Odpowiedni strój do wody zapewnia komfort i bezpieczeństwo podczas pływania, uprawiania sportów wodnych, zabawy czy relaksu. Na plaży, czy na basenie niezwykle ważną częścią ubioru kąpielowego są buty do wody, które mają chronić przed grzybicą, ostrymi elementami ukrytymi w piasku czy zwierzętami morskimi, a przy tym umożliwiać aktywność fizyczną.
Trochę historii – jak ewoluował ubiór do wody?
Jeszcze w XVIII wieku specjalne stroje przeznaczone do pływania nie istniały, zresztą i sporty, czy rekreacja wodna nie były wtedy popularne. Kąpieli w morzu zażywano w celach zdrowotnych i trwała ona zazwyczaj krótko, a za kostium kąpielowy służyły lniane koszule dla kobiet i rodzaj kalesonów dla mężczyzn.
W połowie XIX wieku, wraz ze zwiększeniem się popularności aktywnego wypoczynku nad morzem, pojawiły się również ubiory specjalnie dedykowane temu zadaniu. Kobiety nosiły wówczas sięgające niemal kostek luźne
spodnie do wody zwane pantalonami, wełniane pończochy, rodzaj krótszej sukni i specjalne
buty do wody wiązane taśmami wokół łydek. Warto pamiętać, że nawet do tego stroju kąpielowego kobiety nosiły gorsety! Pod koniec XIX stulecia, wraz z upowszechnieniem się sportów wodnych, pojawiły się mniej skomplikowane i bardziej dopasowane kostiumy.
Stroje kąpielowe mężczyzn w tym czasie przypominały połączenie krótkich kalesonów i
koszulki, czasem również przybierały formę dwuczęściową: dłuższej
koszulki do wody i sięgających kolan spodenek.
Od początku ubiegłego stulecia zaczęto przykładać coraz większą wagę do projektowania ubrań do wody przeznaczonych specjalnie dla sportowców i osób aktywnych fizycznie. Wynaleziono nowe, elastyczne tkaniny, które zapewniały pływakom większą swobodę i opływowość. W latach 30-tych męski strój został zredukowany do krótkich obcisłych
spodni do wody, a kobiece kostiumy kąpielowe stały się swobodniejsze. Popularne do dziś luźne szorty dla panów weszły na rynek zaraz po II wojnie światowej, a wraz z nimi pojawiły się specjalne sportowe koszulki.
Krótka historia butów do wody
Specjalne
obuwie do wody również długo musiało czekać zanim ktoś odkrył potrzebę jego stworzenia. Jeszcze w połowie XIX wieku zabudowane buty dla kobiet były obowiązkowym elementem damskiego kostiumu. Różne typy obuwia do wody mają różną historię.
Kalosze na przykład zostały stworzone specjalnie dla marynarzy i rybaków pracujących na statkach i kutrach. Buty do łodzi praktycznie nie zmieniły się odkąd zostały wynalezione w 1935 przez Paula A. Sperry'ego. Współczesne
Timberlandy swoim wyglądem nawiązują do tamtych klasyków.
Klapki w różnych formach pojawiały się w wielu kulturach przez wieki. Ich nowoczesne wydanie spopularyzowano w latach 50-tych XX wieku w Stanach Zjednoczonych, a stało się to dzięki ich lekkości (zaczęto używać specjalnych tworzyw sztucznych). Również w USA w 1973 po raz pierwszy na rynek wprowadzono
sandały z piankową podeszwą, pierwsze z nich miały paski wyprodukowane z rurek chirurgicznych. Buty zabudowane pojawiły się stosunkowo późno w wyniku zapotrzebowania na obuwie, które mogłoby chronić stopę przed ostrymi elementami i niebezpiecznymi zwierzętami w wodzie.
Jakie buty do pływania?
Gdy planujemy wakacje nad wodami, często zastanawiamy się, w jakie
buty do wody najlepiej się zaopatrzyć. Dylemat staje się poważniejszy, gdy trzeba wybrać pomiędzy zabezpieczeniem stopy a swobodą pływania i poruszania się w wodzie.
Przede wszystkim zawsze warto zaopatrzyć się w klapki, nawet jeżeli planujemy oprócz nich kupić również bardziej zabudowane obuwie. Posłużą nam w wielu sytuacjach – podczas relaksu na plaży, aktywności fizycznych w wodzie i na lądzie, w czasie zwiedzania, jako zwykłe buty letnie... Świetnie to zadanie będą spełniać takie modele jak na przykład
Adidas Adilette Cloudfoam, które są nie tylko niezwykle lekkie i wygodne (anatomiczna budowa), ale również wpisują się w panujące już od jakiegoś czasu trendy na klasyki.
Dla pań ciekawą propozycją będą stylowe Reebok
Flip Ahead Comfort, które zaprojektowano z użyciem nowoczesnych technologii – podeszwa z antypoślizgowego tworzywa wyścielona dopasowującą się do stopy pianką zapewni komfort i bezpieczeństwo nie tylko w wodzie.
Do pływania i innych aktywności fizycznych uprawianych w wodzie najlepiej sprawdzą się natomiast zabudowane buty lub sandały. W przeciwieństwie do klapek nie spadają one ze stóp i nie spowalniają ruchów w wodzie. Ich kształt dopasowany jest do anatomii, a użyte materiały są lekkie i elastyczne. Przykładem takiego obuwia są
Adidas Jawpaw II czy damskie
Adidas Kurobe, które dzięki technologii
adidas drainage system i
watergrip zapewniają swobodę ruchów i szybkie osuszanie buta.
Buty do wody dla najmłodszych
Planując zakup obuwia do wody dla dzieci, kierujemy się przede wszystkim praktycznością, wytrzymałością i komfortem. Najlepiej sprawdzą się tu lekkie zabudowane sandałki na rzepy, jak choćby
Adidas Captain Toey K czy nieco bardziej odkryte
Adidas Akwah. Buciki tego typu projektowane są w oparciu o badania anatomii stopy dziecka i zgodnie z potrzebami najmłodszych, którzy są wyjątkowo wymagającymi i aktywnymi użytkownikami.
Nieco starszym proponujemy niezwykle wygodne
Adidas Kurobe K lub wielofunkcyjne, nadające się nie tylko do wody, ale i do skalistych, wymagających powierzchni
Adidas Hydroterra. To obuwie doskonale sprawdzi się w warunkach rzecznych, na przykład podczas spływów.
Spodnie do wody i koszulki do wody
Spodnie do wody i
koszulki do wody, które dzięki specjalnym technologiom zapewnią komfort podczas odpoczynku i aktywności.
Spodnie do wody takich marek jak Adidas, Nike czy Reebok, dzięki wiązaniom i gumkom, nie będą spadać podczas pływania, świetnie nadadzą się też jako krótkie spodenki na lato.
Specjalne materiały sprawiają, że szorty szybko schną, a woda nie pozostawia na nich zacieków.
Damskie sportowe stroje kąpielowe wyglądają stylowo, pięknie pokreślą sylwetkę i zapewnią swobodę, a tkaniny, z których są wykonane, nie podrażniają skóry.
Zobacz więcejMniej