Ulubione
Twój koszyk
menu
Wybierz rodzaj Rodzaj
Kategoria
Marka
Sezon
Cena
Kolor
Wyczyść filtry

Ostatnio oglądane
    ładowanie

Buty, koszulki, bluzy Piłkarskie

Promocje

Piłka nożna jaką znamy dzisiaj, narodziła się pod koniec XIX wieku w Anglii, kiedy 26 października 1863 roku powstał Związek Piłki Nożnej, pierwszy organ zarządzający sportem, w którym aby grać piłką, nie wolno było dotknąć jej rękami. Założony w 1855 roku klub Sheffield uważany jest za najstarszy ze wszystkich.

Piłka nożna na Igrzyskach Olimpijskich pojawiła się w 1900 roku w Paryżu. Międzynarodowa Federacja Piłki Nożnej (FIFA) została założona w 1904 roku w Paryżu przez przedstawicieli siedmiu krajów europejskich. Zachęcona popularnością olimpijskich turniejów piłkarskich, FIFA zorganizowała pierwszą edycję Pucharu Świata w 1930 roku. Wydarzenie to stało się od tamtej pory jedną z największych imprez sportowych na świecie. Ciekawostką jest, że pierwszego gola w rozgrywanych w Montevideo w Urugwaju zawodach strzelił amator, pracownik fabryki Peugeot, Francuz Lucien Laurent.


Zanim jednak piłka nożna, zwana zamiennie futbolem przybrała obecną formę, przeszła długą drogę. Sam termin futbol pojawił się w 1486 roku, wcześniej gra była nazywana po prostu ‘grą w piłkę”.

Początki piłki nożnej

We wszystkich ludzkich cywilizacjach piłka zostawiła swój niezatarty ślad, a świadectwa jej istnienia znajdujemy u starożytnych Chińczyków czy Egipcjan.

Wiele obrazów z czasów starożytnego Egiptu przedstawia sceny gier w piłkę. W egipskich grobowcach znaleziono zaś pokryte skórą piłki bardzo podobne do naszych.

Od niedawna wiemy też, że jedna z najpopularniejszych gier w Chinach w starożytności była dziwnie podobna do współczesnej piłki nożnej. Jej nazwa brzmiała Tsu chu, co dosłownie oznacza „futbol”, ponieważ Tsu można przetłumaczyć „kopnięcie w piłkę stopą”, a Chu oznacza „skórzaną piłkę”.

Ślady historycznej piłki nożnej można znaleźć również w starożytności greckiej. W Pireusie trafiono na rzeźbę przedstawiającą nagiego sportowca żonglującego piłką na udzie.

Aby pozostać w dobrej kondycji fizycznej, legioniści rzymscy grali w grę będącą połączeniem dzisiejszej piłki nożnej, rugby i piłki ręcznej. By łatwiej wywinąć się przeciwnikowi, gracze nacierali ciała oliwą – dozwolone było popychanie, wyrywanie piłki z rąk, uderzanie jej dłonią i kopanie.

Piłka nożna w średniowieczu

Pod koniec XV wieku we Florencji pojawiła się wersja gry w piłkę, która mimo tego, że zniknęła dwa stulecia później, nadała nazwę włoskiemu futbolowi: Calcio. A na czym polegała ta gra? Dwie drużyny składające się z dwudziestu siedmiu zawodników rywalizowały ze sobą, próbując umieścić okrągłą piłkę między dwoma słupkami używając stóp, rąk, głowy, kolan, czy pleców.

Podobne rozgrywki, pod różnymi nazwami, odbywały się niemal w całej średniowiecznej Europie. Wszystkie były bardzo brutalne i w zasadzie nie toczyły się w ramach jakichkolwiek reguł.

Pierwsze reguły piłki nożnej

W październiku 1848 roku, po ponad siedmiu godzinach debaty między przedstawicielami kilku szkół w Cambridge, wprowadzono zasady gry w piłkę nożną. Była to pierwsza próba ujednolicenia różnych zasad. Ukończenie tego zadania zajęło kolejne pół wieku.

Światowy rozwój piłki nożnej

W przeciwieństwie do „szlachetnych” sportów, takich jak krykiet, tenis, hokej na trawie i rugby, piłka nożna nie przyjęła się na terytoriach byłego Imperium Brytyjskiego. Dyscyplina ta wciąż nie jest popularna między innymi w Indiach, Pakistanie, Ameryce Północnej czy Australii.

W Afryce Południowej brytyjscy osadnicy popularyzowali piłkę nożną. Futbol był jednym ze sportów walczących z ideą apartheid, a 9 kwietnia 1973 roku zespół złożony z czarnych i białych zawodników reprezentował Republikę Południowej Afryki w nieoficjalnym międzynarodowym meczu przeciwko Rodezji.

Brytyjczycy wogóle odegrali ważną rolę w rozpowszechnianiu piłki nożnej, między innymi dzięki wysłanym w cztery strony świata pracownikom. Tak było w Ameryce Południowej. Robotnicy brytyjscy tworzyli zespoły i organizowali zawody, początkowo zarezerwowane tylko dla graczy brytyjskich, stopniowo otwierające się na miejscowych. W ten sposób piłka nożna osiadła na stałe w takich krajach jak Urugwaj czy Argentyna.

Piłka nożna w XXI wieku

Według danych opublikowanych przez FIFA, w piłkę nożną gra na całym świecie około 270 milionów ludzi, w tym 26 milionów kobiet. W świecie futbolu funkcjonuje około 301 000 klubów, 1 700 000 drużyn i 840 000 sędziów. 113 000 graczy ma status zawodowców.

Ciekawostka: Mistrzostwa Świata rozgrywane w 2006 roku w Niemczech obejrzało za pośrednictwem telewizji 26 288 753 000 widzów, a łączny czas ich światowej transmisji to 73 072 godzin.

Mistrzostwa Świata w piłce nożnej – okazja reklamowa dla marek

Mistrzostwa Świata FIFA to wspaniała okazja dla sponsorów. Odgrywają oni ważną rolę w organizacji imprezy, zwłaszcza w budowie stadionów od 2006 roku. Niektóre marki, jak na przykład Adidas zrozumiały okazję oferowaną przez rozgrywki, i zostały sponsorem oficjalnym imprezy.

Zresztą Adidas jest obecny na tym polu od ponad sześćdziesięciu lat, oferuje ubiory i buty sportowe, a także piłki! Od 1970 roku Adidas jest dostawcą oficjalnej piłki FIFA World Cup ™. Na potrzeby każdych Mistrzostw projektanci Adidas opracowują kolejną piłkę idealną.

Firma z trzema paskami umiejętnie korzysta z popularności ogromnego wydarzenia jakim są Mistrzostwa - wystarczy spojrzeć, jaką piłką grają dzieciaki na najbliższym boisku. Niemiecka marka wyposaża też poszczególne zespoły w sprzęt sportowy. W koszulkach do piłki nożnej Adidas gra zespół Niemiec, buty do piłki nożnej Adidas zobaczymy na nogach reprezentantów Hiszpanii.

Największy konkurent Adidasa, firma Nike nigdy nie była oficjalnym sponsorem Mistrzostw, a mimo tego zyskała równie dużą popularność. Nike postawił na kolor – buty do piłki nożnej Nike czy koszulki piłkarskie Nike wyróżniają się wyrazistymi, krzyczącymi kolorami.

Sortuj po:
Widok:
w wierszu 3
na stronie 60
z 3337 Produktów
z 56
Adidas X 152 Fgag M
Było:
234,99 zł
Jest:
214,99 zł
Sprawdź Zobacz inne promocje
1 z 56