29
menu
Wybierz rodzaj Rodzaj
Kategoria
Marka
Sezon
Cena
Kolor
Wyczyść filtry

Produkty Squash

Squash to gra, która do Polski przywędrowała nieco ponad 20 lat temu, jednak praktycznie od samego początku podbiła serca milionów Polaków. Dynamiczny rozwój i niesłabnąca popularność sprawiła, że tylko do 2007 roku powstało blisko 120 obiektów do profesjonalnej gry w squasha. Obecnie praktycznie każda większa siłownia czy hala sportowa posiada korty, gdzie można spalić sporą ilość kalorii, pozbyć się niechcianego tłuszczu, a przy okazji doskonale się bawić podczas odbijania piłki.

Na czym polega squash i jaka jest popularność tego sportu w innych krajach? Od czego należy zacząć przygodę z tym sportem? Jakie buty do squasha , jaki sprzęt i odzież powinniśmy zabrać ze sobą na kort do gry w squasha?


Historia squasha

Początki squasha siegają czasów tuż po zakończeniu II Wojny Światowej, kiedy to po raz pierwszy spisano zasady gry w squasha, wymiary boiska oraz inne, wymagane regulaminem ustalenia. Początki gry wywodzą się z Anglii, w której postanowiono wprowadzić nieco modyfikacji do popularnej gry w . Zmniejszono wymiary kortu, zamiast klasycznej nawierzchni wprowadzono parkiet, a cały teren gry z każdej strony zamknięty został ścianami.

Zasady gry w squasha

W squashu miejsca zagrywki, odbijania oraz cały plac, po którym się poruszamy, jest odpowiednio oznakowany poziomymi liniami. Gra charakteryzuje się wysokim dynamizmem, więc poza ogólną sprawnością motoryczną potrzebny będzie dobry czas reakcji, wysoka wydolność organizmu i zwinność w poruszaniu się po korcie.

Gra odbywa się na zamkniętym placu, co sprawia, że pozostajemy sami ze sobą lub ze swoim rywalem - sędziowie znajdują się poza przestrzenią placu gry, dzięki czemu nie ma możliwości nawet przypadkowego przerwania gry.

Punkty zdobywa się za odbicie piłeczki w taki sposób, by przeciwnik miał skutecznie utrudnioną możliwość ponownego jej odbicia w sposób zgodny z przepisami. Niedozwolone jest jakiekolwiek blokowanie piłki ciałem, jak również utrudnianie dostępu do strefy odbicia przeciwnikowi. Chociaż gra ta ma w sobie silny element rywalizacji, to jest ona postrzegana w wersji amatorskiej raczej jako forma rekreacji i towarzyskiego spędzenia czasu w sposób aktywny.

Popularność squasha

Dziś, squash jest obecny w 153 krajach na świecie - w tym w Polsce - a każdy z nich ma swoją federację lub oficjalne przedstawicielstwo. Propagowaniem tego sportu w naszym kraju zajmuje się Polska Federacja Squasha, która posiada wyłączne prawo do reprezentowania Polski w tej dyscyplinie na arenie międzynarodowej.

Ważnym faktem jeśli chodzi o grę w squasha jest to, że można tu bardzo łatwo zostać zdyskwalifikowanym za niesportowe zachowanie. Za takowe uznawane jest między innymi przeklinanie, rzucanie rakietą czy zaniechanie podania piłeczki przeciwnikowi, gdy ta jest bliżej nas niż niego. Świadczy to o wysokim poziomie kultury wymaganym od zawodników i jednocześnie gwarantuje, że podczas gry nasz przeciwnik powinien powstrzymać się od złośliwych docinków, a tym bardziej od wszelkich zachowań wskazujących na nietolerancję: ksenofobię, razism, seksizm, itp.

Korzyści wynikające z gry w squasha

Znając już teorię i krótką historię squasha, należy poznać korzyści jakie niesie ze sobą ta gra. Podczas godzinnej gry w squasha możemy spalić od 790 do nawet 830 kalorii; dla porównania: tyle samo kalorii spalimy podczas 1,5 godziny intensywnej jazdy na rowerze, 2 godzin marszobiegu na bieżni czy 3 godzin zabawy z dziećmi na podwórku.

Regularna gra w squasha wzmacnia naszą wydolność, usprawnia układ krążenia i układ oddechowy oraz pomaga w poprawie koordynacji ruchowej. Istotnym aspektem jest również możliwość odstresowania się, wyładowania negatywnych emocji na piłeczce odbijanej o ściany czy pozbycie się napięć na tle nerwowym. Gra w squasha pozwoli nam zarówno oderwać się od codziennych obowiązków, jak i rozładować stres.

Od czego zacząć uprawianie squasha

Grę w squasha może rozpocząć każdy - zalecamy zacząć od treningów indywidualnych, podczas których nauczymy się poprawnego odbijania piłeczki, kontroli jej toru lotu oraz prawidłowego prowadzenia rakiety. Doprecyzujemy timing - czyli odpowiedni moment na uderzenie - oraz zapoznamy się z podstawowymi technikami i taktykami gry.

Aby rozpocząć grę w squasha, będziemy potrzebowali rakiety i piłeczki. Nie musimy jednak kupować tego sprzętu od razu - obiekty sportowe oferujące wynajem kortów w zdecydowanej większości przypadków posiadają również wypożyczalnie rakiet i piłeczek. Za niewygórowaną cenę będziemy mogli zarówno wynająć kort, jak i sprzęt. Po naszej stronie zaś leży zaopatrzenie się w odpowiednią odzież, czyli sportową koszulkę , spodnie , najlepiej krótkie i specjalne męskie buty do squasha lub buty damskie do squasha.

Bardzo istotną kwestią jest bezpieczeństwo, wygoda i komfort podczas gry. Należy zagwarantować sobie odpowiednią przyczepność do podłoża, by zminimalizować ryzyko poślizgnięcia się i upadku. Zwichnięta kostka, skręcone kolano, naderwany mięsień czy ogólne obtłuczenia - zdecydowanie lepiej unikać kontuzji, które mogą skutecznie odebrać nam przyjemność z gry w squasha.

Wybierając buty do squasha, zwróćmy uwagę na ich podeszwę - według regulaminu nie mogą zostawiać śladów na parkiecie (non-mark), a ich trzymanie powinno być bardzo dobre nawet podczas dynamicznej zmiany kierunku.

Istotna jest również amortyzacja - nawet po bardzo intensywnym meczu nasze nogi nie powinny być opuchnięte, a w trakcie gry nie powinniśmy odczuwać ucisku i dyskomfortu. Na rynku znajdziemy rozmaitą ofertę zarówno butów damskich, jak i męskich w różnorodnych kolorach i atrakcyjnych cenach. Świetnie sprawdzi sie seria Asics Gelblast 6 9093.