Ze względu na charakter aktywności sportowej jaką jest trekking, można go uprawiać już od najmłodszych lat. Jest to świetny rodzaj rodzinnej rozrywki na świeżym powietrzu, którą mogą razem dzielić pokolenia starsze i młodsze. Przy odpowiednim przygotowaniu możemy wędrować przez cały rok i w każdym miejscu na ziemi.
Trekking. Pochodzenie nazwy i historia
Określenie
trekking wywodzi się z południowej Afryki, gdzie słowo „trek” odnosiło się do Wielkiej Wędrówki z XIX wieku. Była to migracja Burów, którzy wędrowali po południowej części tego kontynentu w celu jego skolonizowania. W poszukiwaniu tego co niezbędne do życia – wody, pokarmu i bezpieczeństwa przemieszczali się po różnie ukształtowanym terenie z pomocą mułów.
,br>
Słowo trekking nawiązuje do tego wydarzenia. Jednak termin ten do określania aktywności fizycznej zaczął być używany dopiero w latach 50-tych XX wieku. Wtedy to Jimmi Roberts – były oficer armii indyjskiej i zdobywca wielu szczytów zaczął organizować wyprawy w Nepalu. Miały one umożliwiać ludziom niewyszkolonym na himalaistów wędrowanie po najwyższych górach Ziemi. Z czasem ludzie zaczęli uprawiać trekking jako jeden ze sportów. To, co kiedyś było przeszkodami na drodze i czego starano się unikać, dziś specjalnie jest wybierane na trasach po to, aby dodać im atrakcyjności i podnieść poziom trudności.
Rodzaje i formy trekkingu
Trekking szybko rozprzestrzenił się na wszystkie kontynenty i zaczął być uprawiany na zróżnicowanych terenach. Najbardziej znaną i najszerzej rozpowszechnioną formą trekkingu jest
trekking pieszy górski. Jednak uprawianie trekkingu niekoniecznie musi być warunkowane górzystym terenem. Inne ukształtowania powierzchni również sprzyjają wędrówkom. Ze względu na rodzaj terenu inne popularne formy trekkingu to:
- Trekking tropikalny
- Trekking pustynny
- Trekking polarny
- Trekking lodowcowy
- Trekking rzeczny
Dodatkowo trekking nie zawsze musi być uprawiany tylko w formie pieszej wędrówki. Tak jak Burowie, którzy korzystali z pomocy mułów, w dzisiejszych czasach możemy przemieszczać się podczas trekkingu na różnych sprzętach. Do aktywności w ramach trekkingu możemy zaliczyć:
- Wycieczki rowerowe
- Spływy kajakowe
- Zjazdy na nartach skiturowych
Wyposażenie na wędrówki, czyli co wziąć na trekking
Na wycieczkach, gdzie mamy do czynienia z trudnymi warunkami atmosferycznymi specjalistyczne wyposażenie jest obowiązkowe. Nawet jeśli wychodząc na wędrówkę mamy ładną, słoneczną pogodą musimy być gotowi na nagłą zmianę warunków atmosferycznych, która szczególnie w górach jest zjawiskiem występującym bardzo często. Najważniejszym wyposażeniem jest
kurtka trekkingowa i odpowiednie
buty trekkingowe.
Kurtka trekkingowa
Nowoczesne kurtki trekkingowe są lekkie i przewiewne. Zajmują mało miejsca w
turystycznym plecaku. Zapewniają odpowiednią temperaturę ciała zarówno przy wysokich jak i niskich temperaturach. Dzięki stosowaniu specjalnych membran kurtki te nie przepuszczają kropel wody do wewnątrz, jednocześnie umożliwiają odparowanie potu ze skóry.
Kurtki trekkingowe The north face, Black diamond, Salomon czy Marmot dzięki specjalnej budowie chronią przed wodą i wiatrem nie powodując przegrzania organizmu.
Buty trekkingowe
Dzisiejsza technologia, która sprawia że
buty trekkingowe nie są tak ciężkie i sztywne jak kiedyś, umożliwia nam znalezienie dla nich dodatkowych okazji do eksploatacji. Niezależnie od tego czy chodzimy na jednodniowe wycieczki czy wędrujemy wiele dni, spacerujemy po mieście czy nad jeziorem, jest kilka cech na które musimy zwrócić uwagę przy wyborze butów, tak aby było nam wygodnie i by były jak najlepsze.
Buty trekkingowe muszą być wodoodporne. W terenie często mamy do czynienia z małymi potokami, kałużami czy błotem przez które musimy przejść, a suche stopy to podstawa udanych wędrówek
Jeśli najczęściej wybieramy oznakowane trasy, lub chodzimy po niedużych wzniesieniach i dolinach wystarczą nam niskie półbuty trekkingowe.
Gdy będziemy mieli do czynienia z trudniejszymterenem i ciągnie nas w wyższe partie gór, warto postawić na buty trekkingowe za kostkę, które dzięki wysokiej cholewce dodatkowo stabilizują staw skokowy, co minimalizuje ryzyko urazów.
Do wyboru mamy buty skórzane lub z syntetycznych materiałów. Tutaj wybór zależy tak naprawdę od naszych preferencji, gdyż współczesna technologia skutecznie zaciera różnice pomiędzy nimi.
Podeszwa w butach trekkingowych chroni nas przed nierównościami podłoża. Aby nie ślizgać się po nawierzchni but musi mieć dobry bieżnik. Podeszwy miękkie sprawdzają się na wędrówki po płaskim terenie. Im cięższe są nasze wycieczki, tym twardszą podeszwę muszą mieć buty. Podeszwa bardzo twarda przeznaczona jest do wycieczek typowo wysokogórskich.
Buty turystyczne kupujemy pół rozmiaru za duże! W lecie aby zmieścić spuchniętą ciepłą stopę. Większe buty trekkingowe na zimę pozwolą na włożenie dodatkowej pary skarpetek. Pamiętajmy również, aby przed wycieczką rozchodzić buty - zapobiegnie to powstaniu odcisków.
Dodatkowe wyposażenie trekkingowe
Poza butami i kurtką na wycieczkę warto wziąć czapkę z daszkiem, specjalne spodnie trekkingowe i sportową przewiewną koszulkę. Przy wyborze całej garderoby kierujmy się wygodą, funkcjonalnością ale przede wszystkim bezpieczeństwem jakie nam ona zapewni.
Zobacz więcejMniej