Szal to element garderoby, który oprócz estetycznej funkcji ma za zadanie chronić szyję przed złymi warunkami atmosferycznymi, głównie zimnem i wiatrem.
Szal ma zwykle kształt wydłużonego prostokąta z tkaniny (muślinu, jedwabiu) lub wełny, owija się go wokół szyi lub narzuca na ramiona.
Nie zawsze jednak szal miał wygląd i funkcję, jaką ma dzisiaj. Spójrzmy na jego korzenie – niech szalik opowiada nam swoją historię.
Po co rycerzowi szal?
Biały szal w średniowieczu miał przypisaną rolę militarną - był charakterystycznym znakiem odróżniającym od wroga, i unifikującym armię. Jednak nie tylko
Zbroja noszona przez rycerza była niewygodna i niepraktyczna, a przede wszystkim nie pozwalała mu nosić przy sobie przydatnych przedmiotów ani akcesoriów. Szal, będący prostym kawałkiem tkaniny, miał w średniowieczu rolę czysto funkcjonalną.
Szal - duży kawałek materiału był używany jako całun, akcesorium, z którego rycerz mógł skorzystać by zaspokoić podstawowe, ale żywotne potrzeby podczas bitwy - opatrzenie rany lub otarcie krwi z rany, czy po prostu wydmuchanie nosa.
Najczęściej używaną w tamtych czasach tkaniną był len w odcieniu bieli. Biały lniany szalik był często prezentem od kobiety, którą kochał rycerz. Zabierał go więc wszędzie ze sobą i nosił jako znak symbolizujący miłość, która wiązała go z jego wybranką.
Szala używano także w kościele - młodych, początkujących rycerzy okrywano podczas święceń białym szalem, który miał symbolizować niewinność i czystość.
W czasach wypraw krzyżowych, kiedy znaczenia nabierały drużyny rycerskie, szal stał się akcesorium wyróżniającym członków drużyny. Potrzeba noszenia jakiegoś charakterystycznego znaku wskazującego na przynależność do drużyny stała się koniecznością. Rycerze nosili szal przerzucony przez ramię i związany na boku. Krzyżowcy zaś wiązali go wokół szyi.
Szal niezbędnym wyposażeniem pielgrzyma
Każdy pielgrzym miał kiedyś na wyposażeniu szal i pielgrzymi kij. Szal pielgrzyma był w rzeczywistości cienkim paskiem ,na którym zawieszano
torbę.
W XIV wieku, pod koniec okresu wypraw krzyżowców i pielgrzymek, szal stracił swoje znaczenie funkcyjne. Stał się wyłącznie elementem wyróżniającym, znakiem militarnym.
Każdy naród ma swój kolor szalika
W piętnastym wieku, pojawienie się broni palnej kończy karierę szala w roli wyposażenia wojownika – szal najzwyczajniej przeszkadza w strzelaniu.
Jak wspomniano wcześniej, najczęściej używanym kolorem był kiedyś biały. I tu tez następują zmiany. Karol IX i Henryk III wybierają czerwone szale aby odróżnić się od swoich przeciwników - Hugenotów noszących białe szale.
Stopniowo wszystkie narody wybierają swoje kolory szali. Na przykład Holendrzy pomarańczowy, Hiszpanie czerwony, Anglicy niebieski. I tak tracący swą rolę militarną szal znajdzie nowe miejsce –obok godła, stanię się symbolem narodowym.
Współczesna rola szala
Szalik jest dziś synonimem elegancji i nowoczesności. Jest dostępny w różnych kolorach, produkowany z różnych materiałów (wełna, jedwab, aksamit, bawełna, polar, kaszmir, itp.). Ma wiele kształtów, czasami oryginalne wykończenia. Jest na tyle atrakcyjnym elementem garderoby, że wielu celebrytów zrobiło z niego swój znak charakterystyczny.
Szal jest też obecnie czymś więcej niż tylko modnym dodatkiem – w pewnym sensie definiuje osobę, która go nosi. Podkreśla osobowość, pokazuje jakiej drużynie się kibicuje, co się lubi…
W zasadzie każda marka ma w swojej ofercie szale.
Szal Adidas,
szal Tommy Hilfiger,
szal Reebok czy
szal Guess – mimo, że pozostaje technicznie prostym kawałkiem materiału, wiele mówi o właścicielu.
Szal w literaturze
Mały Książę to więcej niż historia dla dzieci. Ta piękna, ponadczasowa opowieść wykorzystuje wiele symboli: samych bohaterów (lis, Mały Książę, Róża…), ale także relacje lub bardziej abstrakcyjne pojęcia, takie jak miłość i przyjaźń. Żółty szalik, który jest w całej historii, jest symboliczny. Reprezentuje związek między uczuciami. Mały Książę, spadł z nieba, jest młodą i naiwną istotą, chętną do nauki i podróży. Nie wyobrażamy sobie Małego Księcia bez jego żółtego szalika. To nieodłączna część tej postaci.
Żółty szalik nosi również inna znana z literatury postać – Tintin. Także w tym przypadku szal pełni rolę symboliczną - jest wyrazem nadziei, ścieżki, którą powinien podążać Tintin, aby znaleźć swojego przyjaciela Tchanga, zagubionego po katastrofie lotniczej.
Zobacz więcejMniej