Ulubione
Twój koszyk
menu
Wybierz rodzaj Rodzaj
Kategoria
Marka
Sezon
Cena
Kolor
Wyczyść filtry

Ostatnio oglądane
    ładowanie

Buty, spodnie, koszulki Do biegania

Promocje

Nieważne, czy dopiero zaczynasz przygodę z bieganiem lub czy chcesz poprawić swoje wyniki, u nas znajdziesz buty do biegania, koszulki i spodnie na każdy etap swojego ,,wtajemniczenia ''. My wiemy o bieganiu wszystko, a o butach do biegania jeszcze więcej!
Bieganie to fantastyczny sposób na bycie fit. Nie potrzebujesz wielkiego sprzętu, możesz to robić prawie wszędzie i zawsze, niemal o każdej porze dnia i nocy. Nie musisz czekać na otwarcie siłowni czy na rozpoczęcie zajęć fitness. Choć może wydawać się, że to tylko ćwiczenie nóg, to tak naprawdę pracuje całe ciało. Szybkie bieganie to to najlepsza droga do spalenia dużej ilości kalorii. Jest to aktywność o wysokim współczynniku tzw. MET RATE, czyli spalanie kalorii na kilogram masy na godzinę. Niezależnie od celu, zawsze jest dobry powód do biegania!

A jak juz sie rozbiegacie... - wybieramy buty na bieg górski i w drogę!


Historia butów do biegania

Pierwszy but do biegania to stosunkowo nowy wynalazek - ma on około 200 lat. Prototypowe buty do biegania zostały wykonane ze skóry, ale nie posiadały niczego, co absorbowałoby wstrząsy podczas ruchu, więc biegacze bardzo cierpieli.
Dopiero w 1832 roku, dla poprawienia komfortu, pojawiają się gumowe podeszwy, a w 1852 - dla polepszenia przyczepności - zostają do nich przytwierdzone kolce. Pomysł ten rodzi się w firmie Boulton (dzisiejszy Reebok).

Jednak przez długi czas obuwie sportowe uważane jest za atrybut luksusowego życia - zarówno droga technologia, jak i możliwość spędzania wolnego czasu na uprawianiu sportu są zarezerwowane wyłącznie do osób zamożnych. Buty do biegania, a także koszulki i spodnie stają się popularnym i niedrogim wyposażeniem biegaczy dopiero po pierwszej wojnie światowej. Jednak nie uprzedzajmy faktów.

Duży przełom następuję w momencie, kiedy ludzie zaczynają używać gumy do celów przemysłowych. Dlatego, gdy wreszcie łączy się gumową podeszwę z materiałową cholewką powstają buty lekkie, wygodne i miękkie. Dzieje się to w Ameryce, więc dostają one angielską nazwę sneakers , która pochodzi od czasownika to sneak – skradać się.

Marka Adidas i bieganie

Pierwsze buty do biegania w nowoczesnym wydaniu projektuje Adolf Dassler. W 1948 roku wraz z bratem zakłada firmę Addas, później podzieloną na Addas (obecnie Adidas) i Ruda (później Puma).

Do biegania przystępuje New Balance

Następny przełom to rok 1960. Wtedy to buty do biegania New Balance wprowadzają na rynek innowację - buty do biegania z podeszwami o różnej szerokości, przez co więcej sportowców zyskuje nareszcie lepszy komfort.

Lata 70-te i przełomowy wynalazek Nike

W latach 70-tych bieganie stało się najpopularniejszym sposobem na aktywne spędzania wolnego czasu. To właśnie wtedy dzięki butom do biegania rozpoczęła się historia Nike.
Jeden z założycieli marki, Bill Bauerman, za pomocą maszynki do robienia gofrów zrobił pierwszą podeszwę maksymalnie lekką i sprężystą. Natomiast Frank Rudy pracujący dla NASA zaprojektował razem z Nike buty mające umieszczoną w podeszwie poduszkę powietrzną ze sprężonym gazem, kurczyła się ona i rozprężała pod naciskiem. Ta technologia, później udoskonalona, znana jest pod nazwą /tag/nike,air,max.
Szukasz męskich butów do biegania? Tutaj znajdziesz bogaty wybór modeli od Nike

Lata 80-te - hegemonia Air Max i ASICS

W 1984 r. Adidas stworzył model Micropacer, w którym umieścił elektroniczny krokomierz zaszyty w języku – była to pierwszą próba połączenia elektroniki z butami do biegania.

W 1986 ASICS pokazuje światu swój rewolucyjny model z żelową amortyzacją w podeszwie. Według producenta ta innowacja jest o 28% skuteczniejsza w absorbowaniu wstrząsów nich technologia AIR. System podeszwy GEL jest nadal obecny we wszystkich modelach butów ASICS do biegania.

Pisząc o sportowym obuwiu nie możemy pominąć słynnych Air Jordan. Choć o ciut innym przeznaczeniu niż bieganie to jest o kamień milowy całej sportowej historii.

W 1987 roku Nike dokonuje rewolucji w świecie biegania, tworząc wspominany już Nike Air Max - pierwsze na świecie buty z widoczną poduszką powietrzną działającą jak amortyzator.
Aby się wyróżnić, mniej znana firma Saucony wprowadza nowość - buty Saucony Jazz - z innowacyjną podeszwą z trójkątnymi elementami.

Sortuj po:
Widok:
w wierszu 3
na stronie 60
z 3093 Produktów
z 52
Nike City Sleek Tank Trail W
Było:
163,98 zł
Jest:
148,98 zł
Sprawdź Zobacz inne promocje
1 z 52