Zapewne wielu z nas trenując na siłowni czy amatorsko uprawiając sport, miesza rozmaite style i dyscypliny. Jednego dnia ćwiczymy na bieżni do interwału, drugiego decydujemy się na stretching lub jogę, a kolejnego korzystamy z wolnych ciężarów i ćwiczeń z gryfem. Podobnie i ze sportem rekreacyjnym - a to rozegramy mecz piłki nożnej lub siatkówki z kolegami z pracy, a to zagramy z rodziną i przyjaciółmi w badmintona lub frisbee na działce czy w parku.
Jeżeli bardzo chętnie uprawiamy rozmaite - często niezwiązane ze sobą - dyscypliny sportu lub dopiero zaczynamy trenować, warto rozważyć zakup uniwersalnej odzieży i obuwia. Będzie to z wielu powodów bardzo dobry wybór na start - od wszechstronności i wielozadaniowości takiego stroju aż po nieco niższą cenę niż za profesjonalny ubiór, ukierunkowany na daną dyscyplinę. Możemy swobodnie zmieniać dyscypliny sportów, a nasz komplet sportowy doskonale sprawdzi się w każdym z nich.
Jak dobrać
buty uniwersalne do swoich potrzeb? O jakich ćwiczeniach i kategoriach sportu możemy powiedzieć, że są interdyscyplinarne? Co powinniśmy wziąć pod uwagę, wybierając
spodnie uniwersalne? Gdzie spotkamy się ze zróżnicowanymi ćwiczeniami fizycznymi? Przy jakich dyscyplinach sportu sprawdzą się
koszulki uniwersalne? Na te pytania odpowie poniższy wpis poświęcony uniwersalności w sporcie.
Sport interdyscyplinarny - czyli jaki?
Zapewne wielu z nas słysząc zwrot "dyscyplina sportowa", myśli o konkretnej, zawężonej, wyspecjalizowanej gałęzi lub dziedzinie, jak na przykład piłka nożna. Każdy aspekt i każdy element ubioru jest tam zróżnicowany i charakterystyczny tylko dla tej jednej dyscypliny - od specyficznych
butów do piłki nożnej - korków, przez ochraniacze na golenie, aż po
koszulki piłkarskie. Nawet piłka - podobnie jak i w innych dyscyplinach sportu - jest podporządkowana wyłącznie dyscyplinie futbolu.
Z drugiej jednak strony istnieje szereg konkurencji olimpijskich czy kategorii sportu, które same z siebie wymuszają wielozadaniowość oraz uniwersalność. Najprostszym przykładem jest kombinacja alpejska lub superkombinacja - jeden przejazd odbywa się jako slalom, a drugi jako supergigant. Zarówno od stroju, jak i od samego zawodnika oczekuje się nie tylko płynności ruchów czy pewności w działaniu, ale i wytrzymałości, odporności i zdolności przystosowania się do najbardziej wymagających warunków.
Nieco mniej ekstremalne wydają się klasyczne testy sprawnościowe do służb mundurowych. Taki egzamin sprawności fizycznej do Policji obejmuje pokonanie interdyscyplinarnego toru przeszkód, badający m.in. zwinność, siłę, wytrzymałość i koordynację ruchową kandydata.
Buty uniwersalne
Odpowiednio dobrane
buty uniwersalne sprawdzą się w wielu dyscyplinach sportowych - od porannego joggingu poprzez trening cardio na siłowni, aż do sportów rekreacyjnych czy amatorskich. Aby dobrze wybrać buty, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka aspektów. Przede wszystkim - rozmiar. Obuwie nie może być ani zbyt ciasne, ani za luźne. Stali bywalcy siłowni radzą, by wybierać zawsze o pół lub ćwierć rozmiaru wyższy rozmiar, niż nosimy na co dzień. Po treningu nasze nogi mogą być opuchnięte, więc aby zagwarantować sobie komfort zarówno przed, w trakcie jak i po ćwiczeniach, powinniśmy również uwzględnić "miejsce na opuchliznę".
Kolejną kwestią jest krój i fason obuwia - najpopularniejsze są oczywiście klasyczne półbuty sportowe, wśród nich są oczywiście
półbuty Adidas, chociaż ostatnio sporym zainteresowaniem cieszą się kultowe
trampki Converse oraz wysokie
buty sportowe za kostkę Nike. Dobrze wyprofilowane buty - niezależnie od fasonu - zapewnią ergonomię użytkowania oraz stabilność.
Koszulki uniwersalne
Odpowiedni T-shirt na trening to nie tylko nowoczesne wzornictwo czy motywacyjny cytat na froncie. Pierwszą rzeczą, na którą powinniśmy zwrócić uwagę, jest komfort noszenia oraz swoboda ruchów. Dobrej jakości
koszulka nie powinna w żaden sposób ograniczać ani krępować naszej pracy tułowiem czy rękoma. Podobnie, materiał nie może uczulać ani podrażniać naszej skóry - czy to przez obtarcia szwami, czy to przez niskiej jakości tekstylia użyte do produkcji koszulki.
Najczęściej spotykanym wariantem jest prosta,
czarna koszulka, na której jedynym nadrukiem jest logo producenta. W zasadzie jest tu wszystko, czego od
uniwersalnej koszulki możemy oczekiwać - wysoka jakość, możliwości zastosowania w rozmaitych dyscyplinach i komfort podczas wykonywania ćwiczeń.
Wśród pań dużą popularnością cieszą się
koszulki bez rękawów, tzw. tank topy lub crop topy. Doskonale sprawdzają się zarówno przy ćwiczeniach biegowych i cardio, jak również przy rozciąganiu i w dyscyplinach akrobatycznych.
Spodnie uniwersalne
Pierwszą rzeczą, na jaką zwracamy uwagę przy wybieraniu sportowych
spodni uniwersalnych, jest długość nogawek. Zwolennicy szortów twierdzą, że krótsze nogawki dają większą swobodę ruchu, poczucie lekkości i niczym nie ograniczają nas podczas uprawiania stretchingu czy sztuk walki. Osoby preferujące spodnie z dłuższą nogawką przekonują, że taki krój chroni przed obtarciami i podrażnieniami, szczególnie, gdy ćwiczymy przy użyciu gryfu lub sztangi.
W zasadzie to i jedna i druga strona ma rację, jednak to, na który typ i krój spodni się zdecydujemy, powinien zależeć wyłącznie od naszych preferencji. Jeżeli lepiej czujemy się w szortach - wybierzmy uniwersalny, prosty model z minimalną ilością szwów. Jeśli zaś wolimy, by nasze nogi były zakryte, możemy zdecydować się na luźne spodnie dresowe lub zdobywające popularność legginsy. Te ostatnie są dostępne zarówno w wersji męskiej, jak i damskiej.
Zobacz więcejMniej