część Ruda. Adolf, zwany Adim, decyduje, że jego przedsiębiorstwo będzie połączeniem imienia i nazwiska właściciela - Adidas.

Puma Schufabrik Rudolf Dassler

Z czasem Rudolf zmienia nazwę na Puma Schufabrik Rudolf Dassler. Z czasem okazuje się, że marka stała się na tyle znana, iż nie ma potrzeby umieszczania w nazwie informacji o profilu działalności – wystarczy samo „Puma”.

Puma vs Adidas

Bracia konkurują ze sobą, co zdecydowanie nadaje ich firmom rozpędu. Rozwijają pomysły zaobserwowane w drugiej firmie, stopniowo stając się potęgami.

i tak dla przykładu: tuż po rozdziale Puma produkuje pierwsze korki piłkarskie - ATOM. Cztery lata później Adidas, wsłuchując się w rady trenerów i potrzeby sportowców, ulepsza ten model, nazywając go SUPER ATOM.

Pionierskie buty Puma

W kolejnych latach wielu piłkarzy, biegaczy, a nawet płotkarzy, zawdzięcza swój sukces nie tylko regularnym treningom, ale i wyjątkowym butom firmy Puma.

Można je określić mianem wyjątkowych przede wszystkim dlatego, że w 1960 roku Rudolf zaczyna stosować wulkanizację przy ich wytwarzaniu. Jest w tym absolutnym pionierem. Postanawia wykorzystać proces chemiczny – wzmacniający wcześniej konstrukcję opon – aby podeszwy butów były bardziej elastyczne i wytrzymałe. Właśnie dlatego sprawdzają się znakomicie nawet podczas największych wyzwań sportowych.

Pelé występuje w nich na Mundialu w 1970 roku w Meksyku. Jego drużyna nie tylko zwycięża, ale i on sam zostaje uznany za najlepszego gracza mistrzostw. John Akii-Bua – reprezentant Ugandy w biegu na 400 metrów przez płotki – w 1972 roku zdobywa złoto na Igrzyskach w Monachium, biegnąc w butach Puma.

Spektakularny rozwój marki Puma

Te spektakularne sukcesy pozwalają firmie podpisywać kontrakty, które jeszcze bardziej pozytywnie wpływają na wizerunek. Mimo iż Rudolf umiera, a stery przejmuje jego syn Armin, nadal podtrzymywana jest filozofia firmy. Armin, młodszy i pełen werwy, jeszcze mocniej pcha przedsiębiorstwo w stronę sukcesu.

Puma zacieśnia współpracę ze sportowcami. W 1984 roku Martina Navrátilová – wyjątkowo uzdolniona leworęczna tenisistka pochodząca z Czech – podpisuje trzyletni kontrakt z Pumą. Kolejny intratny kontrakt ze sławną tenisistką – Sereną Williams – firma negocjuje w 1998 roku. Serena reklamuje już nie tylko buty Puma, ale i koszulki Puma o specjalnie zaprojektowanym kroju bez rękawów.

Kolejne sukcesy pozwalają inwestować w innowacyjne rozwiązania. Projektanci tworzą buty z uniesioną podeszwą, zapobiegając nadwyrężaniu ścięgna Achillesa. Później wprowadzają technologię amortyzującą, pomagając unikać kolejnych kontuzji. W 2001 powstają buty inspirowane stylistyką Formuły 1.

Puma w świecie mody i sportu

Kolejnym krokiem milowym w rozwoju firmy jest podjęcie współpracy ze sławami ze świata mody i wzornictwa, jak Phillippe Starck czy Lee Alexander McQueen.

W 2010 roku Puma podejmuje się stworzenia kompletów strojów sportowych dla dziesięciu klubów piłkarskich. W kolejnych latach w fabrykach Pumy powstają stroje chorwackiego klubu piłkarskiego Dinamo Zagrzeb, niemieckiego klubu sportowego Borussia Dortmund aż w końcu w 2015 roku również najsłynniejszego klubu w Grecji – Panatinaikos Atlitikos Omilos. Poza wcześniejszymi projektami, firma zaopatruje kluby również w charakterystyczne torby Puma i plecaki Puma.

Puma kontynuuje działalność marketingową poza światem sportu, podpisując kontrakt z Rihanną, która zostaje światową ambasadorką marki. Rihanna zostaje również mianowana dyrektorem kreatywnym marki, tworząc własne linie produktów, jak znana seria X Fenty.

W roku 2016 twarzą marki Puma zostaje najmłodsza z sióstr Kardashian – Kylie Jenner – prezentując się w sportowych strojach z kolekcji wiosna-lato.

Właściwe decyzje marketingowe pozwoliły firmie trafiać w gusta kolejnych pokoleń. Mimo upływu lat Puma nadal pozostaje symbolem wysokiej jakości i nowoczesnego stylu. Jest kojarzona nie tylko z butami, które pierwotnie były przedmiotem zainteresowania braci Dassler. Z każdym rokiem i każdą nową kolekcją na popularności zyskują odzież Puma czy plecaki Puma.

Obecnie Puma jest światowym liderem zarówno wśród marek obuwniczych i odzieżowych. Nadal pozostaje silnie związana ze światem sportu, a produkty ze słynnym logo dzikiego kota noszone są przez niemal wszystkich.

Kultowy logotyp ma długą historię. Puma jako jedna z nielicznych firm zachowała swoje logo od 1958 roku w niezmienionym kształcie. Nowatorski wówczas minimalizm, którym kierował się projektant – Lutz Backes – okazał się być ponadczasowy i uniwersalny.

Sortuj po:
Widok:
w wierszu 3
na stronie 60
z 1052 Produktów
z 18
Puma RS200 Injex V Kids
Było:
91,93 zł
Jest:
81,93 zł
Sprawdź Zobacz inne promocje
1 z 18