Trendem ostatnich lat są sukienki sportowe. Noszone do sneakersów lub ciężkich butów i skórzanej kurtki, wyglądają niezobowiązująco i stylowo. Dzisiejsza otwartość w modzie, to również możliwość mieszania stylu sportowego i eleganckiego. Ta uniwersalność sprawia, że sportową sukienkę ubierzesz także do wysokich szpilek.
W sklepach królują nie tylko małe czarne ale i sukienki stylem przypominające tenisowe. Sukienki Champion są w tej kategorii na pierwszym miejscu. Stylizacja z wykorzystaniem takiej kortówki, dodaje dziewczęcości i zawadiackości.
Sukienki Puma cechują się niezwykłą wygodą. Dziś nie liczą się już konwenanse. Sukienka może przypominać długą, męską bluzę. Nie musi być obcisła i podkreślająca kształty. Ma wyrażać osobowość.
Historia sukienki
Historia sukienki sięga początków ludzkości. Człowiek najpierw używał surowych, nieobrobionych skór zwierzęcych do okrycia. Swoją formą przypominało to właśnie suknię.
Sukienki są symbolem kobiecości. Czy jednak zawsze tak było? Otóż nie! Początkowo strój męski od damskiego niewiele się różnił. Również w bogatszych, szlacheckich kręgach! Suknie męskie były tak samo długie, jak damskie. W dodatku tak samo skrojone. Często przypominały tuniki. Dopiero z czasem mężczyźni zaczęli nosić krótkie suknie, a pod spodem spodnie.
Sukienka a konwenanse i bunt
Można powiedzieć, że w pewnych okresach historycznych, sukienka była formą opresyjną. Kobiety nosiły niewygodne gorsety, które często gruchotały żebra i uniemożliwiały swobodne oddychanie (co prowadziło do częstych omdleń). Ubierały również na siebie stelaże od pasa w dół, które pomagały w utrzymaniu odpowiedniego kształtu sukni.
To suknie mówiły o damach, o tym, jak wielkimi damami są. Czy zdobią je drogocenne kamienie, nici i koronki. Czy materiał jest najwyższej jakości i czyj jest to projekt.
Suknie były odzwierciedleniem klas społecznych, stanu posiadania i epoki. Wraz z czasem, zmieniał się stosunek do kobiet i seksualności, co powodowało to odsłonięcie, to znów zasłonięcie dekoltu. A także modele dłuższe, a to znów krótsze. Odsłaniające ramiona i szczelnie je maskujące. Buntowniczki zaczynały nosić spodnie.
Największy przełom w historii mody - mała czarna sukienka
Najważniejszą rolę w historii współczesnej mody odegrała mała
czarna sukienka projektu Gabrielle Coco Chanel. Sukienka wyjątkowa w swej prostocie i uniwersalności. Przełamująca tabu czasów, przez odsłonięcie kolan.
Coco Chanel zaprojektowała ją z okazji śmierci swojego ukochanego mężczyzny. Do dziś - w wersji klasycznej lub nowoczesnej - małą czarną ma w szafie każda kobieta.
Zobacz więcejMniej