Sporty walki dla dzieci są coraz częściej wybierane przez rodziców jako dodatkowe zajęcia dla ich pociech. Cieszą się popularnością ze względu na szereg umiejętności, które rozwijają.
Sztuki walki, a sporty walki
Terminu
sporty walki w życiu codziennym zamiennie używa się z określeniem: sztuki walki. Jednak, mimo że te dwa pojęcia brzmią bardzo podobnie są to dwa określenia na dwa zupełnie inne rodzaje dyscyplin sportowych.
Sztuki walki stawiają na spokój, równowagę emocjonalną i panowanie nad ruchami. Uczą szacunku, samodoskonalenia i opanowania. Ich podstawą jest trening, który polega na poznawaniu własnego ciała i umiejętności panowania nad nim.
Sporty walki, często czerpią z filozofii tych pierwszych, jednak ich główną ideą jest zwyciężenie przeciwnika i osiągnięcie sukcesu przez wyeliminowanie konkurentów.
Problem z klasyfikacją sztuk i sportów walki wynika z płynności granic między nimi przebiegających. Główną kategorią rozstrzygającą, z czym mamy do czynienia jest cel treningów i uprawiania danej dyscypliny. Priorytetem sztuk walki jest rozwój duchowy, zaś
sporty walki stawiają na rywalizację pomiędzy zawodnikami.
Część dyscyplin, początkowo będąca sztukami walki (np. judo, taekwondo ), ze względu na ich charakter i ewolucje, teraz należy do sportów walki.
Mamy kilka rodzajów walk. Podzielone są one na cztery główne grupy:
- Oparte na uderzeniach (np. boks, muay thai, karate, kick-boxing, taekwondo)
- Oparte na chwytach (m.in. judo, jiu-jitsu, sumo, zapasy)
- Oparte na chwytach i uderzeniach – wszechstylowe (przede wszystkim MMA, czyli mieszane sztuki walki)
- Oparte na walce bronią białą (kendo i szermierka)
Sporty walki na Igrzyskach Olimpijskich
Już w czasach starożytnych, kiedy odbywały się pierwsze Igrzyska Olimpijskie mężczyźni mierzyli się ze sobą w sportach walki. Podstawowymi dyscyplinami, w których można było zdobywać medale były boks, zapasy i pankration.
W dzisiejszych czasach sporty walki możemy oglądać na Letnich Igrzyskach Olimpijskich. Zapasy i szermierka obecna jest w ich programie od pierwszych nowożytnych igrzysk, które odbyły się w Atenach w 1896 roku. Od 1904 roku o medale walczą bokserzy, a od 1964 roku zawodnicy judo. Najmłodszym sportem, który pojawił się na olimpiadzie jest taekwondo, które swój debiut miało w Sydney w 2000 roku.
Sporty walki dla dzieci.
Najczęściej wybieranymi
sportami walki dla dzieci są judo lub karate. Uczestnictwo w tych zajęciach przekazuje dzieciom wiele wartościowych wzorców. Dzieci nabierają szacunku do starszych i bardziej doświadczonych nauczycieli. Zającia uczą samokontroli i wytrwałości w dążeniu do celu, rodzą ambicję i pewność siebie. Na treningach panują określone zasady i dzieci muszą się do nich stosować. Zasady walki są takie same dla wszystkich.
Taki trening pomaga funkcjonować w życiu codziennym, pokonywać własne słabości i lęki, nie poddawać się porażkom. Dodatkowo dzięki treningom dziecko staje się silniejsze i sprawniejsze, a organizm lepiej walczy z chorobami.
Odpowiedni strój pomaga w osiąganiu sukcesów.
Tak jak do uprawiania każdego innego sportu potrzebny jest odpowiedni strój, tak i w
sportach walki jest to bardzo ważna kwestia. W dyscyplinach, w których mamy jasno określony rodzaj ubioru, musimy się do niego dostosować. Judocy czy karatecy ubierają odpowiednie kimona, i najczęściej ćwiczą na bosaka. Strój do szermierki, też z góry ustalony, jest sprzętem specjalistycznym.
Sportami, w których mamy największą dowolność odnośnie stroju w jakim ćwiczymy są np. boks, muay thai i kickboxing. Idąc na salę treningową w
torbie możemy mieć dowolny strój sportowy. Możemy ćwiczyć w
krótkich spodenkach lub długich spodniach,
koszulkach z krótkim rękawem lub tych gimnastycznych a nawet w
dresie. Nie ma tutaj dokładnych wytycznych co do stroju. Ma być po prostu wygodnie, a ubranie ni może krępować ruchu, ani stwarzać zagrożenia dla ćwiczących. Musimy jednak odpowiednio wybrać
buty do sportów walki. Jakie buty do sportów walki?
Nie ma mowy, aby przyjść na trening
w butach do biegania czy
treningowych. Mimo tego, że wydaje nam się że każdy but sportowy jest z pozoru taki sam,
buty do sportów walki to obuwie specjalistyczne. Muszą nam zapewnić ochronę stóp, a jednocześnie być elastyczne. Najlepsze są buty sznurowane, sięgające powyżej kostki, przylegające do ciała, tak aby mocno trzymały staw skokowy. Powinny być wykonane z miękkiej skóry lub materiału syntetycznego i posiadać gumową podeszwę. Nie mogą mieć żadnych usztywnień, ani części metalowych, tak aby nie stwarzały zagrożenia przy upadkach i przypadkowych ruchach. Praca nóg w sportach walki jest bardzo ważną kwestią. Buty nie mogą krępować i ograniczać ruchów stopy.
Należy oczywiście odpowiednio dobrać rozmiar – buty nie mogą być za luźne ani uciskać. Bardzo ważnym elementem buta do sportów walki jest podeszwa, która musi zapewnić nam odpowiednią przyczepność.
Dobrze dobrane obuwie to przede wszystkim wygoda, ale również większe prawdopodobieństwo uniknięcia kontuzji podczas uprawiania sportu.
Zobacz więcejMniej