Historycznie rzecz biorąc, powstanie i zastosowanie spodni jest ściśle związane z udomowieniem konia – spodnie były niezbędne, żeby na niego wsiąść. Spodnie, jakie znamy dzisiaj pojawiły się około 1850 roku i od tamtej pory niezbyt wiele się zmieniły. Przez wieki spodnie były elementem wyłącznie męskiej garderoby, spodnie damskie to efekt walki sufrażystek, a później rosnącej popularności sportu. Jeden z symboli rewolucjonistów, później symbol emancypacji kobiet, spodnie, to nie tylko codzienne ubranie, mają one też swoją rolę w historii.
Spodnie w czasach prehistorycznych
Prehistoryczna sztuka figuratywna sugeruje noszenie spodni w górnym paleolicie. Typowym przykładem są statuetki Wenus znalezione na Syberii: opaski owijające nogi przypominają spodnie noszone przez ludy Arktyki .
Dwie autentyczne pary spodni zostały odkryte w Chinach w grobie na skraju pustyni Taklamakan: są datowane na czas między XIII a X wiekiem pne. , były przeznaczone do jazdy konnej.
Odkrycie Ötzi, bardzo dobrze zachowanej mumii, pozwoliło zaobserwować u człowieka z epoki Chalkolitu noszenie rodzaju skórzanych
legginsów przymocowanych sznurkiem do przepaski biodrowej.
Spodnie w czasach antycznych
W czasach starożytnych historia spodni związana jest z udomowieniem konia. Spodnie pojawiły się w greckiej etnografii w VI wieku pne. Spodnie, noszone prawdopodobnie zarówno przez mężczyzn, jak i przez kobiety, pojawiają się w rzeźbach i rysunkach wielu ludów starożytnych.
Starożytni Grecy używali terminu anaxyris w stosunku do spodni noszonych przez narody Wschodu (długie spodnie wiązane w kostce sznurkiem)a terminem sarabara określali spodnie noszone przez Scytów. Sami nie nosili spodni (z wyjątkiem niewolników, którzy nosili obcisłe spodnie, rodzaj dzisiejszych legginsów), ponieważ uważali ten strój za śmieszny.
Republika Rzymska początkowo odrzuca spodnie postrzegane jako ubiór Barbarzyńców. Ekspansja Cesarstwa Rzymskiego poza obszar basenu Morza Śródziemnego sprawia, że żołnierze rzymscy w kontakcie z tymi ludami, uznają przydatność tego stroju, który chroni przed zimnem. Jest stopniowo wprowadzany w rzymskiej armii, a w III wieku staje się powszechnym w społeczeństwie elementem garderoby. W tych czasach w użyciu są dwa rodzaje spodni: feminalia są to
spodnie krótkie lub do połowy łydki, i braccae, workowate spodnie wiązane na kostce. Oba rodzaje spodni , wykonane ze skóry, czasami z wełny, bawełny lub jedwabiu, są następnie adoptowane przez Celtów, a później przez Persów z Bliskiego Wschodu i Teutonów.
W starożytnych Chinach spodnie noszone są tylko przez kawalerię. Według tradycji, kopiując zwyczaj turecko-mongolskich jeźdźców z północnej granicy Chin, zostały one wprowadzone przez króla Wu Zhao w 375 pne.
Spodnie w średniowiecznej Europie
Spodnie były wprowadzane w Europie Zachodniej kilkukrotnie w historii, dzięki Węgrom i Turkom osmańskim. Stały się powszechne dopiero w XVI wieku, wraz z pojawieniem się „bryczesów”, rodzaju legginsów, które były związane za plecami.
Spodnie męskie – historia nowożytna
Bryczesy były łatwe w wykonaniu i zakładaniu. Przechodziły one różne modyfikacje związane z ich mocowaniem, rodzaj rozporka został do nich dodany pod koniec XVI wieku.
W 1788 roku, podczas rewolucji francuskiej, wywodzący się z ludu robotnicy noszący długie spodnie, zostali pogardliwie nazwani przez arystokratów i burżuazję noszącą modne wówczas krótkie bufiaste spodnie Sankuilotami (w dosłownym tłumaczeniu „bez krótkich spodni”). Spodnie zyskały znowu wymiar symbolu historycznego.
Dopiero w 1830 roku spodnie przyjęły się jako codzienny męski ubiór.
Wielka rolę w popularyzacji spodni w świecie odegrali żeglarze. W XVII i XVIII wieku marynarze nosili szerokie spodnie zwane galligaskinami. Marynarze jako pierwsi nosili dżinsy. Te ostatnie stały się bardziej popularne pod koniec XIX wieku na amerykańskim Zachodzie, ze względu na ich odporność i trwałość. Spodnie rybaków dały początek popularnym dzisiaj /spodnie/damskie/rybaczki.
W XVIII i XIX wieku spodnie, będące elementem ubioru niskich warstw społecznych zaczęli nosić mężczyźni z wyższych klas. Dla kobiet był to wtedy ubiór zakazany.
Historia spodni damskich
Kobiety kiedyś nie nosiły spodni. Jednak w starożytnej i średniowiecznej historii znajdujemy przykłady kobiet przebranych za wojowników, takich jak Joanna d'Arc, czy Krystyna Szwedzka ... Dekret Rewolucji Francuskiej z 29 października 1793, ogłasza wolność w wyborze stroju, ale nakłada jednocześnie obowiązek respektowania różnicy płci.
W 1800 roku, okresie powrotu do porządku po zawiejach rewolucji, nakaz policyjny prefektury Paryża zabrania kobietom noszenia
męskiej odzieży. Co ciekawe, zezwolenie na noszenie spodni kobieta może uzyskać, jeżeli jest to uzasadnione zaświadczeniem lekarskim. Rzeczywiście,
spodnie są znacznie wygodniejsze od ówczesnych damskich ubrań, które wymagają nakładania halki, bielizny, gorsetu i pasa do pończoch, pozbawiając kobietę mobilności, i osłabiając ją fizycznie.
W Paryżu kobiety mogą nosić spodnie w pewnych okolicznościach: ze względów medycznych lub z przyczyn zawodowych (wykonywanie zawodu męskiego). W przeciwnym razie kobiety są karane grzywną i więzieniem do 5 dni.
W latach 20-tych XIX wieku spodnie są noszone przez mężczyzn z wszystkich warstw społecznych. To jeden z nielicznych w historii stroju przypadków, w którym moda z nizin społecznych jest zaakceptowana oprzez wyższe warstwy społeczeństwa. W tych czasach są kobiety, które noszą spodnie, takie jak pisarka George Sand (1804-1876), malarka Rosa Bonheur (1822-1899), czy archeolożka Jeanne Dieulafoy (1851-1916) 1887 r., domagając się również prawa do noszenia . Na przełomie wieków(1892 i 1909),we Francji, dwie prefektury pozwalają na noszenie
spodni damskich, jeśli kobieta trzyma kierownicę roweru lub wodze konia.
Popularność spodni wśród kobiet zaczyna się od Marleny Dietrich (1901-1992), aktorki i piosenkarki, która triumfuje w eleganckim smokingu i męskim stylu ubiorów. Zmienia się również odzież sportowa i rekreacyjna. Moda oferuje szerokie spodnie plażowe,
damskie spodnie dresowe , czy wszelkiego rodzaju leginsy i krótkie spodenki damskie.
Dopiero w latach sześćdziesiątych damskie spodnie pojawiają się w kolekcjach wielkich projektantów, takich jak Yves Saint Laurent, i w ofercie sieciówe. Spodnie będą również symbolizować "aktywną kobietę", która ma dostęp do nauki i nie zamierza już pozostać w domu. Jednak do dnia dzisiejszego są firmy, w których pracownice stykające się z klientami nie mogą nosić spodni. I tak hostessy Air France musiały nosić spódnice do aż 2005 roku.
Zobacz więcejMniej