Każdy, kto w dzisiejszych czasach uprawia jakikolwiek sport, wie jak ważny jest wybór odpowiedniej odzieży. Każdy z nas jest inny. Każdy wybiera indywidualny trening i ćwiczy w zupełnie inny sposób.
Odpowiedni strój treningowy… Czyli jaki?
Wielu ludzi ćwiczy w ubraniach i butach zupełnie niedostosowanych do tego, co robią. Widzimy w parku biegaczy w tenisówkach z cienką podeszwą, lub biznesmenów grających po godzinach pracy w tenis w stroju… w którym wyszli z biura.
Skoro jednak wiemy, że na ważne spotkanie biznesowe idziemy w
eleganckich butach i
koszuli, a na plaże w stroju kąpielowym, dlaczego popełniamy takie błędy w wyborze
ubioru treningowego?
Początki stroju sportowego…
Na początku strój treningowy przypominał ubrania noszone na co dzień. Z czasem jednak zaczęto stawiać na praktyczność, co dało początek
odzieży sportowej. W XIX w. impulsem do wprowadzenia zmian stało się odrodzenie idei olimpijskiej, oraz powstanie ruchu olimpijskiego. Z biegiem czasu zaczęto wprowadzać nowe udogodnienia dla sportowców, oraz dostosowywać stroje do dziedzin sportu, w których miały być wykorzystywane. Współcześnie dostęp do sklepów z profesjonalnym ubiorem i obuwiem treningowym pozwala nie tylko zawodowcom, ale też amatorom na wybór stroju nowoczesnego i praktycznego.
Najważniejsze są odpowiednie buty treningowe.
Ludzie pierwotni chodzili na bosaka. Dziś nie możemy tak robić, bo nie pozwalają na to nawierzchnie, po których się poruszamy, przy których wymagana jest amortyzacja większa niż ta, którą umożliwia nam nasza biomechanika. W każdym sporcie biegamy po różnych nawierzchniach. Grając w piłkę mamy do czynienia z trawą, biegając - z betonem lub sztuczną nawierzchnią zwaną tartanem.
Niezależnie od rodzaju nawierzchni musimy wybrać odpowiednie
buty treningowe. Dzisiejsza technologia pozwala na odpowiedni dobranie buta do każdego rodzaju stopy i rodzaju sportu jaki uprawiamy. Wybierając obuwie zwróćmy uwagę na kilka rzeczy:
- Obuwie treningowe musi być wykonane z oddychającego materiału, aby nie zapocić nogi.
- Podeszwa naszego buta, musi być zrobiona z odpowiedniego antypoślizgowego materiału, oraz mieć odpowiednią wysokość, aby dobrze amortyzować stopę.
- Najlepiej, gdyby but miał wyciąganą wkładkę, którą można wyprac lub wymienić, aby zminimalizować ryzyko rozwoju bakterii.
- Kształt buta musi być dobrany do stopy tak, abyśmy mieli swobodę ruchu, przy jednoczesnym dobrym dopasowaniu.
- Waga buta nie może dawać nam się we znaki, nie powinniśmy odczuwać go na nodze podczas uprawiania sportu
Luźne, czy obcisłe? Czyli jakie spodnie treningowe leoiej wybrać.
Kiedy mamy wybrane
buty treningowe, możemy iść krok dalej, i skupić się na wyborze odpowiednich spodni.
Każdy człowiek uprawiający sport wie, że swoboda ruchu to coś, co w liczy się w nim najbardziej. Strój nie może krępować ciała, ani odbierać przyjemności z ciężkich treningów. Mimo tego, że dewiza dla wszystkich jest jednakowa, każdemu ćwiczy się wygodniej ubierając inne
spodnie treningowe.
Na rynku sportowym mamy do wyboru różne rodzaje tego typu ubrań. Zależnie od tego, w czym czujemy się wygodniej możemy wybierać między spodniami o długich lub krótkich nogawkach, obcisłych lub luźnych. Dla jednych komfortowe okażą się długie
dresowe spodnie. Innym wygodniej będzie biegać w krótkich poliestrowych spodenkach. Kobiety zdecydowanie częściej wybierają obcisłe spodnie fitness, sprawdzające się i na sali, i w biegu.
Najważniejsze, aby
spodnie treningowe wykonane były z materiałów odprowadzających wilgoć na zewnątrz, zapewniających komfort w najtrudniejszych momentach naszych zmagań.
Koszulki treningowe dopełnieniem stroju.
Zawsze znajdzie się ktoś, kto lubi wyłamywać się ze schematów. Przykładem tego są ludzie uprawiający sport bez koszulki. Praktyka na pierwszy rzut oka wydająca się być dobrą, tak naprawdę jest skrajnie nieodpowiedzialna. Biegając bez okrycia narażamy się na poparzenia słoneczne, na przegrzanie lub po prostu przewianie mięśni. Dobrze dobrana
koszulka treningowa nie tylko pomaga utrzymać odpowiednią temperaturę ciała, ale zapobiega otarciom i odparzeniom.
Bawełniane koszulki, tańsze i mniej elastyczne powoli wychodzą z użycia. Koszulki poliestrowe, charakteryzują się zastosowaniem zaawansowanych technologii. Najpopularniejsza jest
technologia Dri-FIT, której zadaniem jest odprowadzenie potu z powierzchni ciała na zewnątrz, gdzie może on szybciej odparować.
Specjalistyczne koszulki treningowe dbają o regulacje temperatury ciała, maksymalizując wygodę podczas uprawiania sportu. Do wyboru mamy modele bez rękawów - mocno wycięte, z krótkim rękawkiem, a także termoaktywne bluzki z długim rękawem.
Diabeł tkwi w szczegółach (a szczególnie dodatkach)
Strój sportowy nie składa się tylko z
butów, spodni i koszulki. Do aktywności fizycznej możesz używać całej masy dodatków.
Plecak lub
torba w której zmieścisz strój,
czapka chroniąca przed słońcem oraz
kurtka treningowa na chłodniejsze dni to także ważne elementy sportowej garderoby.
Bez względu na to jaki sport uprawiasz i czego szukasz, kieruj się zasadą – nie tylko modnie, ale i wygodnie!
Zobacz więcejMniej