Fitness jest popularną formą ćwiczeń sportowych i sposobem na życie. Ideologia tak mocno obecna w dzisiejszych czasach daje się łatwo opisać matematycznym równaniem. Sprawność ciała + sprawność umysłu + zdrowie psychiczne = FITNESS
Krótka historia fitnessu
Fitness wywodzi się bezpośrednio z aerobiku. Początkowo były to ćwiczenia aerobowe, oparte na jednostajnych ruchach, które swój początek miały w roku 1968 roku, kiedy to dr Keneth Cooper wydał książkę pt. "Aerobic". Ta forma zajęć powstała w odpowiedzi na siedzący tryb życia człowieka XX wieku, który przynosił wiele niekorzystnych efektów.
Dr Cooper przekonywał, że trening siłowy, który dotychczas był bardzo popularny, jest niewystarczający dla ogólnego samopoczucia i kondycji fizycznej. Zwracał uwagę na konieczność wzmacniania ludzkiego układu krążenia i układu oddechowego. Wydanie dwóch kolejnych pozycji ("New Aerobic" i "Aerobic for Women") stało się początkiem szału Amerykanów na tego typu ćwiczenia. Ubrani w
sportowe spodnie i
koszulki ćwiczyli aerobik na salach gimnastycznych i w domu przed telewizorami.
Na początku lat 80-tych była nauczycielka baletu Karen Vioght, na potrzeby ludzi chcących ćwiczyć wprowadziła do aerobiku choreografię, zmniejszając w ten sposób obciążenie stawów. Dodatkowo zaczęto wymagać od prowadzącego zajęcia uczenia i zajmowania się ćwiczącymi, tak aby zminimalizować błędy w wykonywaniu poszczególnych ćwiczeń. Wtedy właśnie pojawiło się słowo
FITNESS, które z dnia na dzień stawało się coraz bardziej popularne.
Ćwiczenia fitness stały się alternatywą dla wielu ludzi chcących zachować dobre zdrowie fizyczne.
Fitness w Polsce
Fitness do Polski przywędrował w latach 80-tych. Jego propagatorką była Hanna Fidusiewicz, która po ukończeniu specjalistycznego kursu aerobiku w Paryżu wróciła do Polski aby założyć pierwszy polski klub fitness. Studio o nazwie "Pod Skocznią" mieściło się w Warszawie i przyciągnęło bardzo duże grono mieszkańców stolicy.
Dzisiaj fitness cieszy się nie mniejszą popularnością, za sprawą takich kobiet jak Ewa Chodakowska i Anna Lewandowska, które rozpowszechniają fitness nie tylko jako formę ćwiczeń, ale też sposób na życie.
Rodzaje zajęć fitness
Słowo fitness pochodzi od angielskiego słowa "fit" oznaczającego po prostu bycie w formie. Dzisiejszy fitness oferuje wiele rodzajów aktywności fizycznych. Sprzęt do ćwiczeń uprzyjemnia zajęcia nie pozwalając popaść w rutynę i znudzić się zajęciami.
Najpopularniejsze ćwiczenia fitness to:
- Step – oparte na układach zajęcia do muzyki z wykorzystaniem specjalnej platformy o wysokości 10-15 cm.
- Fat burning – zajęcia, dzięki którym przy niewielkim stopniu trudności ćwiczeń możemy utrzymywać przez cały trening tętno na poziomie 120-130 uderzeń na minutę
- Streching – ćwiczenia mające na celu rozciągnięcie i uelastycznienie ciała
- ATB – powtarzane w seriach ćwiczenia skupiające się na partiach brzucha, ud i pośladków
- Aqua fitness – rodzaj fitnessu, w którym ćwiczenia wykonywane są w wodzie (jej wypór zmniejsza nacisk na stawy podczas ćwiczeń)
- Pilates i joga – spokojne ćwiczenia fitness, stawiające na wyciszenie organizmu przy jednoczesnym jego wzmacnianiu.
Jak się ubrać na zajęcia fitness?
Strój fitness musi być przede wszystkim wygodny. Ma nam poprawić komfort ćwiczeń i nie ograniczać naszych ruchów. Ponieważ zajęcia fitness częściej są wybierane przez kobiety, sale gimnastyczne stają się niekiedy wybiegami mody. Staromodne białe T-shirty i czarne lub granatowe spodenki dawno zostały zastąpione kolorowymi i wzorzystymi ubraniami. Na rynku mamy ogromny wybór modeli ubrań, które są nie tylko wygodne ale również modne i ładne.
Odpowiednie podparcie stopy, czyli buty do fitnessu
Najczęstszym zwrotem, który pada na zajęciach fitness z ust prowadzącego jest: "Pamiętajcie, trzy punkty podparcia stopy". W tym zagadkowym zbiorze słów chodzi o to, aby pamiętać o tym, że stopy na których stoimy muszą stykać się z podłożem w trzech punktach: kością pod paluchem, kością pod małym palcem oraz piętą. Problemu nie ma, gdy ćwiczymy na bosaka. Jednak, kiedy mamy na nogach obuwie sprawa staje się bardziej skomplikowana.
Buty do fitnessu nie mogą nam przeszkadzać opierać stopy w sposób prawidłowy. Muszą mieć odpowiednio wyprofilowaną podeszwę i wkładkę, tak aby umożliwić nam stabilne ułożenie stopy. Są zbudowane zupełnie inaczej niż np.
buty do biegania czy
do tenisa, gdzie ruch stopy jest zupełnie inny.
Warto poświęcić więcej czasu na wybór butów, gdyż źle dobrane powodują otarcia i dyskomfort, równocześnie zwiększając ryzyko kontuzji.
Nie tylko buty, czyli spodenki i koszulki do fitnessu
Wybór obuwia jest najważniejszy, jednak reszta naszego stroju jest kwestią tak samo istotną. Podczas ćwiczeń musimy czuć się swobodnie, a strój nie może krępować naszych ruchów. Zazwyczaj ćwiczymy w pomieszczeniach, więc ciepłe ubrania takie jak
bluzy czy
dresy nie będą dobrą opcją. Zdecydowanie lepiej sprawdzą się obcisłe leginsy lub
krótkie spodenki w połączeniu z bluzkami z krótkim rękawem lub topami.
Koszulki do fitnessu bardzo często są wyposażone w nowoczesne technologie ułatwiające odprowadzanie potu podczas ćwiczeń, czy niwelowanie brzydkich zapachów.
Pozostaje tylko ruszyć na siłownię:)
Zobacz więcejMniej